reklama

Jakość wody w Wadowicach. Jaką mamy wodę?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 15.10.2021 10:55,
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, lokalne oddziały Inspektoratów Sanitarno - Epidemiologicznych mają obowiązek corocznego badania jakości wody na ich terenie.
Jakość wody w Wadowicach. Jaką mamy wodę?

Badanie jakości wody w Wadowicach

Od czego zależy i jaka jest zatem jakość wody. Wadowice wedle raportów dostarczanych przez Laboratorium Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. oraz Laboratorium Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach – woda w mieście nadaje się do użytku i spożycia. Oprócz tego woda jest badana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Suchej Beskidzkiej. Wszystkie instytucje potwierdzają, że pod kątem fizyko – chemicznym, woda w Wadowicach spełnia wszelkie ustawowe wymagania. Nadaje się na potrzeby gospodarcze, a także do picia.

Czy w Wadowicach jest twarda woda?

Badanie wody nie dotyczy jedynie zawartości w niej substancji niebezpiecznych dla człowieka, ale też jej twardości. Ostatnie badania przeprowadzone na bazie wody pochodzącej z wodopojów i przygotowane przez Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, wskazują, że woda jest bezpieczna, czysta, a przede wszystkim spełnia wszelkie wymagania jakościowe. W kontekście wskaźnika twardości nie odbiega w żaden sposób od jakości wody butelkowanej, dostępnej w sklepach.

Na niski poziom twardości wody wpływa sposób jej filtrowania. Woda dostarczana do mieszkań jest pod stałą, codzienną kontrolą bakteriologiczną, a także organoleptyczną i fizyko – chemiczną. Nad jej czystością i poziomem twardości czuwają między innymi małże i ryby, które żyją jedynie w wodzie o niskiej twardości. Wszelkie zanieczyszczenia powodują zamknięcie się małż, co jest wyraźnym sygnałem dla pracowników, że twardość wody uległa zwiększeniu.

Jak zmiękczyć wodę w domu i mieszkaniu?

Zmiękczanie wody oznacza usunięcie z niej soli twardości (jonów wapnia i magnezu) lub znaczne zmniejszenie ich stężenia. Najlepszym sposobem są filtry do wody pod zlew. Na przykład filtry polifosforanowe lub chemia gospodarcza z dużymi dawkami kwasu nadają się do ochrony dużych urządzeń gospodarstwa domowego, ale nie nadają się do wody pitnej. Wszystkie tak zwane „proste domowe metody zmiękczania” nie usuwają z wody soli twardości, a jedynie nieznacznie zmniejszają ich stężenie. Gotowanie to dobry sposób na zmiękczenie wody. Jeśli nie masz nic przeciwko szybkiemu zużyciu się czajnika. Przegotowana woda z kranu nie jest przydatna dla ludzi. Zniszczysz większość bakterii (wirusów - nie). Co więcej, nie ma dostępnych „domowych” metod zmiękczania wody do mycia i brania prysznica. Do pryszniców i wanien potrzebujemy dużo wody na raz, więc nie możemy obejść się bez specjalnego sprzętu.

Do wody pitnej, która będzie używana do gotowania, w czajniku i ekspresie do kawy, stosuje się różne rodzaje filtrów.

  • Filtry odwróconej osmozy całkowicie pozbawiają wodę soli o twardości i wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń. Aby woda nadal smakowała dobrze, odpowiedni filtr odwróconej osmozy doda przydatny magnez, znormalizuje pH wody. Główną częścią takiego filtra jest membrana odwróconej osmozy, która wytrzymuje do 1,5 roku. Konieczna jest tylko wymiana wkładów do obróbki wstępnej co sześć miesięcy.
  • Filtry przepływowe pod zlewem — w takim filtrze montowany jest dodatkowy wkład z żywicą jonowymienną w środku, który zastępuje jony soli wapniowych i magnezowych jonami sodu, które nie tworzą kamienia.
  • Filtry zmiękczające nadają się do wody o niskiej i średniej twardości (do 4 meq/litr). W takim przypadku wkład zmiękczający należy regularnie regenerować roztworem chlorku sodu i okresowo wymieniać. W bardzo twardej wodzie moduł będzie musiał być odnawiany częściej. To niezawodny filtr, który redukuje kamień i głęboko oczyszcza wodę z kranu dla dorosłych i dzieci.

Picie zdrowej wody pobudza organizm do pracy, ponieważ chłodzi ciało i zmusza je do ponownego ogrzania. W ten sposób organizm może spalić sporo kalorii. Picie wody przed posiłkami może również ograniczyć apetyt. Dzięki temu czujesz się pełniejszy i mniej podatny na przejadanie się. Co więcej, filtrowana woda jest doskonałym napojem zastępującym wiele słodkich napojów, takich jak sok i napoje gazowane.

Spożywanie odpowiednio odfiltrowanej wody pomaga w trawieniu, utrzymując rzeczy w ruchu. Niewystarczająca ilość wody może zatkać pracę z zaparciami, wrzodami żołądka i innymi problemami. Odpowiednie nawodnienie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie jelit. Twoje ciało potrzebuje wody, aby wytworzyć płyn, który amortyzuje mózg i rdzeń kręgowy. Bez tego płynu możesz narazić mózg i kręgosłup na poważne obrażenia. Gdy krew nie zawiera wystarczającej ilości wody, gęstnieje i zatyka żyły i tętnice, powodując skokowe ciśnienie krwi. Picie dużej ilości wody zapewnia dobry przepływ krwi. A kiedy krew płynie dobrze, łatwiej jest transportować tlen po całym ciele.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy