To posłowie z regionu muszą starać się o karetkę dla Andrychowa

Andrychów, Wadowice, Wiadomości, 04.01.2017 17:00, PG
Tak twierdzi wojewoda małopolski.
To posłowie z regionu muszą starać się o karetkę dla Andrychowa

Od 1 kwietnia 2014 roku w Andrychowie całodobowy dyżur karetki pogotowia pełni jeden zespół ratownictwa medycznego – karetka typu P. Karetka typu S, z lekarzem na pokładzie, dyżuruje w godzinach 7-23. Ratownicy obsługują głównie tereny dwóch gmin: Andrychowa i Wieprza. W nocy w razie potrzeby dysponowane są karetki z Wadowic lub Kęt.

 

Dwa lata temu wojewoda Jerzy Miller wprowadził właśnie tę niekorzystną dla miasta reorganizację, likwidując drugi całodobowy dyżur karetki w Andrychowie.

 

Sprawa była bardzo głośna i wiele osób protestowało. Stowarzyszenie Teraz Andrychów zajęło się nawet zbieraniem podpisów pod petycją do wojewody i premiera. Zebrano wtedy około 10 tysięcy podpisów. Jeszcze nigdy w Andrychowie nie było akcji, która miałaby tak duże poparcie społeczne.

 

Wszyscy mieli nadzieję, że wraz z wyborem nowego wojewody Józefa Pilcha (PiS) coś się zmieni. Na początku roku nowy wojewoda małopolski obiecał, że zajmie się sprawą Andrychowa po Światowych Dniach Młodzieży.

 

Przy okazji przekazania nowej karetki pogotowia dla Zatora, która pochodzi właśnie ze Światowych Dni Młodzieży, zapytaliśmy wojewody co ze sprawą Andrychowa.

Jak twierdzi wojewoda małopolski Józef Pilch analizy i konsultacje trwają.

 

- Wszystko zależy od tego jak współpracować będą posłowie, senatorowie z tego regionu oraz samorządowcy. Ja jestem tylko przedstawicielem rządu w terenie i podejmuje decyzje jakie chce społeczeństwo w porozumieniu z posłami i senatorami. Decyzyjność zależy od posłów i senatorów, którzy pracują nad nową ustawą o ratownictwie medycznym - powiedział nam wojewoda.

 

Z odpowiedzi wojewody wynika, że to posłowie z regionu muszą zawalczyć o karetkę. W takim razie czy poseł Marek Polak będzie forsował sprawę andrychowskiej karetki w Sejmie? Czy samorządowcy gminni i powiatowi zajmą się tą sprawą?

 

Drugi dyżur nocny karetki ratownictwa medycznego wraz z lekarzem w Andrychowie jest bardzo potrzebny. Wskazują na to nie tylko ilość wyjazdów, których według statystyk jest niewiele mniej niż w Wadowicach (gdzie dyżurują całodobowo dwie karetki), ale też konkretne przykłady. Ostatnio do wypadku w Targanicach, który miał miejsce przed godz. 7.00, zadysponowano karetkę z Kęt (karetka z lekarzem w Andrychowie ma dyżur od godz.7.00).

 

Nie ma wątpliwości, że drugi całodobowy dyżur karetki specjalistycznej w Andrychowie powinien zostać przywrócony. Czy osoby decyzyjne w końcu to zrozumieją?

 

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

azquit, 05.01.2017 19:15

Komentarz usunięty przez autora.

baby, 05.01.2017 18:52

czy Mam Newsa też pytało Millera i Sowę z organizacji PO dlaczego zabrali naszej gminie karetkę ??? . . była fotka z karetką i twarzą tego który ją zabrał???....nie . . było za to mnóstwo artykułów z fotkami z imprez na które zapraszają ich baby z KGW i burmistrz Żak !!! . . ja gościa który zajumał mojemu miastu karetkę nie zaprosiłbym nawet na urodziny psa!!! . .

rafi, 05.01.2017 16:11

Komentarz usunięty przez autora.

Sprawiedliwosc, 05.01.2017 10:32

PO co dwie karetki jak teraz nie idzie przejść , a co dopiero dojechać ? Kto odpowiedzialny jest za odśnieżanie ?

awi70, 05.01.2017 09:22

A zasięgu GSM dalej w Rzykach niema.

Andriu, 05.01.2017 09:14

A zator dostał nową karetkę. Poseł z zatora potrafi ogarnąć potrzeby mieszkańców

corleone, 05.01.2017 08:32

Poseł Polak nie odpowiada za nic. Poza okresem kampanii gdzie ma wpływ na kolor ulotek i wybór zdjęcia swojej facjaty. Dodatkowo proszę wymienić choć jedną sprawę w której poseł Polak w swej 10 letniej pracy w sejmie wsparł Andrychów tylko proszę nie pisać o Zaporze w Świnnej bo tu kolejka jest długa pomagierów na afisz. Proszę wymienić jedną ! jest taka ...

maria, 05.01.2017 08:24

a może by tak na 250 lat Andrychowa odsłonić te wszystkie ściany w rynku zasłonięte tapetami co Wy na to??? marek też pięknie udekorował miasto na święta wstyd.

barte, 05.01.2017 07:01

po co nam tak skrajnie nieudolny wojewoda skoro za wszystko i tak odpowiada kto inny Karetki to kompetencja wojewody!!!!

baby, 05.01.2017 06:53

po co w Andrychowie tak skrajnie nieudolny burmistrz jeśli za wszystko i tak odpowiada poseł Polak ???

szpp, 05.01.2017 05:40

osobami którzy tak igrają z ludzkim życiem powinien zająć się prokurator ale takim wojewodą oczywiście się nie zajmie bo policja i prokurator podlegają rządowi

AntyLeming, 04.01.2017 23:51

Komentarz usunięty przez autora.

marcin1970, 04.01.2017 20:06

Może zamiast koło miliona na 250 lat Andrychowa panie Żak, dać kasę na karetkę???? Pewno starczy i na dwie. Nie ma co oglądać się na byłego wojewodę z PO, na wojewodę z PiS tylko samemu rozwiązać problem skoro w 2014 roku kiedy rządziła związana z panem partia (PO) podziało się jak się podziało.Pan temu nie zapobiegł mimo kontaktów które ponoć pan miał.

marcin1970, 04.01.2017 20:03

Trzeba było nie tworzyć tyle tych posad dla poprzedników pisiewiczów za rządów PO.

tomekx, 04.01.2017 19:59

Adlaczego trudno odzyskać -wystarczy zatrudniać mniej pisiewiczów w państwowych spółkach i już pieniążki się znajdą

gregory, 04.01.2017 19:57

"Karetkę zabrał w 2014 roku wojewoda z PO. W kraju rządziła PO a w Andrychowie Żak jaki startował z PO. " Tak było. ""ch.., dupa i kamieni kupa" - tak o stanie państwa kiedy rządziła PO powiedział minister w rządzie PO. obawiam się że odkręcanie tego wszystkiego złego potrwa latami. A komentarze tzw. klakierów zakolandii i PO to teraz szczyt bezczelności. Wiadomo że jak coś zostało zabrane to trudno będzie odzyskać. Wiedzą to nawet dzieci.

xpek, 04.01.2017 19:55

prawda jest taka że jeden i drugi wojewoda narażają życie ludzkie -w razie potrzeby nie ma karetki specjalistycznej w nocy w Andrychowie. Odpowiada za to i PIS i PO dziwne jest to że ci z PISu narzekali na PO a teraz rządzą i nic nie potrafią w tej sprawie zrobić Czyli rządzą albo nieskutecznie albo okłamywali ludzi że mogą wiele a tak naprawdę nie potrafią nic

rafi, 04.01.2017 19:42

Komentarz usunięty przez autora.

nietakszybko, 04.01.2017 19:40

"Może zmienić budżet gminy i ten milion przeznaczony na imprezy przekazać wojewodzie na opłacenie dyżuru ratowników medycznych i lekarza w godz. 23-7 w ZRM S? Albo chociaż kupić nowy ambulans dla Andrychowa bo obecny specjalistyczny ma 8 lat i jest najstarszy w okolicy..." Bydun - to ok. miliona to na jedną imprezę - 250 lecie Andrychowa. Poza tym idzie duża kasa na inne. Ty na serio myślisz że Zak pójdzie w co wymyśliłeś. Że zamiast imprez gdzie za kasę podatników będzie okazja rozpocząć nieoficjalnie kampanię wyborczą wybrana zostanie przez władzę Twoja propozycja? Historia z pogotowiem całodobowym o którym tak gadał Żak a są niestety NICI nic cię nie nauczyła?

nietakszybko, 04.01.2017 19:39

Jak tak samo w poważaniu mam pis, po i nowoczesną tak uważam że nie ma nikogo bardziej bezczelnego jak klakierzy zakolandii i ich szefuniu którzy bawili się na tych samych imprezach z Millerem w czasie gdy on wojewoda z PO zabierał karetkę a teraz każą innym szybko ją przywracać. W Warszawie rządziła PO. W Krakowie wojewoda z PO, w Andrychowie Żak starujący z PO i tak sie podziało. A teraz szybko inni do roboty i odkręcać coś co wiadomo że trudno będzie odkręcić.

kaczor, 04.01.2017 19:30

"Karetkę zabrał w 2014 roku wojewoda z PO. W kraju rządziła PO a w Andrychowie Żak jaki startował z PO. " Ale dla klakierów zakolandii wina pis. Przepraszam poza asquitem (mówią że Tomkiem) który tak trudny temat kwituje - cytuję "„hahahahaha karetka poszła w pisdu”

barte, 04.01.2017 19:27

@martin Dziś PIS i wojewoda mogą wszystko.To oni rządzą więc dlaczego nie potrafią naprawić błędu poprzedniego wojewody?

barte, 04.01.2017 19:25

Ja tego nie rozumie - przez 2 lata pisowska opozycja wyła że zły wojewoda miler zabrał karetkę.Teraz przychodzi 'dobry" wojewoda z jedynej słusznej partii gufno robi nic nie przywraca i jest niby OKej. Skoro pisowska opozycja także z Andrychowa tak narzekała na wojewodę z PO to niechże ten 'dobry" pisowska cofnie tą złą decyzję i przywróci karetkę do Andrychowa.Przeciez to jeden jedna szybka decyzja i Andrychów ma karetkę w nocy

budyn77, 04.01.2017 19:02

Może zmienić budżet gminy i ten milion przeznaczony na imprezy przekazać wojewodzie na opłacenie dyżuru ratowników medycznych i lekarza w godz. 23-7 w ZRM S? Albo chociaż kupić nowy ambulans dla Andrychowa bo obecny specjalistyczny ma 8 lat i jest najstarszy w okolicy...

baby, 04.01.2017 18:50

jeszcze raz powtórzę - brzydko się bawicie Redaktorzy..

martin, 04.01.2017 18:44

Karetkę bedzie trudno odzyskać bo trzeba by pewno zabrać stąd gdzie ją przekazali. Na Żaka nie ma co liczyć. "Słodka gadka", przy wspólnym stole z Millerem i posłami tak, ale 6 lat rządów i ani pogotowia całoodbowego a nawet wojewoda z PO tę karetkę kazał zabrać.

martin, 04.01.2017 18:41

Karetkę zabrał w 2014 roku wojewoda z PO. W kraju rządziła PO a w Andrychowie Żak jaki startował z PO. Wiadomo jak trudno jest odzyskać jak zostanie zabrane. Co na to teraz asuit czyli jak mówią ludzie w realnym życiu Tomasz (ten sam jaki tak często fałszywie się uśmiecha) „hahahahaha karetka poszła w pisdu” - taki jest jego komentarz. Skandal co wyprawia ten asqiut czyli Tomasz.

awea, 04.01.2017 18:36

Niestety kolejne rozczarowanie tymi rządami Jeden zwala na drugiego i Andrychów nie ma karetki. Miało być ponoć inaczej.Czyż nie tak?

baby, 04.01.2017 18:16

Mam Newsa ponoć zawsze usuwa konta za obelżywe komentarze... . . oczywiście dotyczy to tylko komentarzy dot.SB,PO,ZSL i Zdzisława... . . na PIS można szczać jak do PISuaru... . . krzta obiektywizmu jeszcze nikomu nie zaszkodziła...

asquit, 04.01.2017 18:04

właśnie p oseł polak może coś spróbuje szepnąć do ucha prezesowi

asquit, 04.01.2017 18:03

hahahahaha karetka poszła w pisdu

baby, 04.01.2017 18:02

kiedyś karetkę mogło załatwić Koło Gospodyń Wiejskich które zawsze zaprasza Sowę i Millera z PO na darmową wyżerkę.... . . pewnie baby poszły na układ - odbieramy wam karetkę w Andrychowie ale w zamian dajemy zestaw garów i talerzy... . . Nic tak nie wku....a jak te obleśne fałszywe twarze żrące i pijące za darmo na wszystkich imprezach w gminie...w towarzystwie bajkopisarza

krisu78, 04.01.2017 17:43

Może Żak nie jest od załatwiania spraw dla Andrychowa. Niech załatwiają inni. On będzie brał pensję burmistrza i chodził po takich imprezach jak ta w Imwałdzie gdzie jak widzieliśmy na zdjęciach siedział i jadł przy jednym stole z panem Millerem z PO, któremu "zawdzięczamy" zabranie karetki Teraz niech inni: pis, opozycja i ktokolwiek odkręca a pan Żak... od imprezy do imprezy?

kalafior, 04.01.2017 17:40

@tomekx"...zostaną wywiezieni na taczkach przez tych co na nich głosowali." Raczej tych pseudo protestujących z PO i Nowoczesnej trzeba wywiezc ,nie wspominając o protestującym Petru z Madery.Wstyd i Żenada.

tomaszm75, 04.01.2017 17:39

Jest taki jeden z PISu pochodzący z Andrychowa,który mógłby załatwić tą kartkę. Jednak woli stać koło prezesa i stroszyć piórka przed kamerą.

baby, 04.01.2017 17:34

karetkę zajumał wojewoda z PO ...burmistrz Andrychowa jak zwykle nie mógł nic zrobić - on jest przecież od opowiadania bajek swoim wyborcom - troglodytom lub lemingom... . jedyne wyjście to zwalić na posła Polaka... . . gdzie video z rozmowy z wojewodą ??? . . czy przy zabraniu za PO karetki naszej gminie też robiliście takie fotki z Żakiem czy innym za przeproszeniem Sową lub Millerem??? . . Brzydko się bawicie redaktorzy...;-(((

gogo445, 04.01.2017 17:28

Skoro niejaki poseł Brynkus załatwia odwołanie komendanta policji w Wadowicach przez lekko chorą psychicznie kobietę, niejaką Elżbietę Ł., to na pewno załatwi karetkę dla powiatu.

tomekx, 04.01.2017 17:19

Kaczor ale przecież za PISu miało być lepiej,. miało być przywrócone a tu wychodzi na to że lepiej jest dla Pisiewiczów.Wszędzie podwyżki,wszystko drożeje.I co z tego że 500 + ludzie dostają jak za chwilę skala podwyżek im to wszystko zabierze>Tylko Pisiewicze się bogacą O realizacji konkretnych obietnic jak z karetką nie wspomnę >Niech przywódcy Pisogrodu cieszą się że gospodarka rozkręcona za poprzedni rząd jeszcze się kręci .Gdy przestanie się kręcić zostaną wywiezieni na taczkach przez tych co na nich głosowali

kaczor, 04.01.2017 17:10

Wobec obrzydliwego zachowania od kilku miesięcy tzw. klakierów zakolandii trzeba przypomnieć co pisze w artykule. Karetka została "zabrana" za rządów wojewody Millera z PO.

Maksymus, 04.01.2017 16:35

Tak jak napisano w artykule. Drugi dyżur nocny karetki ratownictwa medycznego wraz z lekarzem w Andrychowie jest bardzo potrzebny. To się wydaje u nas wszystko blisko, bo to plus minus 13 kilometrów. Jednak znając ukształtowanie terenu, warunki drogowe okazuje się, że dojazd się wydłuża. Płace podatki jak każdy z nas... nie choruję bo w polskich przychodniach nabawił bym się chyba prędzej nerwicy jak wyzdrowiał z czegokolwiek. DRUGI DYŻUR POWINIEN BYĆ I TYLE!!! Niestety obawiam się iż brak drugiego dyżuru spowodowany jest niestety ludzką głupotą a mianowicie, Główną przyczyną opóźnień w dotarciu pomocy jest niedostępność najbliższych miejscu zdarzenia karetek (nie interpretować tego zbyt małą ilością karetek), co powodowane jest ogromem interwencji pogotowia, które przez karetki nie powinny być realizowane.

tomekx, 04.01.2017 16:34

Ładnie.Ktoś jeszcze wierzy tym farbowanym lisom i pisiewiczom spod znaku PIS?.Spokojnie poparcie słabnie,powoli się wykruszają.Ujazdowski powiedział wczoraj uczciwie co sądzi i tej pisowskiej ferejnie