reklama

Jak wybrać domowy oczyszczacz powietrza?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 16.02.2021 13:02,
Większość polskich miast ma duże zanieczyszczenie powietrza, co odczuwamy zwłaszcza zimą. Aby zadbać o jakość powietrza w najbliższym otoczeniu, coraz więcej osób decyduje się na oczyszczacz powietrza. Ale jak go wybrać, skoro na rynku jest tak wiele produktów?
Jak wybrać domowy oczyszczacz powietrza?

Smog i inne zanieczyszczenia powietrza drażnią układ oddechowy, obniżają odporność i przyczyniają się do wielu groźnych chorób. Kolejne badania naukowców potwierdzają stawiane tezy, a to skłania do inwestycji w dobrej klasy oczyszczacz powietrza. Zastanówmy się, na jakie cechy powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb.

Inne pomieszczenie to inna wydajność

Jednym z najważniejszych parametrów, jakimi różnią się między sobą oczyszczacze powietrza, jest wydajność. Im jest wyższa, tym większą powierzchnię będzie w stanie oczyścić urządzenie. Nie znaczy to jednak, że wystarczy jedno urządzenie na całe mieszkanie. Na przeszkodzie stoją ściany i meble. Zatem wybieramy wydajność pod kątem konkretnego pomieszczenia, w jakim zamierzamy postawić oczyszczacz. Przykładowo oczyszczacz IDEAL AP 30 Pro będzie pracować efektywnie w pomieszczeniu do 40m2.

Liczą się filtry

Zadaniem oczyszczacza jest eliminacja wszystkich szkodliwych związków, jakie mogą znajdować się w powietrzu. Oznacza to, że przed zakupem musimy dokładnie przeanalizować rodzaje filtrów, jakie znajdują się wewnątrz. Absolutną podstawą jest filtr węglowy i filtr HEPA. Od razu odrzućmy urządzenia, które ich nie posiadają. Tak naprawdę to one odpowiadają za eliminację największych zanieczyszczeń. Są odpowiedzialne za likwidację zarodników pleśni, pyłków, sierści, kurzu i pyłów zawieszonych. Oprócz tych dwóch nieraz pojawia się kilka dodatkowych filtrów, które w połączeniu z podstawowymi sprawią, że powietrze będzie idealnie czyste.

Tryby auto dla większej wygody

Dobrze zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada opcję auto. Oczyszczacz ustawiony na tryb automatyczny sam dostosowuje intensywność pracy, w zależności od tego, jaki jest stan powietrza. Dzięki temu sprzęt działa bardzo intuicyjnie i jest w zasadzie bezobsługowy. To ogromna wygoda. Nie trzeba nic przestawiać, a powietrze jest cały czas filtrowane.

Sprawdź poziom hałasu

Każdy oczyszczacz podczas pracy emituje dźwięki, ale ich poziom może być zupełnie różny. Głośniejsze urządzenia przy dłuższym działaniu mogą być uciążliwe. W zależności od tego, jak intensywnie pracuje urządzenie i na jakim jest programie, poziom hałasu jest inny. Są takie oczyszczacze, które pracując w trybie nocnym, są tak ciche, że ich nie słychać, więc nie będą zakłócać snu i można je ustawić nawet w pokoju niemowlaka.

Ważne są koszty eksploatacji

Przeglądając oczyszczacze, patrzmy nie tylko na samą cenę, ale także na to, jak będzie wyglądać koszt w trakcie eksploatacji. Wszystkie filtry trzeba wymieniać w częstotliwości sprecyzowanej przez producenta. Poszczególne modele mają filtry w innych cenach i może się okazać, że przy tanim oczyszczaczu musimy wymieniać filtry często i sporo kosztują.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy