Nowoczesna mapa z granicami i numerami działek

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 28.04.2019 13:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Aby zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat działki, konieczna jest znajomość przyporządkowanego jej numeru. Czym różni się numer ewidencyjny działki od identyfikatora? Podpowiadamy, jak ustalić numer działki bez wychodzenia z domu.
Nowoczesna mapa z granicami i numerami działek

Czym jest numer działki?

Każda działka ma swój numer. Przykładowe numery działek, które można znaleźć na mapie ewidencyjnej, to: 5, 17/2 czy 50/4. Numery zapisywane w postaci ułamka wskazują, że grunt został podzielony. Jednocześnie numer ewidencyjny działki to nie to samo co adres ewidencyjny działki, który jest nadawany w celach gospodarczych, ewidencyjnych i statystycznych.

Adres ewidencyjny działki, czyli identyfikator działki, to kod cyfrowy. Zawiera on szereg informacji, m.in. o województwie, powiecie i gminie, w obrębie której działka jest położona. Identyfikator uwzględnia też informacje o kodzie działki i obrębie ewidencyjnym. Dysponując identyfikatorem, można odczytać położenie działki, a zatem dotrzeć do jej numeru.

Ustalanie numeru działki – sposoby

Numer działki da się ustalić na kilka sposobów. Taką informację można uzyskać od sprzedawcy – właściciela nieruchomości. Nie zawsze jednak wiemy, kto jest właścicielem. Jeżeli interesuje nas działka, która nie została wystawiona na sprzedaż, są inne sposoby, aby poznać jej numer ewidencyjny i przy okazji dotrzeć do właściciela.

Informację o numerze ewidencyjnym działki można uzyskać w Starostwie Powiatowym właściwym ze względu na jej położenie. Na miejscu pomoże nam urzędnik, który zlokalizuje działkę, a następnie poda jej numer. Ustalanie numeru działki w ten sposób nie zawsze jest jednak wygodne i możliwe. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy jesteśmy zainteresowani zakupem działki położonej na drugim końcu Polski.

Numer działki można też poznać bez wychodzenia z domu, korzystając z serwisu Geoportal360.pl. Zamieszczona jest tam interaktywna mapa. Po jej otwarciu należy wybrać interesujący nas obszar, a następnie działkę. Po kliknięciu na nią, pojawiają się następujące informacje: o wielkości powierzchni działki, TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), obręb, województwo, powiat i gmina. Użytkownik pozna także wspomniany już identyfikator. Korzystanie z serwisu jest intuicyjne i wygodne – dzięki niemu można dotrzeć do numeru każdej działki położonej na terenie Polski.

Kiedy przydaje się znajomość numeru działki?

Znając numer działki, można szybko dotrzeć do numeru księgi wieczystej. Na wspomnianym serwisie Geoportal360.pl znajduje się odnośnik do serwisu Ksiegiwieczyste.pl, który pozwala odpłatnie ustalić numer księgi wieczystej właśnie po numerze działki.

Z treścią księgi wieczystej powinien obowiązkowo zapoznać się każdy, kto chce zakupić mieszkanie, dom lub grunt. To podstawowy dokument, w którym znajduje się zestaw podstawowych informacji o danej nieruchomości. Księga wieczysta składa się z czterech działów, z których można się dowiedzieć m.in.: kto jest właścicielem nieruchomości, czy rozporządzanie nieruchomością jest ograniczone i czy na nieruchomości zostały ustanowione hipoteki. Ponieważ księgi są jawne, przeglądać może je każdy. Wystarczy znać numer interesującej nas księgi wieczystej.

Numer działki przyda się nie tylko potencjalnym kupcom, ale także dzierżawcom. Będzie on też potrzebny przy podziale gruntu czy sprawach spadkowych. To główne powody, dla których warto wiedzieć, jak go szybko ustalić.

Zdjęcie: Fotolia

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy