Oczyszczacze powietrza dla najmłodszych

, Wiadomości, 11.09.2018 12:00, PG
Urządzenia trafiły do prawie wszystkich placówek w Andrychowie, Wadowicach, Kętach i Wieprzu.
Oczyszczacze powietrza dla najmłodszych

Wraz z początkiem roku szkolnego Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zakupił do przedszkoli i szkół oczyszczacze powietrza. 1800 urządzeń za ponad 1 mln zł trafiło do placówek w całym regionie, m.in. do większości szkół i przedszkoli w Andrychowie, Wadowicach, Kętach i Wieprzu.

Lista placówek, które zgłosiły się do projektu w naszym regionie:

Oczyszczacze od Małopolski swoimi parametrami są dostosowane do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i oczyszczają 388 m3 powietrza na godzinę. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują nie tylko pyły i szkodliwe substancje, ale także kurz, alergeny i bakterie. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom najmłodsi mają szansę ustrzec się nie tylko przed smogiem, ale też przed problemami zdrowotnymi, których może być przyczyną, w tym m.in. alergią.

Urządzenia ponadto mogą pracować w trzech trybach, w tym automatycznym, działającym w oparciu o czujnik, który dostosowuje pracę urządzenia do panujących w pomieszczeniu warunków. Nie wyposażono ich natomiast w lampy UV i jonizację, które wytwarzają ozon i mogą mieć negatywny wpływ na dzieci.

Oczyszczacze te są w w pełni bezpieczne dla dzieci. Wyposażono je m.in. w blokadę rodzicielską i funkcję automatycznego wyłączenia przy próbie otwarcia klapy czy w przypadku przewrócenia urządzenia. Są też ciche, dzięki czemu mogą być włączone w każdej chwili pracy z dziećmi czy w trakcie ich przerw na drzemkę.

Co warte podkreślenia, aby oczyszczacz kupiony przez Województwo Małopolskie trafił do danej placówki ani ona, ani gmina nie ponosiły żadnych kosztów. Wystarczyło zadeklarować chęć udziału w tym projekcie. To zadanie leżało po stronie gmin. Natomiast same obdarowane placówki mają obowiązek przeprowadzić w najbliższym czasie akcję edukacyjną z udziałem dzieci i rodziców, która będzie dotyczyć zanieczyszczenia i ochrony powietrza.


źródło: UMWM

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

aleocochodzi, 11.09.2018 11:37

"Serdecznie prosimy rodziców aby już teraz zadbały o poinformowanie dzieci o tym jaka jest prawda na temat powietrza i ocieplenia klimatu. My jako nauczyciele mamy z góry narzucone przez system edukacji (czytaj: ogłupiania) oraz unię europejską jaką nieprawdę mamy przekazywać".