reklama

Dlaczego pizza jest okrągła?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 08.07.2020 15:26,
Pizza – bezsprzecznie jedna z najpopularniejszych potraw na całym świecie. Jej znak rozpoznawczy? Oczywiście okrągły kształt. I choć ciasto można ugniatać i kształtować na wiele sposobów, to w przypadku pizzy zdecydowana większość stawia właśnie na okrągłe placki. Dlaczego tak jest? Co stoi za sekretem kształtu pizzy? Postanowiliśmy to sprawdzić. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego pizza jest okrągła?

Pizza – światowy fenomen

Pizza to wyjątkowa potrawa, która od czasu swojego powstania zawładnęła praktycznie całym światem. Chyba nawet sam Raffaele Esposito (stworzył pizzę w formie znanej nam do dziś – margheritę w 1898 roku) nie przypuszczał, że jego, w gruncie rzeczy prosty wyrób, w ciągu stu lat stanie się międzynarodowym fenomenem. Dzięki temu możemy się nią cieszyć niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – pizzerie w Krakowie, Tokyo, Nowym Jorku i w wielu innych miejscach stoją przed nami otworem.

Pizza – magia w okręgu

Co takiego sprawia, że okrągły włoski placek tak zaskarbił sobie miłość milionów ludzi? Tajemnica może się kryć właśnie w kształcie pizzy. Nie bez powodu w większości pizzerii możemy nabyć potrawę właśnie w takiej formie. Z czego to wynika?

Odpowiedzi warto szukać w usposobieniu Włochów i ich dążeniu do prostoty. Bo kto chciałby się przemęczać podczas przygotowywania posiłku. Jedzenie powinno być w miarę proste do przyrządzenia, a ograniczony dobór składników pozwala w pełni cieszyć się ich wyjątkowym smakiem. Takie podejście przekłada się również na kształt pizzy. Oczywiście, ulepienie ciasta w każdy inny kształt jest możliwe, ale jest równocześnie czasochłonne. Kształt prostokąta wymagałby długotrwałego ugniatania i formowania.

Tymczasem mistrzowie pizzy potrafią uporać się z tym problemem w mgnieniu oka. Tajemnica tkwi oczywiście w sławnym podrzucaniu u obracaniu ciastem. Taka metoda wygląda niezwykle efektownie i wymaga doświadczenia od kucharza. Jednocześnie jest efektywna i pozwala nadać pizzy odpowiednią grubość. Kształt jest więc skutkiem ubocznym tego procesu.

Zalety okrągłej pizzy

Za okrągłą pizzą przemawia również łatwość dzielenia się. Okrągłą potrawę można szybko podzielić na równe kawałki, co czyni ją idealnym kąskiem na obiad z rodziną lub spotkanie ze znajomymi. Oczywiście im większa średnica, tym więcej kawałków – warto więc przedłużyć sobie przyjemność z jedzenia. A w poszukiwaniu wyśmienitej i okrągłej pizzy, warto odwiedzić krakowską pizzerię Dominium przy Rynku Głównym - https://www.pizzadominium.pl/lokale/krakow-rynek-glowny.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy