reklama

Szczoteczka soniczna do zębów – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 20.01.2022 13:00,
Piękny uśmiech jest jednym z podstawowych atutów człowieka, dlatego należy o niego zadbać w szczególny sposób. Na szczęście z pomocą przychodzą urządzenia, dzięki którym higiena jamy ustnej to sama przyjemność. Jednym z takich niezbędnych gadżetów jest szczoteczka soniczna. Czym dokładnie jest? Jak działa? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki sonicznej?
Szczoteczka soniczna do zębów – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Szczoteczka soniczna — sposób działania

W przypadku szczoteczki sonicznej głowica urządzenia wykonuje kilkadziesiąt tysięcy razy więcej ruchów na minutę niż szczoteczka manualna. Dodatkowo urządzenie wykorzystuje fale dźwiękowe, które umożliwiają powstanie tzw. aktywnej chmury bąbelków. Taka mieszanina pasty i powietrza dociera nawet na odległość 4 mm poza końce włókien, a to pomaga usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia w trudnodostępnych miejscach, takich jak np. przestrzenie międzyzębowe albo obszary w pobliżu aparatów stałych czy przy linii dziąseł.

Szczoteczka soniczna to idealne rozwiązanie dla posiadaczy wrażliwych dziąseł, ponieważ ruchy wymiatające oraz delikatne włosie nie skutkują odsłanianiem się szyjek zębowych, czyli tzw. recesji dziąseł.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Aby wybrać odpowiednią szczoteczkę, warto przemyśleć kilka kwestii, takich jak:

  • stan dziąseł,
  • wrażliwość zębów,
  • tendencja do powstawania ubytków próchniczych,
  • szybkość powstawania kamienia nazębnego,
  • oraz to ile osób będzie korzystać z jednej rękojeści.

To pozwoli dobrać odpowiednie parametry do naszych potrzeb. O jakich czynnikach dokładnie mowa?

Ilość ruchów na minutę

To bardzo ważna rzecz, która ma bezpośredni wpływ na efekty szczotkowania. Większe natężenie ruchów pozwala szybciej usunąć nagromadzoną płytkę bakteryjną z powierzchni zębów. Modele wykonujące od 80 000 do 96 000 ruchów na minutę są szczególnie polecane dla osób z przebarwieniami oraz predyspozycjami do tworzenia się kamienia nazębnego.

Jednak warto pamiętać, że w codziennym użytkowaniu tak intensywne programy myjące należy przeplatać z tymi delikatniejszymi. Posiadacze wrażliwych zębów mogą z kolei wybrać szczoteczki soniczne oferujące 60 000 ruchów na minutę.

Tryby pracy szczoteczki sonicznej

Poza 2-minutowym timerem, szczoteczki soniczne często mają dodatkowe programy myjące pomocne w bardziej konkretnych przypadkach. Jednym z najczęściej spotykanych jest wariant wybielający, który przyda się w walce z osadem i przebarwieniami od papierosów, kawy lub herbaty. Podobne działanie ma program polerujący, który usuwa plamki z przednich zębów oraz delikatnie poleruje powierzchnię szkliwa. Jest doskonałym uzupełnieniem, który warto zastosować po właściwym myciu zębów.

Nadwrażliwe zęby i dziąsła powinny być czyszczone przy wykorzystaniu programów Sensitive. W zaawansowanych modelach szczoteczek sonicznych można znaleźć opcję, która szczególnie zadba o dziąsła poprzez ich masaż.

Czas pracy urządzenia na jednym naładowaniu

Zazwyczaj czas pracy szczoteczki sonicznej wynosi 2-3 tygodnie, ale na rynku znaleźć możemy i bardziej wydajne w pracy urządzenia, które na jednym naładowaniu mogą pracować od 6 do nawet 10 tygodni (czas ten odnosi się do używania szczoteczki 2 razy dziennie, przez 2 minuty). Ostatecznie jednak, wiele zależy od wybranego przez nas trybu czyszczenia, siły nacisku i dedykowanych funkcji, a także od liczby użytkowników, która korzysta z jednej rękojeści. W przypadku takich urządzeń do ładowania jest wykorzystywana metoda indukcji, która znacząco zmniejsza ryzyko zwarcia.

W wyborze odpowiedniego modelu może pomóc ranking szczoteczek sonicznych, który można znaleźć tu https://www.shop-dent.pl/pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych-2022-1308134131.html. W takim zestawieniu znajdziemy najważniejsze informacje o wybranych szczoteczkach – jakie mają parametry, plusy i minusy.

Funkcje dodatkowe szczoteczek sonicznych

Funkcje dodatkowe w szczoteczkach sonicznych to m.in.:

  • wskaźnik zużycia końcówek — urządzenie monitoruje jak długo i z jaką intensywnością używamy końcówki. Dzięki temu szczoteczka jest w stanie nam zasygnalizować (specjalny wskaźnik na uchwycie szczoteczki), kiedy należy wymienić końcówkę na nową.
  • czujnik siły nacisku — rozwiązanie dla osób, które za mocno dociskają szczoteczkę do zębów, w przypadku takiej sytuacji zostaniemy powiadomieni sygnałem dźwiękowym lub wizualnym o delikatniejszym szczotkowaniu. Dodatkowo szczoteczka spowolni swoje ruchy.
  • aplikacja na telefon — taką funkcjonalność oferują z reguły najdroższe urządzenia, taka aplikacja na bieżąco udziela wskazówek i porad, jak ulepszyć sposób mycia zębów, którym obszarom poświęcić więcej uwagi oraz gdzie zbyt mocno dociskamy szczoteczkę do zębów.
  • stacja dezynfekująca — pomaga pozbyć się aż 99% bakterii i wirusów z główki szczoteczki sonicznej,
  • etui na szczoteczkę — gadżet, który pomieści samo urządzenie, a czasami także wymienne główki. Takie rozwiązanie na pewno przypadnie do gustu wszystkim osobom, które kochają podróżować.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy