reklama

Suszenie i przechowywanie zbóż. Zadbaj właściwie o swoje plony

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 28.04.2022 09:54,
Plony to efekt całorocznej, trudnej pracy rolnika. Są nie tylko podstawowym źródłem dochodu, ale również pozwalają na produkcję żywności, a część wykorzystywana jest do ponownego obsiewania pól. Gdy ziarno przez długi czas przechowywane jest w spichlerzach lub — coraz częściej — silosach, warto wiedzieć, jaki jest poziom jego wilgotności.
Suszenie i przechowywanie zbóż. Zadbaj właściwie o swoje plony

Zboże musi być przechowywane w odpowiednich warunkach i regularnie należy sprawdzać poziom jego zawilgocenia. To bardzo ważne, ponieważ pod wpływem nadmiernej wilgotności może dojść do rozwoju pleśni, a nasiona utracą zdolność do kiełkowania. Mogą także pojawić się szkodniki. W jaki sposób dokonywać tych pomiarów? Dlaczego są one tak ważne?

Czym mierzyć wilgotność?

Do przeprowadzania pomiarów służą specjalne urządzenia, zwane wilgotnościomierzami. Wykorzystują one stosunkowo proste, podstawowe elementy elektroniczne, a wyniki odczytuje się na wbudowanym wyświetlaczu. Dzięki temu można sprawdzić poziom wilgotności z marginesem błędu wynoszącym 1%, a w lepszych urządzeniach nawet 0,5%. Przeprowadzane pomiary dają rolnikowi wiarygodny pogląd na to, w jakim stanie są jego plony. Wilgotnościomierz dostarcza informacji na temat tego, czy ziarno nadaje się już do sprzedaży w skupie, czy może należy jeszcze poddać je dłuższemu procesowi suszenia.

Jakie są ceny takich przyrządów? Proste wersje wilgotnościomierzy kosztują niecałe pół tysiąca złotych, bardziej zaawansowane — ponad tysiąc złotych. Jest to w pełni uzasadniony i rozsądny wydatek, biorąc pod uwagę to, jak istotne informacje uzyskuje się podczas regularnie wykonywanych pomiarów wilgotności oraz jak duże jest ich znaczenie dla jakości przechowywanych plonów. Decydując się na zakup wilgotnościomierza do ziarna, warto zwrócić uwagę na ofertę internetowego sklepu rolniczego ZENOX.pl, gdzie znaleźć można wybór tych urządzeń w różnych wariantach. Dodatkowo każdy klient ma zapewnione fachowe doradztwo przez różne kanały komunikacji (m.in. czat na stronie, rozmowę telefoniczną, pocztę e-mail, a nawet za pośrednictwem mediów społecznościowych). Ułatwia to właściwy wybór urządzenia.

Mierzenie wilgotności na polu

Posiadanie wilgotnościomierza umożliwia wykonywanie pomiarów nie tylko na już zebranym ziarnie, ale również na zbożu, które jeszcze rośnie. Jest to bardzo ważne, jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy najlepiej rozpocząć żniwa. Jeśli wybierzesz najlepszy możliwy moment, będziesz mógł zawieźć zboże od razu do skupu, bez konieczności dosuszania go na terenie gospodarstwa. To spore ułatwienie, a jednocześnie oszczędność czasu. Odpada też ryzyko przesuszenia ziaren na polu, co ma negatywne konsekwencje. W internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl, który oferuje ponad 200 tysięcy produktów, można nabyć zarówno części do maszyn rolniczych, jak i rozmaite akcesoria, w tym wspomniany wilgotnościomierz do zboża. W większości są to urządzenia, których masa nie przekracza 2 kg, co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy pomiary dokonywane są nie tylko stacjonarnie, ale również bezpośrednio na polu.

Odpowiednie przechowywanie zboża

Po przeprowadzonych żniwach, gdy zebrane plony trafią do spichlerza lub silosu, rolnicy mogą zaplanować sobie nieco więcej czasu na zasłużony odpoczynek, ale w dalszym ciągu należy regularnie doglądać przechowywanego zboża. Trzeba cały czas zabiegać o to, żeby miało zapewnione optymalne warunki. Przede wszystkim ziarno należy odpowiednio dosuszyć, gdyż jego wilgotność nie powinna przekraczać 14%. Jeśli preferujesz metodę konserwowania polegającą na zakiszaniu, poziom wilgotności może wynosić 22%. Właśnie dlatego wilgotnościomierz do ziarna to bardzo przydatne narzędzie, które daje pełną kontrolę nad stanem i jakością przechowywanych zbiorów. Oczywiście ważne jest też utrzymywanie odpowiedniej temperatury, która powinna wynosić ok. 5-10°C. Jeżeli będzie wyższa, istnieje ryzyko rozwoju mikroorganizmów, pleśni, mogą też pojawić się szkodniki. Spichlerze powinny być przewiewne, a w przypadku silosów konieczna jest wymuszona wentylacja mechaniczna.

Jak się zatem okazuje, posiadanie wilgotnościomierza do zboża jest niezwykle pomocne. Odpowiedni model można zamówić w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl z artykułami, akcesoriami i częściami zamiennymi do maszyn rolniczych. Warto przy tym korzystać z atrakcyjnych promocji i okazjonalnych akcji rabatowych. Jeśli produkt nie spełni oczekiwań, możliwy jest jego zwrot aż do 100 dni od daty zakupu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy