Jak często wykonywać badanie wzroku?
Ogólnie przyjmuje się, że badać wzrok należy nie rzadziej niż raz na 2 lata. W zależności od rodzaju wady wzroku i innych problemów okulistycznych lekarz może zalecić częstsze badania kontrolne wzroku.
Zawsze należy ponownie zbadać wzrok, rozpoczynając nową pracę, gdy wymaga tego lekarz medycyny pracy. Są to badania niezależne od rutynowych kontroli wzroku. Podobnie jest z badaniami dla kierowców. Osoby chcące rozpocząć kurs prawa jazdy również muszą poddać się dodatkowemu badaniu wzroku.
W terminie szybszym niż zalecił lekarz, należy zgłosić się na kontrolne badanie wzroku, gdy zauważymy:
- pogarszające się widzenie (w tym o określonej porze dnia, na przykład wieczorem),
- ubytki w polu widzenia (jest to wskazanie do pilnego kontaktu z lekarzem),
- potrzebę częstego mrugania,
- mrużenie oczu (na przykład podczas wpatrywania się w tekst),
- zmiana trybu życia lub obowiązków zawodowych (na przykład pojawienie się potrzeby częstszego korzystania z komputera lub laptopa - gdyż potrzebne mogą być specjalne okulary do komputera),
- dyskomfort widzenia podczas jazdy samochodem (na przykład w słoneczne dni) - konieczne mogą okazać się specjalne okulary dla kierowców przeciwdziałające efektowi olśnienia.
Badać wzrok należy więc minimum co 2 lata, a w praktyce nawet częściej.
Gdzie wykonać badanie wzroku?
Badania wzroku dostępne są na Narodowy Fundusz Zdrowia w przychodniach prowadzących poradnię okulistyczną, które mają aktualną umowę z NFZ. Kolejki jednak potrafią być długie (orientacyjnie najbliższy wolny termin dla swojej miejscowości można sprawdzić przez stronę kolejki.nfz.gov.pl). Z kolei zaletą skorzystania z wizyty na NFZ, gdy mamy już zlecenie na okulary, jest możliwość uzyskania częściowej refundacji ich kosztów. W tym celu należy znaleźć salon optyczny, który również ma podpisaną umowę z NFZ. Przykładem takiego rozwązania jest optyk w Kalwarii Zebrzydowskiej, który oferuje kompleksową obsługę w zakresie doboru refundowanych okularów.
Drugą opcją jest skorzystanie z płatnego badania wzroku w prywatnym gabinecie okulistycznym. Jego ceny mogą być różne i w 2024 roku wahają się w granicach 200 - 250 złotych.
Trzecią, często wybieraną propozycją jest bezpłatne badanie wzroku w salonie optycznym przy zakupie okularów. Może je wykonać magister optometrii lub lekarz okulista. Takie rozwiązania oferuje na przykład salon optyczny w Krakowie oraz optyk w Żywcu. Co ważne, w tych miejscach, poprzez stronę internetową można samodzielnie sprawdzić wolne terminy badań wzroku i umówić je wybierając ten, który nam odpowiada.
Jak poprawnie dobrać okulary?
Gdy mamy już wykonane badanie wzroku, pora na dobór okularów. Jak zrobić to prawidłowo?
Najlepiej w tej kwestii zaufać profesjonalistom pracującym w salonach optycznych. Pomogą oni dobrać okulary w zależności od:
- mocy szkieł okularowych,
- kształtu twarzy,
- koloru oczu (do niego można dobrać rodzaj i barwę oprawek),
- koloru włosów,
- stylu ubierania się,
- rodzaju pracy (dodatkowe powłoki antyrefleksyjne i przeciw efektowi olśnienia),
- budżetu.
Przy doborze okularów podstawą są zalecenia otrzymane od lekarza okulisty lub optometrysty badającego wzrok. Okulista może zaproponować też dodatkowe rozwiązania, na które przy danej wadzie warto się zdecydować.
Wiedząc, jakie szkła okularowe będą nam potrzebne, można przejść do wyboru oprawek. A wybór jest duży! Znane marki, ekonomiczne opcje, klasyczne modele i najnowsze trendy - w ich dopasowaniu mogą pomóc pracownicy salonu optycznego.
Mając tak wiele możliwości, warto zadbać o swój wzrok i regularnie kontrolować ostrość widzenia. Procentuje to lepszym komfortem codziennego funkcjonowania, a także zwiększeniem bezpieczeństwa za kierownicą.
- artykuł sponsorowany -
Brak komentarzy