reklama

Niedoczynność tarczycy a ciąża. Czy może mieć wpływ na płodność?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 20.05.2021 13:30,
Tarczyca to niewielki gruczoł, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym również układu rozrodczego kobiety. Niezdiagnozowana dysfunkcja tarczycy może utrudnić poczęcie dziecka lub powodować problemy podczas samej ciąży. Jeżeli cierpisz na schorzenia tarczycy lub obserwujesz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza jeszcze przed podjęciem starań o ciążę.
Niedoczynność tarczycy a ciąża. Czy może mieć wpływ na płodność?

Wpływ niedoczynności tarczycy na płodność

Badanie opublikowane w Journal of Applied and Basic Medical Research wykazało, że od 2% do 4% kobiet w wieku rozrodczym ma niski poziom hormonów tarczycy. U wielu z nich problemy z płodnością są spowodowane niedoczynnością tarczycy[1].

Schorzenia tarczycy mogą zaburzać cykl menstruacyjny i owulację. Niski poziom tyroksyny, czyli T4, lub podwyższony poziom hormonu TRH prowadzi do zwiększenia produkcji prolaktyny. W konsekwencji pojawia się ryzyko zaniku jajeczkowania lub jajeczko może być nieregularnie uwalnianie, co skutkuje trudnościami z poczęciem[2].

Dysfunkcja tarczycy może również powodować skrócenie drugiej połowy cyklu menstruacyjnego. Przez to zapłodnione jajo nie będzie miało wystarczająco dużo czasu, aby zagnieździć się w macicy[3]. Niedoczynność gruczołu prowadzi niekiedy do podwyższenia poziomu przeciwciał TPO oraz sprzyja powstawaniu torbieli jajników. To z kolei zwiększa niemożność zajścia w ciążę lub ryzyko jej utraty.

Diagnostyka przed zajściem w ciążę

Kobiety, które planują powiększyć rodzinę, powinny monitorować poziom hormonów TSH i T4. Jest to szczególnie ważne dla osób, które już mają niski poziom hormonów tarczycy lub które wcześniej straciły ciążę. Do czynników wysokiego ryzyka zalicza się również rodzinne występowanie problemów z tarczycą lub innych chorób autoimmunologicznych (https://www.invimed.pl/endokrynolog-a-starania-o-dziecko). Zwalczanie objawów niedoczynności tarczycy oraz podjęcie leczenia zwiększają szansę na zajście w ciążę.

Wpływ problemów z tarczycą na przebieg ciąży

Symptomy niedoczynności tarczycy we wczesnej fazie ciąży są trudne do wykrycia, ponieważ są podobne do wczesnych objawów ciąży. Choroba może objawiać się:

 • skrajnym zmęczeniem,
 • nagłym przyrostem masy ciała,
 • wrażliwością na niskie temperatury,
 • skurczami mięśni,
 • trudnościami z koncentracją[4].

Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży przebiega podobnie jak przed poczęciem. Lekarz endokrynolog będzie regularnie sprawdzał wartości TSH co 4 lub 6 tygodni, aby upewnić się, że poziom hormonów jest odpowiedni. Leków na tarczycę nie wolno przyjmować razem z suplementami dla kobiet w ciąży, ponieważ zawarte w nich żelazo i wapń mogą utrudniać wchłanianie hormonu. Z tego powodu tabletki na tarczycę oraz zestawy witamin i minerałów dla przyszłych mam trzeba brać w kilkugodzinnych odstępach[5]. Odpowiednie leczenie niedoczynności tarczycy jest niezwykle ważne, ponieważ nieprawidłowa produkcja hormonów może powodować:

 • anemię u matki,
 • wzrost ciśnienia krwi u matki,
 • złe samopoczucie w trakcie ciąży
 • utratę ciąży,
 • niską masę urodzeniową niemowlęcia,
 • przedwczesny poród[6].

Źródła:

 1. Grazia Aleppo, Thyroid diseases in pregnancy: what to know: endocrineweb.com/conditions/thyroid/thyroid-problems-pregnancy.
 2. Linda Barbour, Thyroid Disease & Pregnancy: niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/pregnancy-thyroid-disease.
 3. Eva Marie Luo, What's the connection between the thyroid and fertility?: modernfertility.com/blog/thyroid/.
 4. Jennifer Lutz, The Connection Between Thyroid Disorders and Fertility: endocrineweb.com/thyroid-disorders-fertility.
 5. Monika Zalewska-Biełło, Wpływ chorób tarczycy na zajście w ciążę: babyboom.pl/ciaza/przygotowania-do-ciazy/wplyw-chorob-tarczycy-na-zajscie-w-ciaze.

[1] Indu Verma, Prevalence of hypothyroidism in infertile women and evaluation of response of treatment for hypothyroidism on infertility: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3657979/.

[2] Monika Zalewska-Biełło, Wpływ chorób tarczycy na zajście w ciążę: babyboom.pl/ciaza/przygotowania-do-ciazy/wplyw-chorob-tarczycy-na-zajscie-w-ciaze.

[3] Jennifer Lutz, The Connection Between Thyroid Disorders and Fertility: endocrineweb.com/thyroid-disorders-fertility.

[4] Eva Marie Luo, What's the connection between the thyroid and fertility?: modernfertility.com/blog/thyroid/.

[5] Grazia Aleppo, Thyroid diseases in pregnancy: what to know: endocrineweb.com/conditions/thyroid/thyroid-problems-pregnancy.

[6] Linda Barbour, Thyroid Disease & Pregnancy: niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/pregnancy-thyroid-disease.

patrycja sadowska

dr n. med. Patrycja Sodowska
specjalista ginekolog-położnik
endokrynolog z kliniki InviMed w Katowicach
https://www.invimed.pl/lekarze/patrycja-sodowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy