reklama

Leasing finansowy czy operacyjny - co wybrać

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 21.04.2021 07:50, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Leasing jako forma finansowania jest bardzo atrakcyjny dla przedsiębiorców z kilku ważnych powodów. Dzięki niemu dostajemy możliwość kupna nowego samochodu, generujemy stałe miesięczne koszty dla firmy oraz możemy pomniejszyć podatek dochodowy, oraz VAT.
Leasing finansowy czy operacyjny - co wybrać

Leasing można podzielić na kilka rodzajów. Najważniejszymi z nich są leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Każdy z nich może być dla Ciebie korzystny pod pewnymi warunkami.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest najczęściej oferowanym produktem dla klientów biznesowych. W tej formie przedmiot leasingu należy do leasingodawcy, a Tobie jest on udostępniony do użytkowania zgodnie z zawartą umową leasingu. W związku z tym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca. Twoimi kosztami są stałe raty leasingowe oraz opłata wstępna za rozpoczęcie finansowania wraz z doliczonym podatkiem VAT. Gdy chcesz sprawdzić, na jakie miesięczne koszty (raty) możesz liczyć, warto skorzystać z darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator leasingowy. Po spłaceniu wszystkich rat, leasingobiorcy przysługuje prawo do pierwszeństwa wykupu.

Aby mówić o umowie leasingu operacyjnego, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • Minimalny okres leasingu – Regulują go przepisy podatkowe i musi wynosić minimum 40% okresu normatywnej stawki amortyzacji. Oznacza to, że np. minimalny okres finansowania samochodu osobowego (amortyzacja 20%) wynosi 2 lata, a ciągnika siodłowego (amortyzacja 14%) 3 lata.
  • Minimalny wykup przedmiotu – Najczęściej jest to 1% wartości początkowej przedmiotu, jednak przy zastosowaniu najkrótszych okresów finansowania wykup będzie wyższy niż 1%. Przykładnie dla samochodu osobowego przy 24-miesięcznym okresie finansowania minimalny wykup będzie przeważnie wynosił 19%. Na minimalny wykup ma również wpływ stawka amortyzacji przedmiotu.

Leasing operacyjny należy traktować jako usługę. Leasingodawca kupuje pojazd, a Tobie jako przedsiębiorcy oddaje go do użytkowania w ramach umowy leasingu, za co płacisz stałą miesięczną ratę opodatkowaną stawką 23%. W odróżnieniu od typowego najmu, w leasingu masz preferencyjną stawkę wykupu tj. na przykład 1% przy umowie na okres 36 miesięcy.

Leasing finansowy

W odróżnieniu od leasingu operacyjnego, w leasingu finansowym przedmiot leasingu jest zaliczony do składników Twojego majątku. Oznacza to, że w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, to na Tobie spoczywa obowiązek odpisów amortyzacyjnych, które są Twoim głównym kosztem. Dodatkową opłatą będzie odsetkowa część raty. Kolejną różnicą jest odpis podatku VAT (jeśli takowy występuje). Przy leasingu finansowym całość VAT-u należy zapłacić wraz z pierwszą ratą.

W Leasingu finansowym nie masz do czynienia z wykupem, co oznacza, że automatycznie po wpłacie ostatniej raty przedmiot staje się Twoją własnością. Leasing finansowy z punktu widzenia podatkowego jest traktowany jako dostawa towaru i jest objęty tą samą stawką podatkową co przedmiot leasingu. Jest to bardzo istotne, gdy mowa np. o sprzęcie medycznym (8% VAT). Kolejną ważną informacją jest fakt, że minimalny okres finansowania może zaczynać się już od 6 miesięcy. Jednak, aby dokonać amortyzacji, minimalny okres finansowania musi wynosić min. 1 rok.

Co wybrać? Leasing operacyjny czy finansowy?

Oba produkty mają swoje wady i zalety. Leasing operacyjny sprawdzi się u większości klientów. Jest to najbardziej uniwersalny produkt przeznaczony do finansowania nowych i używanych przedmiotów. Do zalet możemy zaliczyć:

  • Stałe miesięczne koszty. Całą ratę można wliczyć w koszt uzyskania przychodu firmy.
  • Opłata inicjacyjna, również zaliczana jako koszt.
  • VAT rozłożony w czasie.
  • Wykup – który jest możliwy, ale nie jest obligatoryjny.

Jeśli na przedmiot, który chcemy sfinansować, istnieje możliwość wystawienia faktury z 23% VAT-em, rekomendowany będzie leasing operacyjny. Problem pojawia się natomiast, gdy na przedmiot jest wystawiona faktura z pomniejszonym VAT-em np. sprzęt medyczny lub, gdy będzie to faktura marża. W takim przypadku leasing operacyjny może okazać się nieopłacalny lub niemożliwy. Doskonałe zastosowanie znajdzie tutaj leasing finansowy.

Leasing finansowy jest korzystny, gdy posiadasz do dyspozycji przedmiot, na który nałożona została inna wartość podatku niż 23% lub, gdy chcesz uzyskać bardzo duże, ale jednorazowe koszty dla firmy.

Zaletami tego produktu są:

  • Krótki okres finansowania – możliwy nawet od 6 miesięcy.
  • Możliwość finansowania przedmiotów, na które jest wystawiona faktura ze stawką inną niż 23%. Możliwe jest finansowanie przedmiotów sprzedawanych w komisach, w procedurze marży oraz u nielicznych leasingodawców, nawet na umowę kupna-sprzedaży.

Reasumując, gdy chcesz sfinansować przedmiot, na który jest wystawiona faktura z podatkiem VAT 23%, lub gdy chcesz mieć stałe i rozłożone w czasie koszty to najlepszym rozwiązaniem będzie leasing operacyjny.

Gdy przedmiot jest sprzedawany z inną stawką VAT lub, gdy potrzebujesz jednorazowego, ale bardzo dużego kosztu dla firmy to dobrym wyborem będzie leasing finansowy.

Jeśli nie jesteś pewien, którą formę wybrać, warto skontaktować się ze swoim doradcą klienta, firmą leasingową w celu omówienia i wybrania najkorzystniejszej opcji dla Ciebie.

Leasing samochodu osobowego

Jeśli poszukujesz leasingu samochodu osobowego, warto sprawdzić ofertę firmy MyLease.pl, która posiada wiele dostępnych modeli od ręki.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy