reklama

Który alkomat wybrać? Poznaj podział alkomatów

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 26.05.2023 08:55, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jechać do pracy własnym samochodem czy zamówić taksówkę? To pytanie zadaje sobie każdy, kto po wieczornej imprezie rano nie jest pewien swojej trzeźwości. W tym przypadku najlepszą odpowiedzią będzie wynik badania alkomatem - ale jakie urządzenie wybrać?
Który alkomat wybrać? Poznaj podział alkomatów

Jakie są rodzaje alkomatów?

Niektóre alkomaty nadają się tylko do badań na potrzeby domowe, gdy użytkownikowi nie zależy na dużej dokładności pomiaru. Inne są tak precyzyjne i niezawodne, że odczyt z nich może stanowić dowód w sądzie. A oto podstawowy podział alkomatów:

  • półprzewodnikowe,

  • elektrochemiczne,

  • spektrofotometryczne.

Dwa pierwsze rodzaje alkomatów stosowane są przez użytkowników indywidualnych, przy czym alkomaty elektrochemiczne znajdują się również na wyposażeniu służb i zakładów pracy. Natomiast alkomat spektrofotometryczny to urządzenie stacjonarne, używane w szpitalach, sądach czy na komisariatach policji.

Alkomaty półprzewodnikowe - tanie, ale zawodne

Alkomat z tej kategorii może kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych, jednak taka oszczędność może mieć fatalne konsekwencje dla użytkownika. Najtańsze urządzenia zaokrąglają wynik do części dziesiątych (0,1), więc nie są zbyt precyzyjne. Poza tym są duże szanse na uzyskanie zafałszowanego wyniku - w najsłabszych modelach ryzyko popełnienia błędu wynosi 20%. Jeśli użytkownikowi zależy na czulszym sensorze i bardziej wiarygodnym pomiarze, wówczas trzeba liczyć się ze znacznie wyższą ceną urządzenia (do ok. 350 zł). Warto przy tym pamiętać, że alkomaty półprzewodnikowe wymagają częstej kalibracji - co pół roku i po wykonaniu 100-300 pomiarów.

Alkomat elektrochemiczny - droższy, ale bardziej czuły i dokładny

Urządzenia elektrochemiczne mogą kosztować nawet 4000-7000 zł, przy czym dostępne są również znacznie tańsze modele do użytku prywatnego. Najdroższe alkomaty są wyposażone w drukarkę, a odczyt z nich może być dowodem w sprawie sądowej. Jednak nawet tańsze urządzenia zapewniają precyzyjny wynik (do części tysięcznych) i szeroki zakres pomiaru (do 4-5 promili). Alkomaty elektrochemiczne są również bardziej wiarygodne, ponieważ ryzyko błędu wynosi +/- 5%, a na wynik badania nie mają wpływu inne substancje (np. soki owocowe, płyny do płukania, herbata). W zależności od modelu tego typu alkomaty można kalibrować rzadziej - co 6-12 miesięcy i co 500 (lub więcej) pomiarów.

Alkomat spektrofotometryczny - stacjonarne urządzenie do użytku profesjonalnego

Urządzenia stacjonarne nie potrzebują kalibracji i nie ma ryzyka, że rozładują się w trakcie pracy. Dzięki wykorzystaniu podczerwieni alkomaty spektrofotometryczne zapewniają maksymalną dokładność i niezawodność pomiaru. Wynik uzyskany na takim urządzeniu jest w pełni miarodajny i niezależny od czynników zewnętrznych czy innych substancji. Niestety wadą tej technologii jest wysoka cena, ponieważ za alkomat na podczerwień trzeba zapłacić od ośmiu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak wybrać dobry alkomat?

Nie warto sugerować się jedynie ceną. Grzywny za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości są coraz wyższe, poza tym można w ten sposób stracić prawo jazdy, a nawet wolność. Poza tym tanie alkomaty trzeba często kalibrować, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji. Dlatego przy wyborze urządzenia lepiej kierować się parametrami technicznymi, takimi jak:

  • rodzaj sensora (np. elektrochemiczny);

  • dokładność pomiaru (np. do 0,001);

  • zakres pomiaru (np. od 0 do 4-5 promili);

  • ryzyko błędu (np. +/- 5%);

  • pojemność akumulatora (np. 1000 mAh);

  • dostępne jednostki pomiarowe oprócz promili (np. mg/l, mg/ml,g/l).

Ważne jest również to, czy alkomat jest zbudowany z solidnego materiału i czy zapewnia wygodne użytkowanie. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak ergonomiczny kształt, obrotowy ustnik, czytelny wyświetlacz. Urządzenie może być również wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak: sprawdzenie gotowości urządzenia do wykonania pomiaru, automatyczne wyłączanie po określonym czasie, pomiar pasywny. Dobrze, jeśli alkomat będzie ekonomiczny w użytkowaniu, dlatego warto zwracać uwagę na oferty z bezpłatną kalibracją przez pewien okres, np. 12-24 miesięcy.


- Artykuł sponsorowany -


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy