reklama
reklama

Formy opodatkowania. Którą wybrać?

Region, Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Zator Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 17.03.2025 09:37, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Polskie prawo rozróżnia kilka sposobów opodatkowania działalności gospodarczych. Zastanawiasz się, która forma może być dla Ciebie najkorzystniejsza? Poznaj wady i zalety poszczególnych systemów!
Formy opodatkowania. Którą wybrać?

Skala podatkowa – domyślna forma rozliczania podatków

Tak zwane zasady ogólne korzystają ze skali podatkowej. Oznacza to, że w zależności od wysokości dochodów uzyskiwanych przez przedsiębiorstwo, możesz liczyć na inną wysokość podatku. W przypadku dochodu (przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu) wynoszącego mniej niż 120 tys. złotych wynosi on 12%, zaś w przypadku przekroczenia tego limitu próg zwiększa się do poziomu 32%.

Skala podatkowa jest sposobem opodatkowania godnym rozważenia szczególnie w przypadku osób, które nie posiadają wysokich dochodów. Uwzględnia on również kwotę wolną od podatku na poziomie 30 000 złotych. Daje też możliwość odliczenia kosztów podatkowych i uzyskania przychodów, a także rozliczania się z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Z drugiej strony dla większych firm wyższa stawka podatku może być dość bolesna. Konieczne jest również prowadzenie księgi przychodów i rozchodów i nie można odliczać składki zdrowotnej.

Podatek liniowy – dochód opodatkowany tak samo bez względu na swoją wysokość

Podatek liniowy na pierwszy rzut oka wydaje się dość prostym rozwiązaniem – bez względu na wysokość dochodów przedsiębiorcę obowiązuje stała stawka podatkowa wynosząca 19%. Jest to rzeczywiście przejrzyste rozwiązanie, które sprawdza się w dużych firmach, przekraczających wspomniany próg dochodu na poziomie 120 tys. złotych.

Dochody na podatku liniowym nie wpływają również na inne dochody opodatkowane na skali, a także od przychodu można odliczać koszty podatkowe i opłacone składki zdrowotne. Traci się jednak dostęp do większości ulg, można rozliczać się tylko samodzielnie, a także nie ma tu kwoty wolnej od podatku.

Ryczałt – przejrzystość i prostota kosztem niektórych benefitów

Ryczałt to ustalona stawka podatku, której wysokość zależy od typu prowadzonej działalności. Jej wysokość waha się od 2% do 17%. Z tej formy opodatkowania, które uzyskały przychody nieprzekraczające 2 mln Euro (limit wynoszący 8 569 200 zł) z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie lub w formie spółki.

Przy ryczałcie nie ma konieczności prowadzenia pełnej księgowości, a stawka podatku jest niezmienna niezależnie od wysokości dochodu (chyba że przekroczy on przedstawioną wyżej granicę). Nie można z niego jednak odliczać kosztów uzyskania przychodów, a niektóre typy działalności w ogóle nie mogą rozliczać się na zasadzie ryczałtu.

Karta podatkowa – kto w ogóle może z niej korzystać?

Karta podatkowa została zniesiona w 2022 roku. Jeśli jednak działalność została zarejestrowana przed końcem 2021 roku, nadal może korzystać z tej nietypowej, prostej formy rozliczenia. Stawka podatku bowiem nie jest znana – jej wysokość zależy od liczby zatrudnianych pracowników, wielkości danej miejscowości, rozmiarów działalności oraz rodzaju wykonywanych usług.

To bardzo prosta forma rozliczenia, na którą wpływu nie mają osiągane przychody. Nie trzeba więc prowadzić ich ewidencji, a księga przychodów i rozchodów jest zbędna. Podatek płatny jest okresowo i jest jednolity. Nie można jednak w tym przypadku odliczać kosztów uzyskania przychodów, małżonek nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie, a także tracisz prawo do korzystania z ulg podatkowych.


- artykuł sponsorowany -


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy