Nie ma lekarzy, od 1 października nie będzie dyżurów

Andrychów, Wiadomości, 14.09.2017 15:10, (red)
Sprawa jest już ostatecznie przesądzona. Od 1 października z Andrychowa znikają weekendowe i nocne dyżury lekarzy.
Nie ma lekarzy, od 1 października nie będzie dyżurów

Pisaliśmy o tym już w lipcu. W związku z reformą służby zdrowia, z końcem września wygasają umowy na świadczenie nocnych i świątecznych dyżurów lekarskich w miastach, w których takie dyżury są obecnie pełnione. Także w Andrychowie.

W ostatnich dniach były jeszcze teoretyczne szanse, że coś się zmieni. Wszystko zależało od szefów niepublicznych przychodni w mieście, którzy mogli podjąć inicjatywę w tym zakresie i przystąpić do konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W urzędzie miejskim zorganizowano spotkanie w tej sprawie. Dziś już wiadomo, że nocne i weekendowe dyżury lekarskie w przychodni przy Basenie w Andrychowie będą świadczone tylko do końca września. Od 1 października pacjenci z gminy Andrychów, którzy wymagają pomoc w weekendy czy w nocy, będą musieli dojeżdżać do przychodni przy szpitalu w Wadowicach.

- Nawet gdybyśmy chcieli wystąpić o umowę z NFZ na nowy okres, to nie będziemy w stanie jej fizycznie wykonać. Z protego powodu – nie ma lekarzy zainteresowanych pełnieniem tych dyżurów – mówi nam Ryszard Paprocki z przychodni przy basenie.

W ostatnim czasie dyżury w Andrychowie często pełnią lekarze spoza miasta i gminy. Jeden jest nawet z Ukrainy.


Dodajmy, że w Andrychowie gminne przychodnie zostały sprywatyzowan, jeszcze w czasach poprzedniego burmistrza. W Andrychowie, w przeciwieństwie do Kęt czy Kalwarii Zebrzydowskiej, nie ma już gminnego ośrodka zdrowia, więc wpływ władz gminy na to czy dyżury będą pełnione czy nie jest w praktyce żaden.

 

 

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 15.09.2017 22:08

Tomacik akurat z tego co wiem forma własności ma tu mniejsze znaczenie.Po prostu minister zdjął obowiązek zapewnienia nocnej opieki zdrowotnej z czego skorzystano w Andrychowie.Skoro nie ma chętnych lekarzy,to kto bedzie dyżurował w WSP.Te dwie firmy prywatne dzierżawią pomieszczenia od miasta,które jest właścicielem budynków.Wiec miejsce na dyżurnego jest.Natomiast faktem jest ze pośrednio za cała sytuacje odpowiada minister,bo gdyby nie zmiana przepisu to calodobowka w Andrychowie nadal by funkcjonowała.A skoro dano furtkę to z niej skwapliwie skorzystano.Przypuszczam z cichym przyzwoleniem władz miejskich.Bo nie zrobiono nic by te sytuacje zmienić.Porownaj działanie władz Kalwarii i Andrychowa.

tomacik, 15.09.2017 17:25

Cath. Tu nie chodzi o lekarzy tylko o miejsce bo nie może wg zmian być to miejsce niepubliczne A takie mamy w Andrychowie przychodnie. No cóż. Ciężko pojąć.

maniek, 15.09.2017 15:16

Przestańcie klakierzy lokalnej władzy i miłośnicy lekarzy opowiadać bzdury o reformie czy ministrze. Gdzie indziej zostaje opieka i w okolicy i w większości kraju. Zresztą lekarz w artykule mówi jasno: " nie ma lekarzy zainteresowanych pełnieniem tych dyżurów "O to chodzi. Nie są zainteresowani i już. Ps. a pan Żak gdzie? W kolejnej zagranicznej delegacji? Szykuje sie do rozdawania kolejnych uśmiechów na jakieś imprezie?

bula33, 15.09.2017 13:36

aga33, a mi wystarczy poczytać Panią, żeby zorientować się na jaką partię Pani głosowała...nie dociera, że jest to wynik reformy ? Nie dociera, bo teraz wstyd, że się taką władzę wybrało..., ale spoko, dali 500, to się prywatnie do lekarza pójdzie w sobotę i po kłopocie :)

cath, 15.09.2017 11:06

Tos tomacik wymyślił.... Po pierwsze WSP podlega pod marszałka województwa,po drugie lekarz dyżurujący ma opiekować sie pacjentami,po trzecie to sa lekarze-psychiatrzy zajmujący sie określona grupa pacjentów.Wiesz z tego co wiem sa tez lekarze medycyny sądowej mający dyżur cała dobę,moze oni??? Naprawdę pomysł zanim wyskoczysz z kolejnym super pomysłem.

tomacik, 15.09.2017 10:45

No i tu się mylą dziennikarze bo można zrobić i w Andrychowie dyżur nocny i to małymi kosztami. W szpitalu Wojewódzkim w Andrychowie są lekarze dyżurujący całą dobę. Wydzielić tylko pomieszczenie i po kłopocie. Da się? Ale chyba o takim rozwiązaniu nikt nie pomyślał. Dla nie zorientowanych piszę o psychiatryku który jeszcze nie został sprywatyzowany

marcinmad, 15.09.2017 09:49

dziś opłacany klakier zakolandii w innym temacie miał dyżur nocny. O 3 w nocy pisał post. Da się? Da się. Tylko że na tym ich szefowi widocznie zależy. A opieka zdrowotna. co z tego że w innych gmianch w okolicy zostaje. Co z tego że w całej Polsce w zdecydowanej większości zostaje. U nas wygląda że lepiej wykładać kase na propagande która kłamie jak przystało na najętą i wizualizacje rzeczy które nie powstaną a nie szukać na to co potrzebne.

szpp, 15.09.2017 03:07

działało? to po co było zmieniać????? głosujcie dalej na tych pajaców z pisu a takie właśnie będą skutki rządów tych nieudaczników dadzą wam 500, podwyżki wszystkiego i same DEformy. a dla siebie posady na państwowym i dla całej bandy pisiewiczów. pis od samego początku buduje swoją pozycję na kłamstwie i manipulacji (ciemny lud to kupi jak mawiał prezes tvpis) a wy się dajecie na to nabierać a potem pretensje macie do burmistrza

martinez, 14.09.2017 23:02

W innych miejscach załatwili żeby opieka całodobowa została, a u nas póki co nie. Niestety wymówki nic nie dadzą. Szkodza że ci co celują w wyjazdach zagranicznych, bywaniu na imprezach gdzie rozdają uśmiechy i robieniu za pomocą swoich klakierów propagandy nie zajmują się tym co obiecywali czyli pracą. Jak sie kończy jechanie na samej propagandzie widać niestety po przykładzie opieki całodobowej czy pogotowia które miało wrócić a nie ma go. Pamięta pan panie Żak co mówił jak starał się o stanowisko burmistrza?????? I co z tego zostało? ani pogotowia ani ambulatorium ani opieki całodobowej

cath, 14.09.2017 22:52

Calodobowka funkcjonowała dopóki ministerstwo nie zmieniło przepisów.Wczesniej był wymóg,teraz go zniesiono- moze ale nie musi i tu tkwi różnica.Mnie dziwi jedno właścicielem budynków jest gmina chyba ze sie mylę i wyglada na to ze gminie nie zależy.Teraz tekst bedzie krótki,niech pan pani jadą na SOR tam zrobią wszystkie badania od razu.A ze to trochę potrwa to juz inna sprawa.Celowo pisze ze SOR a nie calodobowka,bo różnica jest i to duża.

maniek, 14.09.2017 22:19

Przestańcie klakierzy władzy i miłośnicy lekarzy opowiadać bzdury o reformie i ministrze. Gdzie indziej zostaje opieka. Zresztą lekarz mówi jasno: " nie ma lekarzy zainteresowanych pełnieniem tych dyżurów " Ot o to chodzi. Ps. a pan Żak gdzie? W kolejnej zagranicznej delegacji? Szykuje sie do rozdawania kolejnych uśmiechów na jakieś imprezie?

aga33, 14.09.2017 21:54

Szanowna Pani/Szanowny Panie. Wierzę że takich przypadków jak Andrychów jest nawet kilkanaście a nie 3 wymienone przez Panią/Pana. I setki miejsc w Polsce gdzie opieka zostaje bo albo lekarze chcieli albo włodarze się z nimi dogadali. W naszej najbliższej okolicy taka opieka znika tylko w Andrychowie. Wystarczy tez poczytać pana lekarza który wypowiada się w artykule i wiadomo o co chodzi...

cath, 14.09.2017 21:49

Kilka razy pisałem ze cała reforma Radziwilla spowoduje jedno-gorsza dostępność do lekarzy.Dopiero sie zaczyna.Z ciekawostek celem uniknięcia jakichś głębszych problemów przy reformie w ramach specustawy miano przekazać szpitalom ponad 2 mld złotych,bedzie 280 mln i obietnica ze moze bedzie więcej.Radziwil w prosty sposób zlikwiduje kolejki.Leczyc będziemy sie w POZ.Pacjent po szpitalu bedzie mógł mieć jedna wizytę w Poradni Specjalistycznej lub w przypadku trudnym lekarz rodzinny skieruje go na jednorazowa konsultacje za która bedzie płacił lekarz rodzinny.Z tego co wiem sa problemy nie tylko z obsada całodobowki Andrychowskiej ale i SOR w Wadowicach,lekarze po prostu nie chcą pracować.Brakuje tez lekarzy na oddziałach a chętnych brak.W sąsiednim Oswiecimiu jest podobno jeszcze gorzej.

bula33, 14.09.2017 21:44

Skawina, Mogilany, Słomniki ...ta sama sytuacja, ot co.

bula33, 14.09.2017 21:40

aga33 zaglądnij proszę do portali medycznych i doczytaj o reformie służby zdrowia i ostatnich posunięciach ministra. Zaglądnij i doucz się, a potem wypowiadaj się tutaj. Jeśli chcesz mieć do kogoś pretensje, to jedź pod sejm i tam wywalaj żale, a jak ci potem żyłka pęknie, to jedź na dyżur całodobowy :) tylko pamiętaj...jeśli ci się to przytrafi 1 października, to do Wadowic.

aga33, 14.09.2017 20:50

Bardzo raz jeszcze upraszam bez względu na pieniądze jakie tzw. klakierzy zakolandii dostają za kłamstwa. One nie służą p. Żakowi tylko jeszcze bardziej denerwują ludzi. W innych miastach i gminach opieka zostaje. Więc to bez związku z ministrem.Niech propagandziści nie kłamią bo czują potrzebę ochrony pana Żaka. Raczej weźcie się do solidnej pracy.

zandrychowa, 14.09.2017 20:20

Reforma służby zdrowia - jeszcze większy chaos i dziadostwo reforma edukacji - jeszcze większy chaos i dziadostwo reforma sądów - jeszcze większy chaos i dziadostwo ipt itp Czego się PISowska banda nie chwyci tam pozostaje tylko syf chaos i dziadostwo

aga33, 14.09.2017 20:03

W innych miastach i gminach opieka zostaje. Więc to bez związku z ministrem. Nie kłamcie bo komuś sie nie chce pracować za kasę o jakiej wielu andrychowian marzy. I niech propagandziści nie kłamią bo czują potrzebę ochrony pana Żaka. 7 rok jest burmistrzem i bierze za to duże pieniądze Jak go wybieraliśmy słyszeliśmy że to fachowiec który z każdym się dogada. Tymczasem z lekarzami to chyba dogaduje się prywatnie bo jak trzeba załatwić dyżury nie słyszać o ruchach, z powiatem nie dogadał wielu remontów nawet jak kolega był starostą, z krakowem nie dogadał ronda turbinowego, z lewicowym burmistrzem Wadowic zgody na BDI itd. Itd.

bula33, 14.09.2017 19:25

Pretensje do ministra, a nie do lekarzy. To on wymyślił reformę i on jest odpowiedzialny za ten burdel. Poza tym wiecznie wszyscy narzekali, ze lekarze niemili, niekompetentni, itp. teraz będziecie sobie jeździć do Wadowic do kompetentnych i miłych lekarzy...Mało tego, pojedziecie sobie zrobić zastrzyk, albo poczekacie aż jakaś przemiła pielęgniarka z Wadowic przyjedzie wam go zrobić, bo jak się dziś dowiedziałem, pielęgniarki w soboty, niedziele i święta też chodziły do chorych w ramach tych dyżurów....

Betty, 14.09.2017 19:05

A przychodnia w Wadowicach noe przyjmie pacjenta z Gminy Andrychow bo umowy na dyżury z NFZ również precyzują jakich i skąd pacjentów można przyjąć. Andrychow został na lodzie bo po 18.00 pozostaje albo aspiryna albo zarwana nocka na SOR

gregory, 14.09.2017 18:55

4. "jaki Żak miał wpływ na przywrócenie pogotowia w Andrychowie? A trzeba przypominać co obiecywał? Jak to jest że miasto huczy że Żak bawi się na tych samych imprezach z elitą czyli także lekarzami a nie jest w stanie nic załatwić (przekonać do dyżurów) z nimi?" Jest jak jest. Tyle Żak obiecywał a nie ma pogotowia a i dyżurów nie będzie.

kyfy, 14.09.2017 18:54

SOR w Wadowicach jest już przepełniony. więc jak będzie wyglądać opieka lekarska to można się domyślić.Niestety po raz kolejny wychodzi nieudolność władz Andrychowa i pana Paprockiego.A tak na marginesie u tego gościa nie pracował bym za żadne pieniądze.

gregory, 14.09.2017 18:54

1. tego zwalić na rząd sie nie da skoro w innych gminach opieka zostaje (nie tylko tam gdzie zozy sa gminne ale tam gdzie władza umiała porozumieć się z lekarzami) 2. ludzie mają dość tego że zakolandia szczególnie opłacani klakierzy wszystko zwalają na innych 3. żaden poseł nawet ci zaprzyjaźnieni nie będą rozwiązywać za Żaka problemów żeby on mógł jeździć po imprezach i za granice na luzie

jgjorg, 14.09.2017 18:40

jeśli zostały sprywatyzowane i gmina nie nie wpływu, to zatrudnić innych lekarzy na lepszych warunkach niż ci obecnie (dopłata z budżetu gminy) i ciekawe gdzie te nasze geniusze będą leczyć i tym samym zarabiać.ponadto lekarzom gminnym poprzewracało się w głowie. każdy lekarz powinien mieć w kontrakcie co najmniej 2 dyżury nocne i po zawodach

rafi, 14.09.2017 18:37

Tak rzadzi PIS posl Polak nie przywrocil u swoich kolegow drugiej karetki calodobowej,a teraz likwiduja dyzury,pietras zlikwidowal gminną sluzbe zdrowia,polak bierze kase za nierobstwo,ba nawet nie ma chetnych do dyzurow bo i po co jak za prywatna wizyte 10minutowa trzeba zaplacic 100zl.brawo pis a poparcie juz maja 40procent wiec czemu narzekacie,macie pomniki tablice i kamienie smolenskie,macie miesiecznice,wiec milczec,chorzy wzywac do kazdego przypadku karetke to moze ktos sie obudzi...malo tego lekarzy specjalistow bedziemy od stycznia mieli tylko przy szpitalach wojewodzkich,brawo pis brawo kaczynski brawo smolensk.jeden kurdupel niszczy Polske,bo drugi zderzyl sie z brzoza ktora rosla w niebie.a Polaka powinni doprowadzic do porzadku mieszkancy Andrychowa,ten pasozyt smieje sie z mieszkancow,drwi ze nic nie robi a durni mieszkancy Andrychowa dali mu mandat poselski.

tomasz2, 14.09.2017 18:26

Na propagandę za żaka (jeszcze większą niż kiedyś) jest, na wyjazdy zgraniczne jest. Na imprezy przynoszące straty, ale takie gdzie Żak "bryluje" jest. Na służbę zdrowia nie ma. Na wywóz śmieci nie ma dlatego za żaka już dwa razy podnosili ceny. A ci z zakolandii jeszcze kpią, kłamią i śmieją się z ludzi w żywe oczy

tomasz2, 14.09.2017 18:23

w innych miastach opieka zostaje, nie tylko tam gdzie zozy są gminne. to nie ma nic wspólnego z dobrą zmianą i grubo opłacani klakierzy zakolandii oraz ten tomek osobiście udzielający się na mamnewsa dobrze wiedzą że kłamią. Tak jak wiedzą że kpią z ludzi mówiąc że poseł (ten czy inny) ma rozwiązywać problemy kiedy oni w kolejnej zagranicznej delegacji czy na kolejnej imprezce

tomekx, 14.09.2017 18:02

#Dobra Zmiana dotarła do Andrychowa hahahahahahahahahaha

SP9TCU, 14.09.2017 18:00

I jeszcze cytuje lekarze nie są zaintteresowani pracą i mają racje za darmo nawet chleba nie kupisz jeśli będą pieniąndze będą dyżury Jeśli państwo polskie nie jest wstanie zapewnić opieki zdrowotnej to obowiązek przejmuje samorząd miejski ,rada miejska i burmisztrz Proste i logiczne jak budowa cepa Jutro dzwonię do radia Andrychów by nagłośniło sprawę trzeba zmusić pana burmiosztrza do decyzji Nie po to płacę podatki panie Burmisztrzu

taranczako, 14.09.2017 17:58

A nie wygląda cała sprawa na to że ktoś chce pokazać - to PiS sprywatyzował już dawno andrychowską służbę zdrowia a teraz pozwala na ograniczenie prywatnej w mieście przecież jak się zawalą te dyżury nocne a podobno także domowe wizyty rehabilitantow to samorządowcy wzruszą ramionami - przecież winien jest PiS to niech naprawia...

SP9TCU, 14.09.2017 17:45

Na remont radia się pieniąndze znalazły Panie Burmisztrzu radio może poczekać Zdrowie jest ważniejsze Burmisztrz chce budować basen nowy nową halę a nie może zapewnić podstawowej opieki zdrowotnej

SP9TCU, 14.09.2017 16:59

Koszt duzurów to około od 500 000 do 800 000 tysięcy złotych na rok ludzie piszcie do radnych aby na posiedzeniu zmienili budrzet gminy i przekazali 800 000 na finansowanie dyżurów całodobowych Niech ktoś mądry zajmię się tą sprawą Myslę ze szanowny pan Kobielus zajmie się tą sprawą

gebelsik871, 14.09.2017 16:58

Macie barany pisowskie dobra zmiane. Czgo sie nie chyca to [ciach!].... la.

kaowcy2012, 14.09.2017 16:50

to prawda. Ogromne pieniadze na tzw. propagandę ekipa Żak znajduje. Na wyjazdy w delegacje Żaka m.in. z kobietą znajdą się ale na rozwiązanie problemów - oj to już nie ma. ps. propagandziści kpia jeśli myslą że Żak będzie jeździł w delegacje, pokazywał się na imprezach, brał pensję burmistrza a inni mają rozwiązywać problemy (czy to poseł pisu czy po czy nowoczesnej nie ma znaczenia - to burmistrz odpowiada za gminę)

magda34, 14.09.2017 16:31

To jest KPINA. Czyli mieszkańcy 2 gmin:Andrychowa i Wieprza nie będą mogli korzystac z przychodni "PRzy basenie" w święta i na nocnym dyżurze. Ludzie obudź się! Skrzyknijmy się- ale nie 20, 30 mieszkańców, ale więcej więcej i zaprotestujmy. A matki mające małe dzieci będą się platac po Wadowicach z chorymi dziećmi??? Nie rozumiem włodarzy tego miasta, i Was mieszkańcy:(

SP9TCU, 14.09.2017 16:27

Skandal milion złotych dali na remont bibljoteki i radia a na dyzury nie dadzą skandal

marcin1970, 14.09.2017 15:27

jaki Żak miał wpływ na przywrócenie pogotowia w Andrychowie? A trzeba przypominać co obiecywał? Jak to jest że miasto huczy że Żak bawi się na tych samych imprezach z elitą czyli także lekarzami a nie jest w stanie nic załatwić (przekonać do dyżurów) z nimi?

marcin1970, 14.09.2017 15:25

niech opłacani klakierzy zalkolandii przestaną kompromitować Żaka. To on jest burmistrzem Andrychoa obiecywał dbać o sprawy gminy i bierze za to 13 czy 14 tysięcy na miesiąc Ani poseł pis ani poseł partii z jaką związany jest żak czyli PO nie będzie go wyręczał.

xpek, 14.09.2017 15:19

co na to poseł polak z warszawy?