Pijany mężczyzna spał na przystanku

, Wiadomości, 20.12.2016 12:30, (red)
I tym razem udało się zapobiec nieszczęściu.
Pijany mężczyzna spał na przystanku

20 grudnia o godzinie 7:30 policjanci z Komisariatu Policji w Kętach interweniowali w związku ze zgłoszeniem dotyczącym śpiącego na przystanku autobusowym nietrzeźwym mężczyźnie. W trakcie interwencji policjanci ustalili, że jest to mieszkaniec Kęt, którego oddano pod opiekę rodziny. 

 

- Powyższe przykłady powinny być przestrogą dla osób, które  pod mocnym wpływem alkoholu, lekceważąc swoje zdrowie i życie próbują wrócić do miejsca zamieszkania. Gdyby nie reakcja osób postronnych oraz  interwencja służb, brak wyobraźni mógłby mieć poważne skutki - mówi Małgorzata Jurecka, rzecznik KPP Oświęcim.

 

Policja opublikowała niedawno apel do mieszkańców, który odnosi się do takich właśnie sytuacji. Przeczytajcie.


Apel Policji - NIE DAJ ZAMARZNĄĆ, POWIADOM!

Każdego roku z początkiem listopada wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków Policja rozpoczyna akcję prewencyjną dotyczącą problematyki osób szczególnie narażonych na skutki niskich temperatur powietrza tj. bezdomnych, nieporadnych życiowo, czy incydentalnie znajdujących się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu.


Akcja ta ma na charakter profilaktyczny i informacyjny, ale także ograniczający ilość nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem osób potrzebujących pomocy. Dlatego też, aby zapewnić skuteczną pomoc w trudnej sytuacji życiowej, stanowiącej zagrożenie dla życia ludzkiego, Policja podjęła ścisłą współpracę z instytucjami i organizacjami pomocowymi.

 


Aby nie dopuścić do tego rodzaju zdarzeń policjanci i strażnicy miejscy Policjanci obejmą szczególnym nadzorem miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Kontrolowane będą  między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku napotkania osób bezdomnych policjanci doprowadzą je do noclegowni, schronisk czy innych miejsc, w których mogą otrzymać fachową pomoc. Przekażą też informację o noclegowniach, środkach higieny oraz posiłkach, które mogą otrzymać w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach.


Policjanci zwracać też będą szczególną uwagę na przebywające na wolnym powietrzu osoby nietrzeźwe, które należą do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Po napotkaniu takich osób, policjanci doprowadzają je do miejsca zamieszkania lub do wytrzeźwienia.


Oczekujemy również, iż na los innego człowieka będą wrażliwi również mieszkańcy powiatu wadowickiego, którzy widząc osobę bezdomną lub nietrzeźwą śpiącą w klatce, piwnicy czy pod gołym niebem powiadomią odpowiednie służby Policę lub Straż Miejską w ten sposób ratując jej życie


Musimy pamiętać, że na ryzyko wychłodzenia najczęściej narażone są osoby bezdomne czy będące pod wpływem alkoholu. Ale mogą to także być osoby starsze i samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach, na przykład z poruszaniem się czy zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.


Z uwagi na spadki temperatury apelujemy do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu, by zwracali uwagę na osoby w swoim najbliższym sąsiedztwie, które są samotne lub nie mają odpowiednich warunków do egzystencji. Prosimy o informowanie o takich sytuacjach Policję lub Ośrodki Pomocy Społecznej, gdyż bardzo często tylko wczesna reakcja może zapobiec tragedii.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy