To była rekordowa kwesta

, Wiadomości, 04.11.2016 08:08, NEWSY CZYTELNIKÓW
W Kętach podsumowano efekty dwudziestej kwesty cmentarnej.
To była rekordowa kwesta

Już po raz dwudziesty Towarzystwo Miłośników Kęt zorganizowało w tym roku kwestę cmentarną na rzecz renowacji i konserwacji zabytkowych obiektów, znajdujących się na kęckim cmentarzu komunalnym.

 

Pierwsza kwesta odbyła sie w dniu 1 listopada  1997 r. w której kwestowało 15 osób na czele z przewodniczącym Towarzystwa Miłośnikiem Kęt Władysławem Droździkiem. W trakcie tej kwesty zebrano 2 400 zł, które wraz z pieniędzmi zebranymi w następnym roku przeznaczono na konserwację zabytkowego pomnika byłego burmistrza i Honorowego Obywatela Kęt, Henryka Dołkowskiego.


W trakcie dwudziestu kwest zebrano 166 821 zł za które poddano konserwacji, ratując je przed zniszczeniem, 17 zabytkowych pomników nagrobnych kęckiego cmentarza. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy konserwację zabytkowych pomników nagrobnych  Stanisława Hałatka i J.R.Szubertów za kwotę 20 680 zł, natomiast w tym roku została wykonana konserwacja ponad stuletniego kamiennego pomnika Julii ze Steczowiczów za kwotę 13 300 zł.W trakcie tegorocznej kwesty, dzięki hojności darczyńców, zebrano rekordowa kwotę 13 752,29 zł. – środki te zostaną  przeznaczone na prace konserwatorskie kolejnego zabytku. Informację o wykorzystaniu zebranych pieniędzy przekazujemy corocznie  na ulotkach wręczanych przez kwestujących  odwiedzającym nasz cmentarz   w dniu 1 listopada.


Niezależnie od pogody przy bramach cmentarza kwestują wolontariusze – nauczyciele, uczniowie,  samorządowcy, strażacy, rodziny,  oraz członkowie i liczni sympatycy Towarzystwa. Rekordzistkami wśród kwestujących są: członkini Towarzystwa Miłośników Kęt Małgorzata Kasolik – Piecha, która uczestniczyła we wszystkich kwestach oraz Maria Karaim, uczestnicząca w 19 kwestach.

 - Sądzimy, że zebranie w tym roku w trakcie kwesty rekordowej kwoty oprócz sprzyjającej pogody jest wynikiem widocznych  efektów w postaci kolejnych odrestaurowanych zabytkowych pomników nagrobnych na cmentarzu. Serdecznie dziękujemy wszystkim kwestującym, którzy poświęcili swój czas dla tak szlachetnego celu jakim jest ratowanie historycznych zabytków naszego miasta. Szczególne podziękowania kierujemy do ofiarodawców za wyjątkową hojność, dzięki której mogą być kontynuowane dalsze prace konserwacyjne na naszym cmentarzu - podsumował Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt Kazimierz Brzuska.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy