reklama

Rekonstrukcja więzadeł i inne zabiegi ortopedyczne

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 02.09.2022 09:46,
Rekonstrukcja struktur stawu kolanowego jest obecnie wykonywana coraz częściej poprzez artroskopię kolana, a coraz rzadziej poprzez otwarcie stawu. Podczas zabiegu zminiaturyzowane instrumenty wprowadza się bezpośrednio do stawu. Pierwszy to kamera, a kolejne umieszcza się za pomocą niewielkich nacięć, tzw. portali. Wszystkie działania lekarz obserwuje w powiększeniu na ekranie monitora. Zaletą artroskopii jest niewątpliwie możliwość wykonywania zabiegu mniej inwazyjnie, w odróżnieniu od metod klasycznych, które wymagają otwarcia stawu.
Rekonstrukcja więzadeł i inne zabiegi ortopedyczne

Patologia łąkotek, chrząstki stawowej i więzadeł

Pacjenci do ortopedy zgłaszają się z rozmaitymi dolegliwościami w obrębie kolana. Najczęstsze objawy zerwania więzadeł to silny ból, który może nawet uniemożliwić chodzenie. W wyniku urazu następuje zmniejszenie zakresu ruchomości stawu, szczególnie podczas wyprostu oraz odczucie bólu przy obciążaniu kolana. Podczas kontuzji słychać trzask w kolanie, może pojawić się siniak i utrata stabilności stawu.

Podczas zabiegu artroskopii chirurg podejmuje decyzję o sposobie leczenia stwierdzonych patologii: łąkotek, chrząstki stawowej oraz więzadeł, a także o usunięciu konfliktujących struktur lub ciała wolnego ze stawu. Po zabiegu pacjent stosunkowo szybko wraca do sprawności. Gojenie sprawnie postępuje, ponieważ działanie jest mało inwazyjne i niezwykle skuteczne.

Artroskopia – zalety, które dają przewagę nad klasycznymi technikami operacyjnymi

Artroskopia daje ortopedzie przewagę nad klasycznymi technikami operacyjnymi. Powoduje małe uszkodzenie tkanek podczas zabiegu i mniejszy ból pooperacyjny, a także krótszy pobyt w szpitalu. Pacjent może szybciej rozpocząć rehabilitację i dzięki temu ułatwia sobie powrót do sprawności w codziennym funkcjonowaniu.

Techniki artroskopowe stosuje się w leczeniu takich nieprawidłowości jak m.in.:

  • uszkodzenia łąkotek,
  • chondropatia IV stopnia stawu kolanowego,
  • jałowa martwica chrzęstno-kostna,
  • złamania chrzęstno-kostne,
  • uszkodzenia więzadeł krzyżowych.

Autologiczne implanty w ortopedii

Przyszłość artroskopii stanowi zastosowanie implantów, zwłaszcza autologicznych oraz możliwość precyzyjnego podawania czynników wzrostu, które w pewnych przypadkach stymulują regenerację struktur stawu. Mimo tego, że zalety artroskopii już teraz dają jej widoczną przewagę nad klasycznymi technikami operacyjnymi, to przyszłość i dynamiczny rozwój stanowi zastosowanie implantów.

Przełomem będzie pojawienie się w standardzie leczenia implantów autologicznych oraz możliwość precyzyjnego zastosowania innowacyjnych czynników wzrostu. Stymulowanie struktur stawu w taki sposób to w niektórych przypadkach alternatywa dla zabiegu rekonstrukcji.

Partnerem artykułu jest Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy