Lipa już nie będzie pomnikiem przyrody. Pójdzie pod topór?

, Wiadomości, 17.11.2016 20:10, PG
Według badań ekspertów drzewo to grozi zawaleniem i jest niebezpieczne dla otoczenia.
Lipa już nie będzie pomnikiem przyrody. Pójdzie pod topór?

Na najbliżej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbędzie się w czwartek (24.11.) radni podejmą decyzję w sprawie pozbawienia statusu pomnika przyrody starej lipy w Sułkowicach k. Andrychowa.

 

Inspektor Arborystyki, czyli nauki zajmującej się między innymi badaniem drzew, wykonał ostatnio ekspertyzę dendrologiczną stanu zdrowotnego i statyki lipy drobnolistnej, pomnika przyrody. Zbadane zostało również wnętrze pnia drzewa przy pomocy tomografu sonicznego.

 

Z badań tych wynika, że stan zdrowotny drzewa jest słaby – pień lekko odchylony, nasada wyniesiona nad powierzchnię gruntu, z pęknięciami oraz szczeliną. Z koroną również jest nienajlepiej, da się zauważyć wypróchnienia w głównych konarach. Ma miejsce też zaawansowany proces rozkładu próchnicznego wewnątrz pnia. Statyka drzewa jest bliska granicznej, prowadzącej do wywrócenia a wypróchnienie będzie się z czasem powiększać.

 

Drzewo to rośnie przy ul. Nawieśnickiej 12. Umiejscowione jest przy drodze asfaltowej, przy budynku mieszkalnym, w pobliżu transformatora energetycznego oraz w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku autobusowego. Stawarza to ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz ich mienia, gdyż lipa jest pusta w środku i niewiadomo kiedy się zawali.

 

 

Reasumując według ekspertyzy lipy nie da się zachować,  trzeba zdjąć ją z ewidencji pomników przyrody i usunąć. Rada Miejska musi podjąć decyzję w tej sprawie. Projekt tej uchwały pozytywnie zaopiniował Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska z Krakowa.

 

Właściciel działki, na której położona jest lipa, po uchwaleniu tej uchwały będzie mógł uzyskać zezwolenie na jej usunięcie.

 

Czy  okoliczni mieszkańcy Sułkowic, przyzwyczajeni do tego miejsca, będą zadowoleni z tej decyzji?

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomekx, 18.11.2016 19:39

Z rządów PIS w Polsce najbardziej cieszy się Putin.Ciekawe dlaczego????

aleocochodzi, 18.11.2016 19:26

Wyborcza prawdę ci POwie. Ha, ha, ha. Koduj24- ruskie atakują. Ha ... wystarczy. Co było wcześniej ta lipa czy jakiś śmieszny transformator albo droga? Drzewni eutanaziści.

maria, 18.11.2016 08:35

-JOE-, zgadzam się z Tobą to drzewo jest zagrożeniem dla życia ludzi parę lat temu w Malcu k Kęt przy przedszkolu duża gałąź takiego starego niepotrzebnego drzewa zabiła mężczyznę możecie sprawdzić a tu trzeba zebrania rady robić aby usunąć zagrożenie dla życia ludzkiego to już jest śmieszne a tych obrońców zabytków wywalić na zbity pysk.

tomekx, 18.11.2016 07:49

Tak naszym wzorem są wegry gdzie władza robi np to: Węgry chcą utajnić finanse publiczne wyborcza.pl/1,75399,20993343,wegry-chca-utajnic-finanse-publiczne.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza

abcabc, 18.11.2016 06:35

ruiny??? do grudnia ub roku Polska nigdy nie była w tak dobrym stanie .od roku się cofa język niemiecki? co to pleciesz?????? pisowcy mają to do siebie że potrafią manipulować niektórymi ludźmi . do tego dołożyli przekupstwo polityczne w kampani wyborczej (500 +) i wygrali dziś sytuacja wygląda tak że obecny rząd zadłuża kraj jak nigdy wcześniej,wszędzie szuka spisków i ukrytych wrogów i podejmuje decyzję o możliwości użycia wojska przeciwko wrogom politycznym fakty są takie że zaczynamy mieć PRL bis a naszym jedynym sojusznikiem na świecie są węgy.dla pozostałych krajów jesteśmy pośmiewisiem więc w razie czego nikt się za nami nie wstawi czytajcie koduj24.pl i poznawajcie prawdę o tym co się dzieje obecnie w Polsce

-JOE-, 18.11.2016 06:18

Logiczne jest to że jak istnieje zagrożenie to trzeba je usunąć ale do tego trzeba zebrania rady itd po to żeby marnotrawić pieniądze na cofnięcie decyzji jeszcze głupszej instytucji ciekawe czy jak nie zdążą to kto weźmie odpowiedzialność. Po prostu lipa z lipą.

bolsen01, 17.11.2016 21:59

abcabc gdzieś był jak przez 8 lat peło doprowadziło ten kraj do ruiny. jeszcze trochę i urzędowym językiem byłby niemiecki

abcabc, 17.11.2016 20:51

czymże jest zniszczenia drzewa wobec niszczenia kraju z czym mamy teraz do czynienia cała prawda na koduj24.pl