Solidarność chce... trzech podstawówek

, Wiadomości, 21.02.2017 19:10, ks
Trochę chyba zaskakujące stanowisko w sprawie reformy oświaty w Andrychowie zajął Zarząd NSZZ „Solidarność Oświaty”.
Solidarność chce... trzech podstawówek

W czwartek podczas sesji Rady Miejskiej decydować się będą sprawy reformy oświaty w gminie Andrychów.  Do końca nie wiadomo, jak zachowają się radni: zagłosują za czterema szkołami podstawowymi w Andrychowie czy za dwoma podstawówkami w czterech budynkach, jak chce burmistrz.

 

Jak już pisaliśmy, na sesję rekomendowany został projekt czterech samodzielnych podstawówek, ale tak stało się tylko dzięki 8 radnym opozycji. 12 radnych z komitetu burmistrza Tomasza Żaka podczas obrad komisji kilka dni temu wstrzymało się od głosu. Jak zagłosują w czwartek? Teoretycznie mogą projekt odrzucić...

 

Tak czy siak szykuje się prawdziwa próba sił wśród radnych.

 

Tymczasem stanowisko w sprawie andrychowskiej reformy zajęła Międzyzakładowa Komisja NSZZ „Solidarność Oświaty”. Postuluje... 3 szkoły podstawowe w Andrychowie (dwie na osiedlu oraz jedną w centrum miasta). Poniżej treść stanowiska "S".

 

Stanowisko Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność Oświaty” Gmin Andrychowa i Wieprza w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów w Andrychowie do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą „Prawo oświatowe”.


Zarząd NSZZ „Solidarność Oświaty” w uzgodnieniu z członkami związku zatrudnionymi w andrychowskich szkołach podstawowych i gimnazjach rekomenduje Radzie Miejskiej w Andrychowie koncepcję włączenia  obecnego Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów do Szkoły Podstawowej nr 2 oraz utworzenie dwóch odrębnych szkół podstawowych na Osiedlu 200-lecia na bazie istniejącej Szkoły Podstawowej nr 4 oraz przekształconego w szkołę podstawową Gimnazjum nr 2.  

Rozwiązanie takie będzie korzystne nie tylko dla większości pracowników placówek oświatowych, ale także dla uczniów i ich rodziców. Gwarantuje również zapewnienie zawartych w nowej ustawie standardów nauczania (m.in. jednozmianowość). Funkcjonowanie w mieście trzech szkół podstawowych będzie także optymalne dla gospodarki finansowej gminy. Propozycja NSZZ „S”  jest zbieżna ze wstępną opinią Małopolskiego Kuratora Oświaty. 


 

Dla odmiany, Związek Nauczycielstwa Polskiego popiera projekt utworzenia 4 szkół podstawowych.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bazyli, 23.02.2017 10:09

Będziemy uważnie patrzyć na głosowanie radnych. Jeżeli ktoś zagłosuje na więcej niż 3 podstawówki to będzie wiadomo, że jest cynicznym populistą nie zasługującym więcej na bycie radnym. Zrozumcie, że burmistrzowi jest wszystko jedno bo koszty tego będzie pokrywał budżet kolejnych lat i już inna osoba na stołku burmistrza.

Tragedia, 22.02.2017 12:10

Tylko po to, że obecne, które uwzględniają tylko 2 szkoły podstawowe trzeba zmienić albo całkowicie zlikwidować.

kalafior, 22.02.2017 12:03

@ Tragedia Jaki sens maja obwody?Po co piszesz"..Po 2 wracamy do starych obwodów, tak aby w każdej szkole była podobna ilość dzieci"?

ryszard1, 22.02.2017 11:59

Jeśli nauczyciele uwierzyli Panu Burmistrzowi i Panu Szafrańskiemu że w dwóch szkołach będzie mniej zwolnień nauczycieli niż w przypadku gdy szkoły będą cztery, to jestem w szoku. Za dwa lata zniknie jeden rocznik dzieci (z 9 zrobi się 8) do czwartej klasy trafi prawie pusty rocznik obecnych pierwszaków (II klasy Sp4, II klasy Sp2) jak myślicie kto wtedy straci prace stara kadra podstawówek , czy nowi koledzy z gimnazjum? O uczniach z poza obwodu którzy nie zapiszą dzieci do tak wielkich szkół nie wspomnę. Ale to nie będzie już problem Żaka i Szafrańskiego bo już ich nie będzie w Urzędzie!!!!

Tragedia, 22.02.2017 11:59

Ależ oczywiście, że każdy może wybrać. A obwody istnieją obecnie więc to nic nowego. Obecnie gim1 ma 50% dzieci spoza obwodu i tylko dlatego są dużym gimnazjum. Czemu nie ma się powtórzyć sytuacja jak będą sp3. Niech spróbują - jak nie będą mieć dzieci to sami się zlikwidują. A walczą o nich przede wszystkim rodzice, którzy chcą tam posłać dzieci.

kalafior, 22.02.2017 11:43

@Tragedia Nawet za komuny można było wybrac dziecku szkołe bo tak było ze mną i moim rodzeństwem a 2017 r mają być jakieś obwody-rejonizacja?Chyba nie masz pojęcia o czym piszesz. @rafi Ponawiam pytanie,ile masz dzieci? Jak 0 to proszę zamilcz!

Tragedia, 22.02.2017 11:37

@kalafior Po 1 na dostosowanie szkół do nowych realiów pieniądze idą z ministerstwa. Po 2 wracamy do starych obwodów, tak aby w każdej szkole była podobna ilość dzieci i sp3 wcale nie jest pusta. Myślę, że sprawa jest oczywista

marcin1970, 22.02.2017 11:30

Radni, nawet ci od żaka, i coraz więcej środowisk mówi że propozycje ekipy Żaka są złe. W ostatnim czasie: najpierw że propozycja Żaka żeby podnosić ceny śmieci była zła dla mieszkańców, teraz że propozycja ekipy Żaka żeby były w mieście dwie podstawówki jest zła dla mieszkańców miasta. To dobrze jeśli radni dostrzegli w końcu że nie wola Żaka jest najważniejsza ale mieszkańcy!

marcin1970, 22.02.2017 11:20

z urzędu wyszły propozycje dwóch SP. Już na komisji radni powiedzieli ekipie Żaka NIE. Zobaczymy czy jutro będziemy świadkiem kolejnej ostatecznej porażki Żaka w głosowaniu na sesji po tym jak radni powiedzieli NIE propozycji podniesienia cen śmieci. Podobno opłacani klakierzy już szykują kolejne bajki żeby usprawiedliwić kolejny raz kiedy Żak jedno a radni mówią mu "hola hola NIE, będzie inaczej". Dla najlepszej bajki najlepsza nagroda?:)

rafi, 22.02.2017 11:18

Komentarz usunięty przez autora.

kalafior, 22.02.2017 10:32

@Tragedia Ty naprawdę jesteś tragedia ,jak tak to wszystko pojmujesz.Chcesz aby SP 2 i 4 były jeszcze bardziej zatłoczone a te dwie po gimnazjach prawie puste?4 budynki to nie moloch,teraz w SP2 jest ciasno,jak będzie od 1-5 klasy będzie luzniej. Oszczędności będą bo nie trzeba będzie przystosowywać klas,biblioteki,stołówki itd. w byłych gimnazjach do nauki 1-5 .

mirek..., 22.02.2017 10:25

Nauczyciele z Gimnazjum nr 1 dali się zmanipulować i uwierzyli w absurdalną tezę, że w jednej dużej szkole będzie więcej pracy niż w dwóch mniejszych. Dodatkowo chcą utracić swoją podmiotowość i zamiast móc decydować o swojej przyszłości wolą zdać się na łaskę dyrekcji SP2. Tak jest łatwiej i pewnie bezpieczniej dla nich, ale tylko na dziś. Są tak naiwni, że wierzą w zapewnienia o braku preferowania starej kadry przy decyzjach o zwolnieniach, które mogą nadejść w przyszłości. Po włączeniu Gimnazjum nr 1 do SP 2 na pewno odejdzie większość dzieci spoza rejonu zapisywanych do tej szkoły z uwagi na jej dobre notowania w rankingach. Przejmą je dobre małe szkoły wiejskie i wtedy zaczną się redukcje etatów. Szkoda dzieci i tradycji szkoły, bo nauczycieli nie ma co żałować. Są dorośli i na złość robią sami sobie !

ryszard1, 22.02.2017 09:45

Wszystko to od początku jest manipulacją, od dawna wiadomo że będą musiały być 3 szkoły w Andrychowie bo kuratorium nie zgodzi się na 2. Opinia kuratora jest wiążąca. Więc po co urząd przygotował na komisję uchwałę na 2 szkoły (odpowiedzcie sobie sami )?,

tomekx, 22.02.2017 07:37

Po 1 to jest Solidarność tylko z nazwy.Oni są zwykłą przybudówka PIS Po 2 czytałem już gdzieś że burmistrz Żak dopuszcza 3 SP jako alternatywne rozwiązanie dla Andrychowa wobec tej głupiej reformy wymyślonej przez kurdupla

Zibi33, 22.02.2017 07:36

Iwona23 nie masz racji , akurat praca a co za tym idzie utrzymanie dla rodzin pracowników oświaty jest dość istotne na równi z kształceniem dzieciaków, nikt nie pracuje za darmo więc nie uderzaj w tą strunę. Równie dobrze ktoś może użyć argumentu jak nie jest dla ciebie istotne że w szkole ktoś ma etat zarabia pieniądze i przekazuje wiedzę dzieciakom , to jeśli masz swoje pociechy i zależy ci na ich dobrym wykształceniu to możesz sama je uczyć co stoi na przeszkodzie

Zibi33, 22.02.2017 07:05

Dokładnie tutaj chodzi o start w przyszłość najmłodszych mieszkańców miasta , są grupy co zawsze coś chcą ugrać dla siebie przy tej okazji ale to mniej istotne , a takim abcabc nie ma się co przejmować to imbecyl.

Iwona23, 21.02.2017 22:19

Komentarz usunięty przez autora.

Tomasz_rodzic, 21.02.2017 21:45

Likwidacja Gimnazjum nr 1 i włączenie go do SP2 jako jedna szkoła podstawowa SP2 to świetny pomysł. Natomiast na osiedlu pozostanie osobno SP4 i SP5. Skoro samo Kuratorium pomysł rekomenduje to oznacza, że ma to sens.

kaczor, 21.02.2017 21:25

nawiasem mówiąc radni także ci od żaka coraz częściej mówią Żakowi NIE. Taka to "rosnąca siła przekonywania" Żaka:)

kaczor, 21.02.2017 21:23

klakier swoje "powoli wychodzi tak jak chciał pan burmistrz widać że ma siłę przekonywania" Po pierwsze łatwo się domyśleć kim jesteś skoro ciągle masz przed oczami i w umyśle tylko burmistrza. Tymczasem to chodzi w kolejności 1. dzieci 2. rodzice 3 nauczyciele 4 finanse gminy ani o tego ani o kolejnego burmistrza

Tragedia, 21.02.2017 21:14

O nasze dzieci ? Lepiej dla nich jest być w molochu niż w dwóch mniejszych szkołach ? O nauczycieli ? A dlaczego w takiej opcji ma być ich więcej ? Chyba, że mówimy o wszystkich innych oprócz nauczycieli gim1, którym likwidują szkołę. O finanse ? Kwestie lokalowe bez zmian, subwencja bez zmian, gdzie te oszczędności ? Nie lepiej dwie małe szkoły, szczególnie że subwencja ma być zmieniona z subwencji idącej za uczniem, na subwencję idącej za oddziałem klasowym. Stworzyć mniejsze klasy w mniejszych szkołach i wtedy będzie z korzyścią dla wszystkich. W szczególności dla naszych dzieci

kalafior, 21.02.2017 20:43

@abcabc Tutaj nie chodzi o burmistrza ,tylko :1) nasze dzieci 2) nauczycieli 3)finanse gminy

abcabc, 21.02.2017 20:36

powoli wychodzi tak jak chciał pan burmistrz widać że ma siłę przekonywania skoro nawet PIS i Solidarnośc grają tak jak im zagra

kalafior, 21.02.2017 20:26

Zarząd NSZZ „Solidarność Oświaty” W końcu poszli po rozum do głowy i zrozumieli ze włączenie gimnazjum nr 2 jest najkorzystniejsze dla dzieci,nauczycieli i finansowym.Szkoda że na osiedlu nie chcą tego samego rozwiązania,powodzenia dla uczniów i nauczycieli z gimnazjum nr.2 .