reklama
reklama

O jakiej porze roku planować roboty ziemne?

Region, Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Zator Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 27.12.2024 07:22,
Roboty ziemne są fundamentem każdej inwestycji budowlanej, decydującym o dalszym przebiegu całej budowy. Niemniej jednak skuteczność tych prac w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych. Dlatego pora roku, w jakiej są one prowadzone, ma ogromne znaczenie zarówno w kontekście samej realizacji, jak i jej efektu. Podpowiadamy więc jak właściwie zaplanować prace ziemne.
O jakiej porze roku planować roboty ziemne?

Czym są roboty ziemne?

Roboty ziemne to szereg działań związanych z przygotowaniem terenu pod budowę. Obejmują one m.in. niwelację terenu, usuwanie roślinności, wykopy szerokoprzestrzenne czy stabilizację gruntu. Specjaliści tacy jak MM Południe oferują roboty ziemne na Śląsku i w Małopolsce wykonują w ramach tych zadań również nasypy, wykopy oraz stabilizację podłoża. Wszystkie te prace mają jeden cel — przygotowanie gruntu do dalszych działań budowlanych.

Proces realizacji robót ziemnych może się różnić w zależności od pory roku, w jakiej są wykonywane. Dlatego planując je, warto wiedzieć, jak charakterystyczne dla nich specyficzne warunki atmosferyczne mogą mieć wpływ na przebieg inwestycji.

Jakie prace wchodzą w zakres robót ziemnych?

Usługi ziemne rozpoczynają się od prac związanych z przygotowaniem działki. W pierwszej kolejności wykonywana jest niwelacja terenu wraz z usunięciem roślinności. Kolejne etapy obejmują wykopy, w tym te przeznaczone do prowadzenia instalacji, nasypy i stabilizację gruntu. Ich celem jest zapewnienie solidnych podstaw pod dalsze konstrukcje.

Jak warunki atmosferyczne wpływają na przebieg prac ziemnych?

Roboty ziemne powinny być prowadzone w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Wynika to z tego, że zbyt niskie temperatury mogą powodować zamarzanie gruntu, co w znaczący sposób utrudnia ich wykonanie. Z kolei intensywne opady deszczu, występujące szczególnie w okresach jesieni i wczesnej wiosny, mogą prowadzić do osunięć podłoża i problemów z odwodnieniem wykopów. Nadmiar wody utrudnia także transport materiałów i realizację wykopów, co w znaczący sposób wydłuża czas realizacji prac ziemnych.

Jaka pora roku jest najlepsza na rozpoczęcie prac ziemnych?

Wiosna to optymalna pora na rozpoczęcie robót ziemnych. Ziemia jest już rozmarznięta, a temperatury sprzyjają pracom w terenie. Dodatkowo długie dni dają więcej czasu na realizację zadań, a tym samym umożliwiają zakończenie budowy nawet w tym samym roku kalendarzowym.

Prace ziemne z powodzeniem mogą być również realizowane latem, kiedy podłoże jest suche przejazd pojazdem ciężarowym nie sprawia kłopotów jak w jesień czy zimę.

Rozpoczęcie robót ziemnych jesienią jest możliwe, należy jednak mieć na uwadze to, że przez warunki atmosferyczne ich realizacja może stać się trudniejsza. Chłodniejsze dni i intensywne opady deszczu mogą opóźnić prace, a koniec tego sezonu wiąże się z ryzykiem obniżających się temperatur, co może powodować spowolnienie realizacji zaplanowanych działań.

Zima to zdecydowanie najmniej korzystny czas na realizację robót ziemnych. Niskie temperatury, krótkie dni, nieprzewidywalne opady i oblodzenia — wszystkie te elementy nie sprzyjają ich prowadzeniu. Dlatego roboty ziemne zimą nie są najczęściej wykonywane — ich realizację przekłada się zazwyczaj na wiosnę, nawet gdy wynikają one z niezakończonych prac w okresie jesiennym.

Z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć, prowadząc roboty ziemne zimą, a z jakimi latem?

Roboty ziemne prowadzone o każdej porze roku wiążą się z pewnymi wyzwaniami, którym muszą sprostać specjaliści odpowiedzialni za ich realizację. Najbardziej uciążliwe stają się one jednak w szczególności zimą oraz latem.

Zimą krótkie dni i niskie temperatury powodują, że prace ziemne stają się trudne do wykonania. Przemarzanie gruntu na znacznych głębokościach generują problemy, a niekiedy nawet brak możliwości usunięcia roślinności czy wykonania wykopów. Dodatkowo roboty ziemne zimą są nie tylko mniej efektywne, ale i bardziej ryzykowne dla pracowników — śliskie nawierzchnie, słaba widoczność i szybko zapadający zmrok zwiększają ryzyko wypadków na placu budowy.

Robót ziemnych nie należy także prowadzić w trakcie dużych upałów - gdyż ma ona duży wpływ na rozwój roślinności również do zniwelowania właściwości niektórych materiałów budowlanych.

O jakiej porze roku planować roboty ziemne? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Bez wątpienia wiosna jest dobrym czasem na rozpoczęcie prac, o ile nie jest mroźna i deszczowa, jednak gdy nie ma mrozów, można je wykonywać również zimą. Dlatego planując roboty ziemne, warto mieć na uwadze, że termin ich rozpoczęcia może się zmieniać w zależności od panujących w wybranym okresie warunków atmosferycznych.


- artykuł sponsorowany -


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy