reklama

Jaką balustradę wybrać na balkon lub taras?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 16.12.2020 12:00,
Balustrada na balkon istotnie wpływa na wygląd przydomowej przestrzeni i stanowi ważną część architektury domu.
Jaką balustradę wybrać na balkon lub taras?

Z jednej strony gwarantuje bezpieczeństwo, a z drugiej jest elementem dekoracyjnym. Zbyt wymyślna może sprawiać wrażenie pretensjonalnej, a zbyt prosta będzie wyglądać banalnie. Jak dobrać taką, która będzie estetycznie się prezentowała, a jednocześnie zachowa trwałość na długie lata?

Jaką balustradę wybrać do swojego domu?

Balustrady są wykonywane z różnych materiałów – stali, drewna, plastiku, betonu, szkła. Wybierając balustradę na swój balkon, trzeba mieć na uwadze konieczność dopasowania materiału do stylu domu i architektonicznych detali. Taka balustrada powinna się odpowiednio komponować z materiałami wykończeniowymi balkonowej płyty, jak również zewnętrznego otoczenia, by optycznie tworzyły całość. Ważna jest odpowiednia wysokość takiego ogrodzenia i jego kształt, jak również sposób wykonania i mocowania.

Kształt balustrady

Podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak chociażby kształt balustrady. Balkon w kształcie litery C lub U może sprzyjać ekspozycji różnych elementów. Balkon półokrągły lub owalny zdecydowanie ogranicza wybór wypełnienia. Trudno także wygiąć poręcz w łuk, ale tym zajmują się już specjalne firmy. Balustrada balkonowa powinna być proporcjonalnie dopasowana do elementów, które przylegają do konstrukcji. Ważne, by została zaprojektowana z pomysłem. Jeśli płyta balkonowa jest mocno wysunięta, to najlepszą opcją są balustrady lżejsze, wykonane np. ze stalowych czy szklanych elementów.

Balustrady szklane

W ostatnich latach zyskują na popularności. Zazwyczaj składają się z metalowej konstrukcji zewnętrznej i szklanego wypełnienia. Do wyboru jest szkło zwykłe albo hartowane. Cena zależy od wykorzystanych materiałów. Dobrze sprawdza się w miejscach, w których trzeba powiększyć optycznie metraż.

Balustrady z drewna

To konstrukcje bardzo charakterystyczne, lekkie i proste w montażu. Stanowią doskonałe rozwiązaniem w przypadku domków letniskowych. Balustrada drewniana wymaga jednak systematycznej konserwacji, by zachować dobry wygląd na długie lata. Niewłaściwe zabezpieczenie elementów może prowadzić do szybkiej zmiany koloru drewna. Z tego względu nie jest to rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają czasu, by dokonywać regularnych napraw i konserwacji.

Balustrady stalowe

Balustrady tego typu bardzo dobrze prezentują się w otoczeniu minimalistycznym. Ich główną zaletą jest trwałość. Wykorzystanie do budowy stali nierdzewnej sprawia, że taka balustrada nie będzie się poddawała działaniu wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych. Koszty w dużej mierze zależą od wybranego rozwiązania, ale zazwyczaj nie odbiegają od alternatywnych wyborów. W celu zabezpieczenia balustrady stalowej przed korozją stosuje się malowanie proszkowe. Niewątpliwą zaletę stanowi fakt, że taka balustrada jest reprezentacyjna i elegancka.

Balustrady kute

To określenie na rodzaj dekoracyjnego wykończenia balkonu, które wyróżnia się zdobieniami, bogatym wzornictwem i idealnie sprawdza się z klasycznymi aranżacjami. Rozwiązania kute charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Wśród materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych do ich budowy najczęściej stosuje się odpowiedniego gatunku stal, która najczęściej jest poddana cynkowaniu ogniowemu w celu zabezpieczenia jej przed korozją. Warto jednak wspomnieć o dużej wadze konstrukcji, która dla niektórych osób będzie stanowić ograniczenie w wyborze.

Balustrady plastikowe


Balustrada plastikowa to nowość wśród balustrad zabezpieczających. Przede wszystkim ważną zaletę stanowi fakt, że tego typu barierka jest odporna na czynniki zewnętrzne. Innymi słowy nie poddaje się działaniu wilgoci, zimna i promieni słonecznych. Przez długie lata będzie więc wyglądała jak nowa. Dodatkowymi zaletami są trwałość i elastyczność. Plastikową balustradę balkonową nie jest łatwo złamać, a także to świetny izolator hałasu. Jest więc rozwiązaniem szczególnie polecanym mieszkańcom osiedli położonych przy ruchliwych ulicach. Taka barierka jest bardzo prosta w montażu, więc można ją przymocować samodzielnie do słupków konstrukcyjnych i zaoszczędzić w ten sposób na usłudze specjalisty. Balustrada plastikowa wygląda elegancko i dobrze imituje barierki drewniane, metalowe i betonowe. Jest do tego niezwykle konkurencyjna cenowo.Jaką balustradę wybrać do swojego domu

Przede wszystkim przy wyborze balustrady warto kierować się zewnętrzną aranżacją budynku mieszkalnego, a także jego możliwościami konstrukcyjnymi. Jeśli balkon jest znacząco wysunięty, to lepszym wyjściem będzie użycie lekkich oraz delikatnych materiałów, takich jak plastik, ponieważ zbyt ciężkie mogą być przyczyną pęknięć i innych nieestetycznych uszkodzeń balkonu.

Nie wiesz, jaką balustradę dobrać do swojego domu? Nasza firma specjalizuje się w produkcji plastikowych ogrodzeń i balustrad do samodzielnego montażu w różnych długościach i wzorach. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować ze specjalistami w swojej branży, który fachowo doradzą i odpowiedzą na nurtujące was pytania: https://www.sztachetki-magro.pl/kontakt


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy