reklama
reklama

Jak wybrać hosting pod WordPress?

Wiadomości, 17.01.2020 11:40, ARTYKUŁ PARTNERA
WordPress od lat pozostaje najbardziej popularnym systemem CMS na świecie. Początkowo stworzono go jako platformę do blogowania. Z czasem okazało się, że, dzięki odpowiednim rozszerzeniom, za jego pomocą można założyć sklep internetowy, stronę firmową, forum czy katalog stron. Czy WordPress wymaga korzystania ze specjalnego hostingu?
Jak wybrać hosting pod WordPress?

WordPress i jego popularność

Według danych W3Techs z grudnia 2019 roku WordPress jest wykorzystywany przez 35,4 proc. serwisów, biorąc pod uwagę wszystkie istniejące strony oraz przez 62,1 proc. serwisów, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie strony bazujące na systemach CMS. WP istnieje od lat, jest stale aktualizowany i rozwijany. Popularność zawdzięcza on przede wszystkim bardzo prostej obsłudze. Ponadto za pomocą pluginów, bazując na nim, można uruchomić niemal każdą stronę internetową. Kolejnym argumentem, który przemawia za tym rozwiązaniem, jest duża ilość programistów, którzy specjalizują się w projektach na WordPressie – wielu tworzy strony wyłącznie na tym CMS-ie. Dzięki temu również realizacja oczekiwanych skryptów nie musi być kosztowna. Co więcej, stronę można założyć nawet bez kosztów i specjalistycznej wiedzy – prosta instalacja jest możliwa dzięki instalatorowi aplikacji.

Wymagania hostingowe systemu WordPress są następujące:

  • PHP w wersji 7.3 lub wyższej,
  • MySQL w wersji 5.6 lub wyższej bądź MariaDB w wersji 10.1 lub wyższej,
  • Nginx lub Apache z modułem mod_rewrite,
  • wsparcie HTTPS.

Warunki te spełnia niemal każda usługa serwerowa. Czy zatem należy brać pod uwagę specjalnie przygotowany WordPress hosting? Jak najbardziej. Na rynku dostępne są usługi serwerowe dedykowane pod tego CMS-a. Na co zatem należy zwracać uwagę, wybierając taki hosting? Znaczenie mają:

  • Darmowy test – bez względu na to, w jakiej firmie zamierzasz wykupić usługę, warto ją wcześniej przetestować. W czasie takiego darmowego testu możesz założyć stronę, sprawdzić, jak działa wsparcie techniczne i dokładnie zapoznać się z ofertą. Darmowy test jest niezbędny w przypadku każdej usługi serwerowej.
  • Rodzaj dysku i powierzchnia do dyspozycji – hosting powinien działać na szybkich dyskach SSD. Natomiast powierzchnia to już kwestia usług, jakie będą funkcjonować na serwerze. Możliwe, że wystarczy 1 GB, ale w przypadku dużych serwisów, w tym sklepów WWW, powierzchni powinno być wielokrotnie więcej.
  • Transfer – coraz częściej oferowany jest on bez limitów, jednak nie oznacza to, że na najtańszym koncie można prowadzić stronę, która będzie odwiedzana przez 100 tys. użytkowników dziennie. Na serwerach współdzielonych użytkownik musi liczyć się z innymi ograniczeniami, które dotyczą m.in. wykorzystania procesora, pamięci RAM czy liczby zapytań do bazy danych.
  • Liczba instalacji WordPress – najczęściej jest ograniczona. Warto pamiętać, że o hostingu WordPress możemy mówić dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście można na nim zainstalować wyłącznie tego CMS-a.
  • Konsola WP-CLI – narzędzie skierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników systemu WordPress. Umożliwia ono obsługę systemu z poziomu konsoli.
  • Instalator aplikacji – bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu łatwo można zainstalować system WordPress. Trwa to dosłownie minutę, nie wymaga ręcznego kopiowania plików na serwer, należy jedynie podać podstawowe informacje, a następnie uzupełnić dane poprzez panel administracyjny.
  • Pomoc techniczna – jest ona niezbędna w przypadku usług hostingowych. Powinna działać ekspresowo, a przede wszystkim skutecznie rozwiązywać problemy. Jej jakość można sprawdzić poprzez wiadomość e-mail czy kontakt telefoniczny. Nie warto brać pod uwagę hostingu, który nie udziela odpowiedzi przez np. kilka dni. To może oznaczać, że tak samo długo nie będzie działać nasza strona, kiedy sami nie będziemy potrafili rozwiązać problemów z jej działaniem.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy