Fotowoltaika dla rolnika

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 07.01.2020 17:30,
Świat stale się rozwija, zmieniając z roku na rok definicję rolnictwa. Gospodarstwa rolne zaopatrują się w nowe rozwiązania technologiczne, systemy bezpieczeństwa, a także korzystają z dotacji. Coraz chętniej są one także modernizowane pod względem ochrony środowiska. Dlatego właśnie wiele polskich przedsiębiorców inwestuje w panele fotowoltaiczne. System ten posiada wiele zalet, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych.
Fotowoltaika dla rolnika

Jak działa fotowoltaika

Fenomen paneli fotowoltaicznych polega na tym, że w przeciwieństwie do zwykłych paneli solarnych nie tylko zapewnia ciepło, ale także prąd do obsługi wszystkich urządzeń. Fotowoltaika to system składający się z paneli krzemowych, które pochłaniając promienie słoneczne, produkują prąd stały. Następnie za pomocą falownika ulega on zmianie na prąd zmienny. Ponieważ "paliwem" instalacji jest światło słoneczne, jest to niewyczerpane źródło energii.

Aby uzyskiwać najlepsze efekty poboru mocy, panele muszą być ustawione w możliwie najbardziej nasłonecznionym kierunku, pod odpowiednim kątem. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest montaż na stronę wschodnią, południową lub południowo-wschodnią o nachyleniu 30-40 stopni do ziemi. Ponieważ ze względu na pozorny ruch słońca po nieboskłonie produkcja prądu zmienia się w ciągu dnia. Najwięcej prądu produkuje się w godzinach porannych i południowych, a najmniej wieczorem. Aby uchronić gospodarstwo od spadków energetycznych, nadwyżki magazynuje się do późniejszego wykorzystania.

Dlatego właśnie jest to idealne rozwiązanie dla rolników, którzy mają duże potrzeby na energię elektryczną, na przykład przy użyciu elektrycznych maszyn gospodarskich.

Obniżenie cen prądu

Korzystanie z fotowoltaiki znacznie obniża rachunki za prąd. Koszt energii elektrycznej może być nawet o 90% niższy niż przy korzystaniu z konwencjonalnych dostawców prądu. Dzieje się tak, ponieważ gospodarstwo rolne zupełnie uniezależnia się od innych dostawców prądu, a tym samym także od ciągle rosnących cen. Instalacja jest montowana na niezagospodarowanych do tej pory powierzchniach - dachach, więc nie ma także kosztów związanych z wykorzystaniem wolnej przestrzeni. Można uniknąć także ewentualnych strat finansowych wynikających z okresowych spadków energetycznych, na przykład w okresie letnim. Fotowoltaika nie wymaga dodatkowych opłat serwisowych, ponieważ jest to instalacja bezawaryjna. Jeśli zapewni się odpowiednie warunki i będzie się dbało o to, by była ona zacieniona, to posłuży kilkadziesiąt lat.

Odpowiedzialność ekologiczna

Wiele gospodarstw rolnych coraz częściej odpowiada na globalne zmiany związane z zatrzymaniem katastrofy klimatycznej. Fotowoltaika jest ogromną zmianą w tym kierunku. Jako całkowicie odnawialne źródło energii, nie tylko znacząco zmniejsza uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery, ale także jest neutralne pod względem wpływu na otoczenie. Przewagą instalacji fotowoltaicznych nad innymi źródłami zielonej energii jest ich bezgłośna praca, a także montaż na istniejących już powierzchniach, takich jak dachy czy elewacja budynków. Jest to także wartość dodana dla wizerunku, który także odgrywa duże znaczenie w gospodarstwie rolnym. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych przedsiębiorstwo staje się bardziej nowoczesne, świadome innowacyjnych rozwiązań, a także wyraźnie zaznacza swoje stanowisko w zakresie ochrony przyrody.

Ulga inwestycyjna i dofinansowania europejskie

Obecnie zarówno Polska, jak i cała Unia Europejska skupia się na wsparciu rolników w inwestowaniu w panele fotowoltaiczne. Unia oferuje dofinansowania na początkowym etapie inwestycji: zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej. Polska z kolei zadbała o oszczędności płynącej z różnego rodzaju ulg, które mogą przyspieszyć decyzję o założeniu fotowoltaiki. Jest to przede wszystkim możliwość skorzystania z 25% ulgi inwestycyjnej, która spowoduje obniżenie podatku rolnego. Dodatkową oszczędnością jest prawo odliczenia podatku VAT w wysokości 23% od inwestycji. Innego rodzaju korzyścią dla rolników posiadających instalację fotowoltaiczną w gospodarstwie rolnym jest dodatkowe pięć punktów w ocenie wniosków kierowanych do PROW (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich). Chociaż koszt wejścia w fotowoltaikę nie jest mały, to jest to inwestycja, która w perspektywie kilku lat może przynieść ogromne oszczędności dla gospodarstwa rolnego. Opłacalność wynika przede wszystkim z niezależności od innych dostawców prądu i narzuconych z góry cen energii elektrycznej. Rolnicy mogą bez przeszkód korzystać z własnych zmagazynowanych zasobów, a nawet sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Dzięki temu stają się prosumentami i zapewniają gospodarstwom dodatkowe dochody.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy