Jak oszczędzać pieniądze i rozsądnie je wydawać?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 01.07.2019 22:20, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Oszczędzanie pieniędzy, umiejętność lokowania kapitału a także racjonalna kontrola stałych wydatków to bez wątpienia kluczowe czynniki jeżeli chodzi zarówno o naszą bieżącą kondycję ekonomiczną, jak też w zakresie zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej.
Jak oszczędzać pieniądze i rozsądnie je wydawać?

Problem bardzo często stanowi fakt, że oszczędzamy pieniądze w sposób nieumiejętny a także nie jesteśmy w stanie w sposób efektywny zarządzać naszymi wydatkami. Tymczasem, wcale nie są to kwestie aż tak skomplikowane, jak często się sądzi. Tak naprawdę wystarczy znać kilka podstawowych zasad a ogólny stan naszych finansów ulegnie wydatnej poprawie.

Oszczędzanie pieniędzy: od czego zacząć?

Najważniejszą zasadą efektywnego oszczędzania środków pieniężnych jest oczywiście regularność. Niestety, często okazuje się, że na dalszą metę nie jesteśmy w stanie być w tej kwestii konsekwentni i na przykład zrywamy lokaty w celu sfinansowania mniej lub bardziej istotnych wydatków bieżących lub też po prostu pod wpływem impulsu. To samo tyczy się na przykład kont oszczędnościowych, z których często dokonujemy wypłat w ten sposób zaprzeczając naszym własnym planom jeżeli chodzi o gromadzenie kapitału.

Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Eksperci często mówią, że takie rozwiązania, jak na przykład programy budowania kapitału lub konta oszczędnościowe nie stanowią opłacalnej inwestycji, ponieważ zyski wynikające z ich oprocentowania z ledwością wystarczają na równoważenie inflacji. Jest to prawda, jednak zarówno konta oszczędnościowe jak i programy budowania kapitału mają inne, istotne zalety.

Zacznijmy od programów budowania kapitału

Ich najbardziej powszechną odmianą są lokaty, na które w każdym miesiącu dokonujemy wpłaty określonej kwoty pieniędzy. Zaletą w tym przypadku jest fakt, że z tego rodzaju lokat najczęściej nie możemy dokonywać wypłat środków. Co więcej, jeżeli założymy tego rodzaju lokatę w banku, nie będziemy mogli także dokonać jej zerwania online.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ w ten sposób sami narzucamy sobie pewną regularność: środki są automatycznie pobierane z naszego konta w każdym miesiącu, co gwarantuje przyrost oszczędności. Natomiast brak możliwości dokonywania wypłat oraz zerwania lokaty powoduje, że nie będziemy pomniejszać zgromadzonych przez nas środków pod wpływem impulsu chwili lub też traktować ich jako potencjalnego źródła finansowania naszych wydatków.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja jeżeli chodzi konta oszczędnościowe

Zakładając takie konto warto dokonać dwóch zabiegów: zlecić w placówce banku dokonywanie regularnych, automatycznych przelewów z naszego konta bieżącego na rachunek oszczędnościowy, a jednocześnie zablokować sobie dostęp do tego konta poprzez bankowość elektroniczną (środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym nie będą dla nas widoczne online, nie będziemy więc też mogli dokonywać wypłat przez internet).

Inne metody?

Niektóre banki oferują mają w swojej ofercie także fundusze inwestycyjne.

Jeżeli naszym celem jest oszczędzanie, a nie inwestycje w sensie ścisłym, warto zdecydować się na któryś z funduszy o niewielkiej ekspozycji na akcje spółek giełdowych. Mogą to być tzw. fundusze stabilnego wzrostu, fundusze obligacji skarbowych, fundusze obligacji długoterminowych itd.

Oczywiście, przed dokonaniem inwestycji należy dokładnie zapoznać się z prospektem informacyjnym dla danego subfunduszu a także sprawdzić jego notowania na przestrzeni ostatnich 12 lub 24 miesięcy.

Następnie musimy tylko zlecić regularne dokonywanie automatycznych przelewów z naszego konta na rachunek funduszu. Ile można w ten sposób zarobić w przeciągu 12 miesięcy?

Zasadniczo, zyski będą wynosić około 2% rocznie. Od tego trzeba jednak odliczyć prowizję za nabycie jednostek uczestnictwa, która będzie każdorazowo pobierana od każdej kwoty przelanej na rachunek funduszu.

Korzystną opcją jest jednak fakt, że możemy dokonać dywersyfikacji naszego kapitału przelewając na przykład 70% środków na któryś z typów funduszy, jakie zostały wymienione powyżej, a pozostałe 30% na fundusze obiecujące wyższe zyski, jak na przykład fundusze papierów dłużnych USD lub też niektóre fundusze akcyjne.

Inwestowanie kapitału

W co natomiast warto inwestować kapitał? Oczywiście, wiele tutaj zależy od tego, jakimi środkami dysponujemy. W przypadku, gdy mamy do dyspozycji większe środki, warto zastanowić się nad inwestycją w diamenty.

Co prawda, cena diamentów na przestrzeni ostatnich lat wykazuje wahania. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że złoża diamentów powoli się wyczerpują, co z duża dozą prawdopodobieństwa prognozuje wzrost ich wartości.

Należy jednak pamiętać, że diamenty stanowią inwestycję opłacalną przede wszystkim w wymiarze długoterminowym (co najmniej 8-10 lat). Co więcej, niezwykle ważne są parametry konkretnego diamentu(przed podjęciem decyzji o inwestycji należy więc dokładniej zapoznać się z tą tematyką).

Ważną zaletą diamentów jest także fakt, że stanowią one również korzystną formę ochrony kapitału: dzięki niewielkim rozmiarom zarówno przechowywanie diamentów, jak też ich ewentualny transport są o wiele łatwiejsze, niż ma to miejsce np. w przypadku złota.

Inną ciekawą opcją jeżeli chodzi o inwestycje są tzw. fundusze absolutnej stopy zwrotu.

Zasadą tego rodzaju funduszy jest brak sztywnej polityki inwestycyjnej, tj. inwestowania w określony rodzaj aktywów. Fundusze tego rodzaju są zarządzane według jednej zasady: osiągania zysków niezależnie od panującej koniunktury. Oznacza to, że ich polityka inwestycyjna jest elastyczna, zmienia się w zależności od sytuacji na rynkach.

Oczywiście, nie wszystkie fundusze z tej kategorii przynoszą zyski. Niektóre z nich są jednak zarządzane naprawdę dobrze i mogą być uznawane za naprawdę atrakcyjną opcję inwestycyjną. Przykładowo, fundusz Opera Alfa-plus.pl na przestrzeni ostatnich 36 miesięcy zyskał 25%, natomiast na przestrzeni 10 lat- ponad 85%.

Specjaliści podkreślają także, że jako ciekawa opcja prezentuje się obecnie inwestowanie w obligacje USA oraz Niemiec, których wartość powinna rosnąć w przeciągu następnych miesięcy.

Co więcej, obligacje stanowią także bezpieczną metodę lokowania kapitału: ewentualne spadki ich wartości są o wiele mniejsze, niż ma to miejsce w odniesieniu do np. akcji spółek giełdowych lub nawet funduszy inwestycyjnych.

Kontrola wydatków

W kontroli naszych codziennych wydatków możemy z powodzeniem posiłkować się nowoczesnymi technologiami. Istnieje wiele aplikacji pozwalających na skuteczne zarządzanie naszym domowym budżetem.

Możliwości pojawia się coraz więcej. Istnieją aplikacje takie, jak np. Money Lover, będący de facto złożonym systemem kontroli oraz analizy naszych wydatków, śledzenia długów, planowania budżetu na następne miesiące itd.

Inna bardzo ciekawa opcja to Kontomierz oferujący nam możliwość precyzyjnego kontrolowania stanu naszych kont bankowych poprzez naprawdę rozbudowane oraz szczegółowe zestawienia, dzięki którym możemy śledzić nawet najdrobniejsze detale.

Istnieją również aplikacje będące kalkulatorami spalania paliwa a jednocześnie stanowiące bazę informacji na temat naszych wydatków na benzynę czy też cen paliwa na poszczególnych stacjach benzynowych.

Oczywiście, same aplikacje, nawet te najbardziej pożyteczne, to jeszcze nie wszystko. Warto również samodzielnie sporządzać listę naszych wydatków, dokonywać dokładnych planów a także hierarchizować nasze potrzeby, anulując w ten sposób z naszego budżetu wydatki na rzeczy, które tak naprawdę są nam zbyteczne.

Całkiem sporo pieniędzy można zaoszczędzić także na umiejętnym korzystaniu z energii elektrycznej oraz wody. Często samo odłączanie od prądu urządzeń, z których nie korzystamy a także zmiana dostawcy energii lub negocjowanie warunków umowy z obecnym dostawcą są w stanie przynieść oszczędności rzędu kilkunastu lub nawet więcej procent w skali każdego miesiąca.

Sporo oszczędzić możemy również po prostu zmieniając sposób transportu do miejsca pracy: jeżeli zamiast samochodu wybierzemy np. rower lub komunikację miejską, w zależności od indywidualnej sytuacji możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca.

Źródła:

  1. Poduszka finansowa - Jak zbudować fundusz awaryjny?
  2. 6 sprawdzonych sposobów na obniżenie wydatków domowych
  3. Metoda 6 słoików – czyli zasady oszczędzania według T. Harva Ekera

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy