reklama

Prezent na święta to problem? Nie tylko dla ciebie!

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 10.12.2018 06:25,

Podpowiadamy jak wybrać najlepsze prezenty na Boże Narodzenie

Prezent na święta to problem? Nie tylko dla ciebie!
Boże Narodzenie to czas szczęścia i radości. W naszej kulturze – również czas obdarowywania się podarkami. I choć świąteczne upominki to przede wszystkim tradycja i miły gest, wielu z nas sprawiają one nie lada kłopot! Zwłaszcza, że odpakowywane są przy całej rodzinie... Jak ominąć wręczenie nietrafnego prezentu faux-pas przy wszystkich?

Skonfundowana mina obdarowanego nierzadko sprawia, że mamy ochotę spalić się ze wstydu! Z pewnością rada jest prosta: poświęcić choć minimum czasu na odpowiedni wybór podarku. Warto jednak również skorzystać z porad specjalistów oraz bliskich osób. Przy kupowaniu upominków znaczenie mają wiek, płeć, pasje oraz preferencje adresata. Jak je uwzględnić, by nasi bliscy oniemieli z zachwytu odpakowując swój świąteczny prezent – i zafundować tym samym im i nam samym cudowne święta Bożego Narodzenia?

Prezent na święta – skąd się wziął pomysł na prezent i jego wręczanie?

W przypadku Polski obdarowywanie się upominkami ma naprawdę długą oraz bogatą tradycję. Niegdyś wzajemne dawanie sobie podarków było niemal obowiązkiem. Prezenty zmieniały swoje nazwy w zależności od okazji: na imieniny było to „wiązanie”, a za dobrą nowinę - „nowinne”. Oczywiście najpopularniejszą i najczęściej celebrowaną okazją do wręczania prezentów są u nas Święta Bożego Narodzenia. Inne okazje to chrzciny, śluby i komunie święte, a także urodziny i imieniny. Prezenty lubimy wręczać w rocznice, na jubileusze, a coraz częściej również... w dniu pogrzebu, kiedy drobny, symboliczny upominek ma pocieszyć rodzinę zmarłego. Zwyczaj wręczania podarków w Mikołajki (dzień świętego Mikołaja przypada szóstego grudnia) czy w wigilię Bożego Narodzenia (upominki kładzione pod choinką i rozpakowywane najczęściej po uroczystej kolacji) to tradycja związana z silnym w Polsce kultem postaci świętego Mikołaja, biskupa Miry, który obdarowywał prezentami biednych. Na pamiątkę jego niezwykłej szczodrości Polacy – i to nie tylko wierzący – obdarowują się prezentami w okolicy świąt Bożego Narodzenia. I bardzo to lubią: aż 92% naszych rodaków twierdzi, że lubi dawać prezenty i chętnie to robi. Oczywiście wręczanie prezentów to nie tylko nasz zwyczaj: spotykamy się z nim na niemal całym świecie. A gdzie wybieramy się po prezenty? Najczęściej (63% ankietowanych) idziemy do sklepów dedykowanych upominkom, gdzie nabędziemy ładne i estetycznie wykonane drobiazgi, a ekspedient przypomni o odklejeniu ceny i ładnie zapakuje daną rzecz. Niewielu mniej respondentów, bo 58% wybiera... hipermarkety.

Fajne świąteczne prezenty – jak uniknąć wpadki?

Wręczenie prezentu bywa równie ważne jak jego wybór. Prawie każdy z nas, szykując upominek dla kogoś, kogo nie znamy aż tak dobrze, ma ciarki na plecach na myśl, że jego prezent na święta okaże się faux-pas. Zwłaszcza, że niektóre przedmioty mają znaczenie symboliczne. Panowie, którzy nie planują się w święta zaręczać, raczej nie powinni wręczać partnerce pierścionka – jednoznacznie kojarzy się bowiem z propozycją małżeństwa i możemy zostać źle zrozumiani! W przypadku biżuterii lepiej postawić na naszyjnik, bransoletkę lub kolczyki. Paniom nie kupujemy książek kucharskich ani „praktycznych” prezentów w rodzaju patelni, garnka czy zestawu sztućców; może uznać, że mamy ją za kurę domową. Zresztą tego typu podarki lepiej darować sobie w przypadku obydwu płci, chyba że wiemy, że adresat prezentu naprawdę ucieszy się na przykład z foremek na ciasta. Niezbyt ciekawym pomysłem są także perfumy. Dlaczego? Dlatego, że choć kobiety chętnie decydują się na nie, gdy same mają wskazać prezent, to wybór zapachu w ciemno może skutkować nietrafieniem w gust adresatki czy adresata. Nieużywany flakon będzie więc stał na półce, aż uda się go wręczyć komuś innemu przy następnej okazji... No właśnie – prezenty z odzysku. Tego również starajmy się unikać! Nie ma nic gorszego niż zakłopotana mina obdarowanego, kiedy z szeleszczących papierków odwinie prezent, który... podarował ci rok temu. W nienapoczętym opakowaniu.

Liczy się nie tylko wnętrze. Jak ładnie zapakować prezent?

wyjątkowy prezent

Prezenty świąteczne to jeden z niewielu przypadków, kiedy można otwarcie przyznać: tak, liczy się opakowanie. To, jak przygotujemy nasz podarek i jak go zapakujemy, świadczy w dużej mierze o tym, ile włożyliśmy serca, myśli i starań w uszczęśliwienie obdarowywanego. Wiele osób zwraca uwagę na opakowanie w przypadku drobiazgów takich jak zabawki czy inne upominki. Oczywiście, opakowanie nie może być ładniejsze od samego prezentu, ważne jednak, by było estetyczne i cieszyło oko. Najbardziej efektowne są, rzecz jasna, specjalne pudełka owinięte w papier ze świątecznymi nadrukami i wielką kokardą, rodem z świątecznych filmów i ilustracji. Jeśli jednak nie mamy umiejętności manualnych, rezultat może wyglądać mizernie i niechlujnie... Lepiej wtedy postawić na dyskretną torebkę prezentową ze świątecznym akcentem. Na rynku dostępne są różne wersje – zarówno takie, które nadają się na wino, jak i te, które pomieszczą większe opakowania konkretnych upominków. O czym pamiętać, wkładając prezent do torebki? Przede wszystkim, od oderwaniu nalepki z ceną! Jej pozostawienie to duże faux-pas. W końcu nie chcemy wzbudzić w adresacie czy adresatce prezentu wyrzutów sumienia z powodu poniesionych przez nas kosztów – nie mówiąc już o potrzebie rewanżu. Jeśli nasz prezent świąteczny jest znacznie droższy lub tańszy od tego, którym rewanżuje nam się obdarowany, wigilijna atmosfera może obrócić się w pył. Pamiętać trzeba także o usunięciu nalepki z ceną z torebki prezentowej – jest to po prostu nieestetyczne i sprawia wrażenie przygotowywania prezentu w pośpiechu. Ostatnią kwestią jest kolorystyka opakowania. Z reguły nie wręczamy prezentów opakowanych na czarno, gdyż jest to symbol żałoby: wyjątkiem są eleganckie prezenty dla dorosłych, na przykład alkohol. Czerń kojarzy się wówczas z prostotą i wyrafinowaniem. Unikamy także koloru białego – z powodów praktycznych. Zanim doniesiemy prezent na miejsce, prawdopodobnie opakowanie będzie już brudne... Dzieciom dajemy podarki w kolorowych opakowaniach. Warto też uwzględnić różnice kulturowe: Azjacie śmiało można wręczyć prezent w czarnym opakowaniu, gdyż u nich to biały jest kolorem żałoby.

Jak wręczyć swój wyjątkowy prezent? Swoboda, elegancja i savoir-vivre

Radość z nawet najlepszego upominku może przyćmić świadomość, że został wręczony byle jak lub wręcz z lekceważeniem. Sporo z nas ma jednak problem z wręczaniem podarków. Jak wręczyć prezent, by nie wypadło niezręcznie, a jednocześnie nie popełnić gafy? Warto pamiętać o kilku wskazówkach. Jeśli prezent dajemy od razu po przyjściu, to powinny poprzedzić go krótkie życzenia. W przypadku wspólnego upominku dla pary, alkohol podajemy panu domu, a kwiaty – pani domu. Zawsze poprzedzamy to jednak przywitaniem! Wręczane kwiaty mogą być w przezroczystej folii, jednak nie podajemy ich owiniętych w papier; pamiętajmy również, by trzymać je odpowiednio, czyli łodygami do dołu. Jeśli wspólny prezent nie zawiera alkoholu, podajemy go kobiecie. Alkohol zaś nigdy nie powinien być podawany solo – musi znajdować się w torebce prezentowej. A jak wręczać prezent? W krajach Bliskiego Wschodu należy trzymać go w prawym ręku, w krajach Dalekiego Wschodu – w obydwu. U nas, na szczęście, nie ma to aż istotnego znaczenia. Za to na pewno powinien mu towarzyszyć szczery uśmiech.

Pomysł na prezent! Jak wybrać oryginalny prezent dla tej jedynej?

Wielu panów głowi się nad tym, co ofiarować na święta swojej wybrance. Choć przyjęło się myśleć, że paniom łatwiej wybrać upominek, niektóre potrafią być wyjątkowo wybredne. Tutaj z pomocą przychodzą nam strony, które pomagają nam dobrać oryginalny prezent (Katalog Marzeń). Znaleźć tam można całą gamę nietuzinkowych prezentów. A jeśli nasza partnerka jest tradycjonalistką pod względem upominków? Z pewnością ucieszy się z dobrej książki, filmu na DVD, który chciała zobaczyć, czy zestawu eleganckich kosmetyków. Pamiętajmy jednak, że kupowanie środków odmładzających czy na problemy ze skórą, to duże faux-pas! Podobne prezenty można także ofiarować innym młodym kobietom: siostrze, koleżance czy znajomej z pracy. Nie powinny być jednak one zbyt osobiste (koronkową bieliznę zdecydowanie warto sobie darować).

Oryginalne prezenty dla mężczyzny. Coś innego niż skarpetki?

Powszechnie uważa się, że mężczyźnie o wiele trudniej ofiarować ciekawy i wyjątkowy prezent. W końcu ile razy można wręczać wodę toaletową, wełnianą bieliznę czy sweter? Na szczęście tutaj również możemy skorzystać z pomocy specjalnych serwisów ułatwiających znalezienie nam podarku na święta (https://katalogmarzen.pl/pl/k/prezent-na-boze-narodzenie). Ciekawym i oryginalnym prezentem dla chłopaka, męża, brata czy kolegi, może być na przykład kupon na rajd samochodowy, bilet na mecz czy wizyta u modnego barbera. Domatorom może spodobać się gra komputerowa, książka, gra planszowa lub wykupiony abonament na platformę streamingową – z filmami i serialami. Tutaj również staramy się unikać perfum – chyba że dobrze znamy gust obdarowywanego.

Prezenty świąteczne dla seniorów

Nie mniejszy orzech do zgryzienia budzą w nas prezenty dla babć, dziadków lub rodziców w podeszłym wieku. Co można im ofiarować? Poza dobrą książką czy filmem, na pewno przyda się ciepły kolorowy koc, ciśnieniomierz czy domowy zestaw do EKG. Panie-seniorki uwielbiają także kwiaty doniczkowe, to również ciekawy pomysł na prezent trwalszy niż bukiet z ciętych róż. Najważniejsze jednak, by nasz upominek pochodził z serca – to wywoła szczery uśmiech na twarzach rodziców czy dziadków.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy