Porównanie zalet i wad różnych rodzajów igieł dozujących

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 20.07.2020 11:34,
Precyzyjne aplikatory w postaci igieł dozujących są integralnym elementem każdego nowoczesnego systemu dozowania płynów montażowych w przemyśle produkcyjnym. Dzięki nim możliwe jest naniesienie dokładnie określonej dawki cieczy w krótkim czasie z niewielkim marginesem błędu. Na rynku obecnie jest wiele końcówek igłowych różniących się właściwościami i możliwością pracy z substancjami o różnych parametrach fizyko-chemicznych. Jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów tych produktów?
Porównanie zalet i wad różnych rodzajów igieł dozujących

Uniwersalne igły do dozowania płynów wykonane z tworzyw sztucznych

Jednym z najbardziej popularnych, a zarazem uniwersalnych rozwiązań są wykonane z tworzyw sztucznych igły dozujące, których dostawcą jest polskie przedsiębiorstwo inżynieryjne AMB Technic: https://amb.pl/katalog-produktow/precyzyjne-igly-dozujace/. Stanowią one wyroby dowolnego przeznaczenia, dzięki kompatybilności z szerokim spektrum systemów do dozowania płynów. Mogą być wykorzystane do precyzyjnego aplikowania takich substancji jak kleje montażowe, pasty termoprzewodzące, a także wysokiej jakości substancje uszczelniające na bazie silikonów.

Ograniczeniem tych elementów jest stosunkowo niski poziom możliwej głębokości penetracji struktury powierzchni, szczególnie o rowkowatej charakterystyce. Jednocześnie są one dobrym wyborem w przypadku pracy z cieczami o wysokiej lepkości. Ich niskie koszt zakupu oraz eksploatacji sprawiają, że są dobrym wyborem przy opracowywaniu technologii produkcji w przypadku, gdy dysponujemy ograniczonymi środkami finansowymi na jej wdrożenie. Charakteryzują się dużą uniwersalnością i odpornością na związki chemiczne.

Metalowe elementy dozujące z opcjonalną obudową z trwałego plastiku

Kolejną grupą elementów dozujących są metalowe aplikatory z opcjonalną obudową wykonaną z trwałego plastiku. Są one dostępne w szerokim spektrum wymiarów i długości. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w przypadku struktur rowkowatych, gdzie zachodzi konieczność głębokiej penetracji w trakcie montażu. Ich ograniczeniem jest możliwość pracy z substancjami o lepkości nie większej niż 5000 mPas. Wynika to z ryzyka powstawania przepływów turbulentnych. Mogą służyć do dozowania klejów utwardzanych światłem UV.

Istnieją również aplikatory w całości zbudowane z metalu o wysokiej sztywności. Cechują się one bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną i są niepodatne na uszkodzenia. Technologia ich produkcji zapewnia również możliwość dostarczenia igieł dozujących o znacznej długości. Są one jednak droższe niż wcześniej wymienione rozwiązania i nie można ich również stosować w montażu, gdzie zachodzi potrzeba aplikacji cieczy o podwyższonej lepkości. Jednocześnie doskonale sprawdzają się w dozowaniu olejów oraz rozpuszczalników.

Igły dozujące z pędzelkiem i wkładką teflonową oraz o podwyższonej giętkości

Interesującym rozwiązaniem są elementy igłowe zakończone specjalnym pędzelkiem. Stanowią one doskonały sposób na realizację specyficznych zadań wymagających rozprowadzenia substancji montażowej na dużej powierzchni, o ile nie jest ona szybko utwardzalna. Są zazwyczaj dostępne w szerokim spektrum parametrów miękkości, jak i przepływu. Na uwagę zasługują również igły dozujące z wkładką teflonową. Właściwości teflonu zapewniają, że do aplikatorów nie będą przywierać jakiekolwiek smary i ciecze.

W przypadku produktów z wkładem zminimalizowano również ryzyko twardnienia płynów montażowych. Ich wadą jest jednak bardzo wysoka cena w porównaniu do pozostałych rozwiązań. Ostatnią grupą aplikatorów, o których warto wspomnieć, są giętkie igły z polipropylenową kapilarą. Ich elastyczność sprawia, że nadają się świetnie do pracy z powierzchniami delikatnymi, w przypadku których zachodzi duże ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Ich wadą jest jednak mała powtarzalność dozowania płynów.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy