reklama
reklama

Fakty i mity o nietrzymaniu moczu: czy objawy dotykają tylko kobiet?

Region Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 05.06.2024 07:10,
Nietrzymanie moczu (NTM) jest dolegliwością wywołującą spory dyskomfort. Przypadłość ta dla niektórych osób jest jest na tyle wstydliwa, że rezygnują z pomocy lekarza, co więcej, ograniczają kontakty towarzyskie do minimum. Trzeba przy tym wiedzieć, że z nietrzymaniem moczu zmaga się nawet co dziesiąta osoba. Niestety w społeczeństwie funkcjonują mity dotyczące tego problemu. Mówi się na przykład, że NTM dotyka wyłącznie kobiet. Sprawdź, jakie są fakty i mity związane z nietrzymaniem moczu!
Fakty i mity o nietrzymaniu moczu: czy objawy dotykają tylko kobiet?

Nietrzymanie moczu to kobiecy problem – mit

Powszechne jest przekonanie, że to kobiety mają problem z nietrzymaniem moczu. Choć faktycznie kobiety częściej zmagają się z tą niedogodnością, to jednak NTM dotyczy obu płci. Statystyki podają, że kobiety są częściej narażone na występowanie nietrzymania moczu, zwłaszcza gdy chodzi o lekki stopień nasilenia problemu. Szacuje się, że co 4 kobieta i co 8 mężczyzna na różnych etapach życia doświadcza NTM. Większa skłonność do nietrzymania moczu u kobiet ma związek z anatomią.

Nietrzymanie moczu często pojawia się w okresie okołomenopauzalnym i po porodzie – fakt

Na problem z nietrzymaniem moczu często skarżą się kobiety, które są w wieku okołomenopauzalnym lub niedawno rodziły. Statystyki podają, że kobiety w tych okresach swojego życia są szczególnie narażone na wystąpienie NTM. Warto jednak wiedzieć, jakie są inne przyczyny nietrzymania moczu (u obu płci). Dolegliwość ta może mieć związek z cukrzycą, otyłością i nadwagą, przewlekłym kaszlem, zaparciami, chorobami psychicznymi i neurologicznymi oraz przerostem gruczołu krokowego (u mężczyzn). Dość często występuje ona też u osób starszych.

Nietrzymania moczu nie da się wyleczyć – mit

Nietrzymanie moczu dość często można wyleczyć i to bez użycia skalpela. Sposób leczenia zależy nie tylko od stopnia zaawansowania dolegliwości, ale też od jej rodzaju. W przypadku naglącego nietrzymania moczu mającego związek z nieprawidłową aktywnością mięśni pęcherza, na ogół wdraża się leczenie zachowawcze. Polega ono między innymi na ćwiczeniach mięśni Kegla i stosowaniu odpowiedniej diety, możliwe jest też leczenie farmakologiczne. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy także da się leczyć. Zmiana stylu życia, redukcja wagi oraz odpowiednie ćwiczenia mogą wiele zdziałać. Część lekarzy zaleca też elektrostymulację.

Od osób z nietrzymaniem moczu zawsze czuć przykry zapach – mit

Osoby z nietrzymaniem moczu powinny przestrzegać zasadach zachowania higieny, bo to pozwoli im uniknąć przykrego zapachu. Zapach moczu jest wyczuwalny tylko wtedy, gdy ciecz pojawi się na ubraniu. Na szczęście można zaopatrzyć się w specjalistyczne podpaski na nietrzymanie moczu. Zapewniają one komfort i bezpieczeństwo – pochłaniają mocz oraz neutralizują jego zapach. Co ważne, można znaleźć również wkładki urologiczne dla mężczyzn. Takie produkty dostępne są w różnych rozmiarach i mają różny stopień chłonności, dlatego każda osoba może znaleźć podpaski lub wkładki na nietrzymanie moczu idealnie dopasowane do swoich potrzeb. W przypadku nasilonego problemu najlepiej sprawdzają się majtki chłonne.

Kobiety i mężczyźni z nietrzymaniem moczu mogą poprawić jakość swojego życia – niekiedy możliwe jest całkowite pozbycie się problemu. Warto znaleźć przyczynę NTM, bo to pozwala działać skuteczniej!


- artykuł sponsorowany -

News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy