reklama

Nie każda bułka z dziurką to bajgiel. Historia bajgla w pigułce

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 11.05.2023 08:45,
Prawdziwe pyszności w Kawiarni Kawka w Andrychowie.
Nie każda bułka z dziurką to bajgiel. Historia bajgla w pigułce
Nie wiem, czy wiecie, ale bajgle pochodzą oryginalnie z Polski i są silnie związane z naszą tradycją kulinarną. Pierwsza wzmianka o bajglach sięga 1610 roku i mówi o krakowskich piekarzach z żydowskich komun, którzy przygotowywali bajgle na okoliczność narodzin dziecka, aby dodać sił matce.

Ponieważ ze względu na tradycje kulturowe w pewnych okresach nie mogli wypiekać ani spożywać chleba pieczonego rozwinęła się metoda pieczywa gotowanego.

I tak prawdziwy bajgiel jest gotowany przed wypiekiem! Właśnie temu procesowi zawdzięcza swoją elastyczną, czasami trochę ciągnącą się konsystencję wymagającą mocnego pogryzienia. Jeżeli wykonany jest dodatkowo z wysokoglutenowej mąki gwarantuje niezapomniane doznania smakowe, jest pyszny i unikalny.

Istnieje również legenda o wiedeńskim piekarzu, który wypiekł pierwszego bajgla, by uhonorować króla Jana III Sobieskiego i jego wygraną w Bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Kształt bajgla miał być wzorowany na strzemieniu siodła i miał stanowić pochwałę umiejętności jeździeckich polskiego króla. Tak bardzo posmakowały mu bajgle, że przywiózł je ze sobą do ojczyzny.

Ok. 1900 r. emigranci z Polski przenieśli bajgle do USA na Manhattan. Piekarze do 1950 r. wyrabiali je ręcznie. Bajgle do tego stopnia podbiły serca Amerykanów i Kanadyjczyków, że nie tylko powstały tysiące małych piekarni, które specjalizowały się w ich wypiekaniu, ale również pierwsze przemysłowe linie produkcyjne, które były w stanie produkować je tysiącami i zaspokoić rosnący apetyt konsumentów dostarczając je do lokalnych delikatesów, sklepów i wielkich sieci handlowych. Znana anegdota głosi, że przecięcie się nożem podczas krojenia bajgla jest najczęstszym powodem przyjęć na ostry dyżur w nowojorskich szpitalach w niedzielne poranki. Współcześnie są one dostępne w wielu smakach i wariantach - od tradycyjnych białych, poprzez cynamonowe, czekoladowe, aż po te z serem lub mięsem.
Bajgle powoli wracają do Polski, stanowią doskonałą przekąskę na każdą okazję - szybkie śniadania lub smaczny lunch ciągu dnia. Jeśli szukasz najlepszych bajgli, warto zwrócić uwagę na składniki. Bajgle wyrabiane rzemieślniczo z naturalnych składników są zdecydowanie lepsze od tych produkowanych masowo w fabrykach

W Kawka Coffee House (Andrychów Rynek 33, Oświęcim Mickiewicza 10) oferujemy prawdziwe bajgle wypiekane dla nas sposobem rzemieślniczym z zachowaniem oryginalnej receptury oraz najwyższej jakości składników. Przygotowane sposoby podania zachowują istotę i charakter tego produktu i nawiązują do historycznej tradycji oraz najlepszych recept opracowanych już za oceanem. Dbamy o jakość i autentyczność produktu – bo wiemy, że nie każda bułka z dziurką to bajgiel.
- artykuł sponsorowany -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy