reklama
reklama

Drzwi wewnętrzne - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 05.08.2021 09:45, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Wybór odpowiednich drzwi to jeden z istotniejszych etapów wykańczania wnętrz. Skrzydło mocno wpływa na wystrój pomieszczenia, zarówno jeśli chodzi o kolor i styl, jak i ilość wpadającego światła oraz komfort poruszania się po mieszkaniu. Jak wybrać drzwi wewnętrzne?
Drzwi wewnętrzne - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drzwi wewnętrzne to niezbędny element wykończenia każdego pomieszczenia. Wybierając drzwi do pokoju, kuchni i łazienki, musisz kierować się nie tylko swoimi gustem, ale też pomieszczeniem, w którym drzwi mają zostać zamontowane. W każdym pomieszczeniu drzwi muszą charakteryzować się innymi cechami. Na przykład w kuchni i łazience konieczna jest wentylacja, dlatego niezbędny jest otwór w drzwiach. Z kolei drzwi do sypialni muszą zapewniać maksimum intymności. Jakie drzwi wybrać?


Czym powinny się charakteryzować drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne pozwalają zachować prywatność w każdym pomieszczeniu. Są też istotnym elementem wystroju wnętrza, a ich odpowiedni dobór pozwoli podkreślić styl każdego pomieszczenia. Do wyboru mamy różne kolory drzwi. Są wśród nich klasyczne drzwi imitujące drewno, jak i białe czy grafitowe. Drzwi wewnętrzne mogą też posiadać przeszklenia, które zapewniają im ciekawy wygląd.

Podczas zakupu drzwi wewnętrznych warto zwrócić uwagę, czy mają one przeszklenia, które sprawiają, że skrzydło drzwiowe prezentuje się bardzo elegancko. Drzwi przeszklone świetnie sprawdzają się w salonie. Z kolei do sypialni najlepiej wybrać drzwi pozbawione przeszkleń lub z wąskimi elementami dekoracyjnymi, aby zachować jak największą prywatność. Można też wybrać drzwi z matowym szkłem, które nie przepuszczają światła. Modele z przeszkleniami świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma okien.

Należy też zastanowić się, w którą stronę mają otwierać się drzwi. Kierunek otwierania drzwi musi być uzależniony od tego, jakie są warunki w danym pomieszczeniu. Otwieranie skrzydła musi być wygodne, a drzwi z różnych pomieszczeń nie powinny wzajemnie się blokować.


Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wejściowe?

Wybierając drzwi wewnętrzne musisz kierować się tym, do jakiego pomieszczenia zostaną one się wstawione. Drzwi pokojowe powinny być dopasowane do aranżacji wnętrza, aby idealnie komponowały się z innymi elementami wystroju. Z kolei drzwi łazienkowe muszą umożliwiać odprowadzanie powietrza. Ułatwiają to tuleje, czyli niewielkie otwory, znajdujące się w dolnej części skrzydła. Można też wybrać drzwi z podcięciem, które zapewni optymalną cyrkulację powietrza. Jednak nie jest to jedyna cecha, którą należy się kierować. Zwróć też uwagę z czego zostało wykonane wypełnienie. Popularnym rozwiązaniem jest tak zwany plaster miodu, który zapewnia sztywność, a jednocześnie sprawia, że drzwi są lżejsze. Takie drzwi wewnętrzne są też dość tanie.

Popularnym wypełnieniem jest też płyta MDF. Jest ona trwała, więc posłuży przez wiele lat. Ma też bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Sprawia to, że drzwi z płyty MDF bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie szczególnie zależy nam na ciszy, na przykład w sypialni, gabinecie czy pokoju dziecięcym.

Niesłabnącą popularnością cieszą się też drzwi drewniane w klasycznym stylu. Mogą być w całości wykonane z drewna litego lub wyprodukowane warstwowo z drewna klejonego. Choć oba rodzaje dobrze się prezentują, skrzydła warstwowe mają lepsze właściwości. Są one bardziej odporne na wypaczanie, zmiany temperatury i wilgoć. Należy pamiętać, że drzwi drewniane często wymagają dodatkowego wykończenia przy użyciu lakieru, bejcy czy farby. Wykończenie drzwi przez producenta jest droższe niż zakup tych, które zostały tylko zaimpregnowane.

Ciekawym pomysłem są drzwi całkowicie wykonane ze szkła. Pasują one jednak przede wszystkim do modernistycznych wnętrz i rzadko stosuje się je w pomieszczeniach mieszkalnych.


Rodzaje drzwi wewnętrznych ze względu na sposób otwierania

Wybierając drzwi wewnętrzne należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, które sprawiają, że drzwi są nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Castorama oferuje każdy rodzaj drzwi do wszystkich pomieszczeń. Ze względu na sposób otwierania wyróżniamy:

  • Drzwi uchylne – do użytkowania potrzebują sporo przestrzeni, jednak są to standardowe drzwi wykorzystywane zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Tego typu drzwi mają najczęściej szerokość w przedziale od 60 do 100 cm i wysokość 203 cm. Skrzydło drzwiowe może też mieć inne wymiary, trzeba jednak wtedy wykonywać je na zamówienie. Na rynku jest duży wybór drzwi uchylnych w różnych kolorach, charakteryzują się one również łatwym montażem. Dostępne są drzwi dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe.
  • Drzwi przesuwne – cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Skrzydło drzwi przesuwnych porusza się na specjalnych prowadnicach, a po otwarciu chowa w ścianie lub rozsuwa wzdłuż jej powierzchni. Takie drzwi zabierają dużo mniej miejsca niż drzwi uchylne i idealnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Są też bardzo estetyczne. Mogą być drewniane lub przeszklone, a często wykonane są w całości z tafli szkła hartowanego. Ich wadą jest trudniejszy montaż niż w przypadku drzwi uchylnych. Również mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe.
  • Drzwi harmonijkowe – alternatywa dla drzwi uchylnych i przesuwnych. Poruszają się po szynie zamontowanej na górnej ościeżnicy. Nie chowają się jednak w ścianie i mimo otwarcia zajmują trochę miejsca w przejściu. Dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Dzięki nim można oddzielić kuchnię od spiżarni lub sypialnię od garderoby.
reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy