reklama
reklama

Jak radzić sobie z brakami w uzębieniu? Na ratunek przychodzi protetyka stomatologiczna!

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 08.07.2024 10:13,
Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej - brak pełnego uzębienia może powodować wady zgryzu i wymowy, rozchwianie i przemieszczanie się sąsiednich zębów, a także zapadanie się policzków lub ust. Utrata nawet pojedynczego zęba prowadzi do dysfunkcji narządu żucia, a dodatkowo mocno przeciąża pozostałe zęby, narażając je na starcie, a nawet utratę. Dlatego braki w uzębieniu nie tylko można, ale też trzeba leczyć, by uniknąć kolejnych, przykrych konsekwencji. A rozwiązaniem tego problemu jest protetyka stomatologiczna.
Jak radzić sobie z brakami w uzębieniu? Na ratunek przychodzi protetyka stomatologiczna!

Protetyka stomatologiczna - metody przywracania pięknego uśmiechu

Protetyka to dział stomatologii, w którym specjaliści zajmują się uzupełnianiem braków zębowych, odtwarzaniem zniszczonych tkanek zębów oraz dbaniem o nienaganną estetykę uśmiechu. Leczeniu protetycznemu można poddać się zarówno w przypadku utraty zębów, jak i w sytuacji, gdy mamy do czynienia z mechanicznymi urazami czy mocno zniszczonymi zębami np. przez próchnicę czy starcia. Współczesna protetyka stomatologiczna ma nam do zaoferowania wiele możliwości uzupełnienia brakującego uzębienia. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, dlatego ważnym aspektem leczenia protetycznego jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem w celu poznania jego oczekiwań i zaproponowania mu jak najlepszego rozwiązania. Oto kilka możliwych wariantów działania przy brakach w uzębieniu.

Korony i mosty protetyczne

Sztuczne korony zębowe mogą stanowić zastępstwo dla braków w uzębieniu, jak i zębów, które zostały w dużej części zniszczone np. po rozległym leczeniu kanałowym. W przypadku pojedynczych lub wielozębowych braków często stosowanym rozwiązaniem odtwarzającym naturalne uzębienie są mosty protetyczne. Mosty składają się koron protetycznych, które osadza się na własnych zębach pacjenta lub implantach połączonych przęsłem. Jest to rodzaj trwałego uzupełnienia protetycznego, którego pacjent nie wyjmuje, ponieważ zostaje na stałe zacementowane w jamie ustnej. Jest to metoda bardzo doceniana przez pacjentów ze względu na wygodę użytkowania oraz doskonałą imitację naturalnych zębów.

Protezy zębowe

W przypadku licznych braków zębowych lub całkowitego bezzębia najczęściej stosuje się uzupełnienie protetyczne w postaci protez zębowych np. szkieletowych, akrylowych lub overdenture. W przeciwieństwie do koron czy mostów protetycznych protezy nie są stałym rozwiązaniem - sztuczne uzębienie może, a nawet powinno być wyjmowane przez pacjenta na kilka godzin dziennie. Nowoczesne protezy są stabilne i wygodne w użytkowaniu - prawidłowo wykonana i dopasowana proteza nie powinna się przesuwać czy samoistnie wypadać, natomiast ma za zadanie umożliwić swobodne, codzienne funkcjonowanie.

Bez względu na ostateczny wybór rozwiązania uzupełniającego brakujące uzębienie, ważne jest wsparcie wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów protetyki, którzy pomogą nam podjąć decyzję, a następnie zapewnić wysokiej jakości alternatywę dla naturalnego uzębienia. Pamiętajmy jednak o tym, że prace protetyczne stanowią zazwyczaj ostatni etap całościowego leczenia stomatologicznego. Wcześniej niezbędne może okazać się wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego, ortodontycznego lub implantologicznego.- artykuł sponsorowany -
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy