reklama

Chcesz mieć zdrowych pracowników? Zadbaj o ergonomię w biurze!

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 08.10.2018 11:32, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pracę biurową trudno uznać za niebezpieczne zajęcie, ale nie oznacza to, że pracownicy spędzający wiele godzin przy biurku i przed komputerem nie są narażeni na różne dolegliwości. Pracodawca może jednak zadbać o zdrowie swoich podwładnych, przygotowując dla nich ergonomiczne stanowiska pracy.
Chcesz mieć zdrowych pracowników? Zadbaj o ergonomię w biurze!

Choroby zawodowe to poważny problem dla wielu pracodawców. Absencje z powodu złego stanu zdrowia pracownika to nie tylko problem ze znalezieniem zastępstwa, ale także koszty. Tymczasem choroby zawodowe to w Polsce wciąż duży problem. W 2017 roku na 100 tys. zatrudnionych osób 17,3% cierpiało na dolegliwości spowodowane wykonywaną pracą. Przeważali tutaj mężczyźni (20%), rzadziej na choroby zawodowe zapadały kobiety (14,3%). Wśród pracowników cierpiących na dolegliwości spowodowane pracą nie brakowało również osób wykonujących zawodowe obowiązki w przestrzeni biurowej.

Praca w biurze – na jakie dolegliwości cierpią pracownicy?

Pracownicy biurowi skarżą się na różnorakie dolegliwości zawodowe. Są one spowodowane przede wszystkim specyfiką pracy w pozycji siedzącej, pochylaniem się nad biurkiem i pracą przed komputerem. Dużym problem pracowników biurowych są na przykład żylaki – cierpi na nie 25% ludzi na świecie, zwłaszcza kobiety. Czasem żylaki są powodowane skłonnościami genetycznymi, ale na ich pojawienie się często również wpływa wielogodzinna praca w pozycji siedzącej. Kolejny problem to ból kręgosłupa – kolejna zmora wielu pracowników biurowych. Ta dolegliwość jest często spowodowana wielogodzinnym siedzeniem na niedopasowanym i źle zaprojektowanym krześle. Problemy z kręgosłupem powodują z kolei ból pleców, sztywność karku i skurcz mięśni. Do tego osoby pracujące wiele godzin przy komputerze cierpią nierzadko na bóle nadgarstka, dłoni i przedramienia. Bardzo uciążliwy jest dla nich zespół cieśni nadgarstka powodujący ból, mrowienie dłoni i ograniczenie zdolności ruchowej. Do tego dochodzi jeszcze przeciążenie narządu wzroku i choroby oczu spowodowane długotrwałą pracą przed monitorem.

Warto podkreślić, że wiele z tych chorób i dolegliwości można by ograniczyć, a nawet zupełnie wyeliminować, gdyby pracodawca zadbał o przygotowanie ergonomicznego stanowiska pracy. Tymczasem zaledwie 1% pracowników ma do dyspozycji wyposażenie spełniające wszystkie zasady ergonomii, a 57% stanowisk nie spełnia ich w ogóle.

Czym jest ergonomia?

Zanim podpowiemy, w jaki sposób przygotować ergonomiczne stanowisko pracy, warto w kilku słowach wyjaśnić, co kryje się za terminem „ergonomia”. To poważna dyscyplina naukowa, która koncentruje się na dostosowaniu środowiska pracy, jej organizacji i narzędzi do możliwości człowieka, jego potrzeb i ograniczeń. Dzięki wdrożeniu zasad ergonomii można zwiększyć bezpieczeństwo pracownika i podnieść higienę pracy. Ma to ogromne znaczenie, gdyż ergonomiczne stanowisko pracy ułatwia wykonywania zawodowych obowiązków, tym samym zwiększając wydajność pracownika oraz jakość jego pracy.

Jak przygotować ergonomiczne stanowisko pracy?

Skoro brak ergonomii w miejscu pracy wpływa negatywnie na pracę zatrudnionych osób, a zwłaszcza na ich zdrowie, priorytetem pracodawcy powinno być zadbanie o odpowiednie przygotowanie stanowisk pracy. Duży wpływ na ergonomię mają starannie dobrane meble. Nie można tu kierować się dziełem przypadku – musi to być dobrze przemyślana decyzja. Warto postawić na produkty znanych i cenionych marek (np. AJ Produkty), które są trwałe i funkcjonalne.

Kluczowe znaczenie dla ergonomicznego stanowiska pracy w biurze mają szczególnie następujące meble: krzesło i biurko. Pierwsze z nich powinno zostać tak dobrane, żeby zapewnić wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Siedzisko powinno być mieć możliwość regulacji (przy czym minimalna jego wysokość to co najmniej 40 cm od podłogi), podobnie jak oparcie i podłokietniki. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się także podnóżek, zwłaszcza gdy wysokość krzesła nie pozwala na płaskie ustawienie stóp pracownika na podłodze.


Biurko również powinno zostać starannie dobrane do potrzeb konkretnego użytkownika. Najlepiej zdecydować się na mebel z regulowaną wysokością blatu, co pozwoli błyskawicznie dopasować biurko do konkretnego pracownika. Ciekawe propozycje ma w swojej ofercie AJ Produkty. Warto także rozważyć zakup biurka umożliwiającego pracę na stojąco. Łączenie jej na przemian z pozycją siedzącą pozytywnie wpływa na zdrowie pracownika. Poza tym biurko powinno być na tyle szerokie, aby pomieścić wszystkie narzędzia pracy. Dostęp do nich musi być łatwy i wygodny, żeby unikać przyjmowania wymuszonej pozycji ciała. Na właściwie dobranym biurku ustawiamy monitor – w odległości co najmniej 40 cm od oczu i w taki sposób, aby kąt obserwacji wynosił co najmniej 20°.

Dbanie o zdrowie pracowników w miejscu pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Odniesie on z tego wymierne korzyści – pracownik będzie lepiej wykonywał swoje obowiązki i wydatnie skróci się czas jego nieobecności z powodów zdrowotnych. Dużym wsparciem w odpowiednim dbaniu o pracownika jest ergonomia pozwalająca przygotować przyjazne miejsce pracy. Jeśli pracodawca dna o ergonomię, zyskuje dobrą opinię, co przyciąga nowych, wartościowych pracowników. Warto o tym pamiętać.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy