reklama
reklama

Czym różni się dozymetr od licznika Geigera?

Region Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 13.08.2024 06:58,
Czasy, w których żyjemy, umożliwiają nam swobodne korzystanie z dobrodziejstw zdobyczy techniki. Korzystają z nich zarówno zwykli ludzie w codziennym życiu, jak i naukowcy oraz badacze podczas prowadzenia badań i doświadczeń. Dozymetr oraz licznik Geigera to urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie m.in. kontrolować poziom promieniowania występującego w otoczeniu. Czym się różnią? Podpowiadamy!
Czym różni się dozymetr od licznika Geigera?

Czym jest dozymetr?

Dozymetry to urządzenia służące do pomiaru dawki promieniowania jonizującego, na którą narażony jest poszczególny obiekt bądź też osoba w określonym czasie. Sprzęt tego rodzaju jest niezbędny w czynnościach takich jak monitorowanie i kontrolowanie ekspozycji na promieniowanie w różnych środowiskach. Wśród nich możemy znaleźć m.in. placówki medyczne, elektrownie jądrowe, laboratoria badawcze oraz wszystkie inne miejsca z podwyższonym poziomem naturalnego promieniowania. Urządzenia pomiarowe tego rodzaju dzielą się m.in. na:

  • optyczne;
  • jonizacyjne;
  • chemiczne;
  • gazowe;
  • półprzewodnikowe;
  • personalne.

Licznik Geigera – co go odróżnia od urządzenia, jakim jest dozymetr?

Licznik Geigera, nazywany również licznikiem Geigera-Müllera (GM), to specjalistyczne urządzenie służące do wykrywania i pomiaru promieniowania jonizującego – alfa, beta i gamma. Licznik Geigera jest szeroko stosowany ze względu na swoją prostotę, wytrzymałość i możliwość szybkiego wykrywania obecności promieniowania.

Budowa i zasada działania licznika Geigera

Typowy licznik Geigera składa się z rurki wypełnionej gazem (zazwyczaj szlachetnym), takim jak argon, przez którą przechodzi cienki drut katody. W czasie gdy cząstka promieniowania przechodzi przez rurkę, jonizuje gaz znajdujący się wewnątrz, powodując chwilowy przepływ prądu. Następnie jest on rejestrowany jako impuls. Każdy impuls jest liczony, co pozwala na określenie intensywności promieniowania.

Różnice między dozymetrem a licznikiem Geigera

Mimo że zarówno dozymetr, jak i licznik Geigera wydają się tym samym urządzeniem, to nie jest to do końca prawda. Istnieją między nimi pewne różnice, które możemy rozróżnić ze względu na:

Funkcje pomiarowe:

  • dozymetr – mierzy całkowitą dawkę promieniowania, którą obiekt lub osoba otrzymała w określonym czasie. Jest zaprojektowany do długotrwałego monitorowania ekspozycji na promieniowanie;
  • licznik Geigera – wykrywa i mierzy natężenie promieniowania w danym momencie, dając natychmiastowy odczyt poziomu promieniowania w otoczeniu.

Zastosowanie:

  • dozymetr – używany głównie do monitorowania i rejestrowania ekspozycji na promieniowanie w dłuższych okresach, szczególnie w miejscach pracy z promieniowaniem;
  • licznik Geigera – stosowany głównie do szybkiego wykrywania obecności promieniowania oraz do pomiaru natężenia promieniowania w konkretnym miejscu.

Technologie:

  • dozymetr – może wykorzystywać różnorodne technologie (optyczne, gazowe, półprzewodnikowe) w zależności od rodzaju i przeznaczenia urządzenia;
  • licznik Geigera – opiera się na detekcji impulsów generowanych przez jonizację gazu w rurce Geigera-Müllera.

Zarówno dozymetr, jak i licznik Geigera służą do pracy z promieniowaniem jonizującym, różniąc się jednocześnie zastosowaniem i posiadanymi funkcjami pomiarowymi. W gruncie rzeczy dozymetry są zaprojektowane do monitorowania dawki promieniowania na dłuższą metę, podczas gdy liczniki Geigera zapewniają szybkie wykrywanie i pomiar natężenia promieniowania. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie możemy kupić na stronie https://www.srtech.pl.


- artykuł sponsorowany -


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy