Bulwersująca sprawa. Taką pomoc otrzymał ranny 3-latek

, Wiadomości, 08.09.2017 19:50, DK
Do tego zdarzenia doszło w połowie wakacji. Mieszkaniec Roczyn w niedzielę (6.08) wezwał karetkę do rannego, 3-letniego syna.
Bulwersująca sprawa. Taką pomoc otrzymał ranny 3-latek

Powodem wezwania był nieszczęśliwy wypadek: dziecko dosłownie rozerwało sobie mosznę; wystarczył moment nieuwagi i 3-latek bawiąc się z przygotowanym do spaceru psem, usiadł na nim i zahaczył się o obrożę.

Karetka z lekarzem na pokładzie przyjechała, a lekarz opatrzył ranę i stwierdził, że ojciec musi przetransportować syna prywatnym samochodem na SOR do Oświęcimia.

Pytanie jak zapiąć 3-letnie dziecko z ciężkim urazem moszny w fotelik samochodowy? Po wielu, nazwijmy to, kombinacjach, dziecko udało się przetransportować na oświęcimski SOR. 3-latek otrzymał tam fachową pomoc, był operowany pod narkozą.

Nawet specjaliści ze szpitala w Oświęcimiu byli zbulwersowani zachowaniem lekarza z andrychowskiej karetki który, jak się dowiedzieliśmy, jest na kontrakcie własnej działalności gospodarczej. Ojciec dziecka chce teraz złożyć skargę na lekarza obecnego przy zdarzeniu w związku z nieudzieleniem odpowiedniej pomocy.

 

My również interweniowaliśmy w tej sprawie. Przy próbach kontaktu z dyrektorem ZZOZ w Wadowicach byliśmy wiele razy zbywani przez sekretarkę, która za każdym razem twierdziła że poinformuje dyrektora o zajściu i w terminie do 30 dni, odpowie na nasze pytania dotyczące interwencji.

Tak się oczywiście nie stało, nasze pytanie o zachowanie lekarza nie wiedzieć czemu potraktowane zostało jako.... skarga na lekarza biorącego udział w akcji.

Po 4 tygodniach dostaliśmy pisemną odpowiedź od dyrektora ZZOZ w Wadowicach, w której informuje naszą redakcję, że "W odpowiedzi na e-mail z dnia 10.08.2017 dotyczący skargi na interwencję Zespołu Ratownictwa Medycznego, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach informuje, iż odmawia udzielenia odpowiedzi ze względu na informację o stanie zdrowia pacjenta”

Mało powiedzieć że kilkukrotnie informowaliśmy iż nie składamy skargi, a jedynie chcemy udzielenia informacji na temat przeprowadzonej akcji przez lekarza z karetki i czy była ona adekwatna do potrzeb. Nie chcieliśmy żadnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta,  a jedynie informację, dlaczego lekarz z karetki, która przyjechała na miejsce zdarzenia, podjął decyzję o powrocie do bazy, zamiast przetransportować ciężko ranne dziecko do szpitala. Przypomnijmy że 3-latek w Oświęcimiu został poddany operacji pod narkozą.

W jakich sytuacjach bezwzględnie mamy prawo wezwać karetkę pogotowia ratunkowego? W każdym stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Przykładów jest wiele: gdy pacjent stracił przytomność, miał wypadek, ma otwarte złamanie, krwotok, silny napad astmy oskrzelowej. Karetka powinna bezwzględnie przyjechać i przetransportować pacjenta do szpitala.

 

Do tematu powrócimy.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

budyn77, 11.09.2017 12:47

Zostawić bez opieki małe ciężko ranne dziecko wymagające pilnej operacji - brawo wy, andrychowscy ratownicy medyczni. Komentarze specjalistów z Oświęcimia na wasz temat - bezcenne. Waleczni zza klawiatury a w karetce siedzą cicho i tolerują patologię stając się jej częścią. Brawo wy. Wstyd i hańba.

Kisiel77, 11.09.2017 06:54

No i "budyn" się rozlał

karmazyn, 11.09.2017 00:44

budyn77 tzn. najpierw biora a pozniej daja:)

budyn77, 11.09.2017 00:26

@karmazyn -w Szkocji na rybach? Biorą? :)

karmazyn, 11.09.2017 00:21

budyn77 po co sie wtracasz jak to nie do ciebie,zreszta jestem w Szkocji:)

budyn77, 11.09.2017 00:01

@karmazyn - to już są groźby karalne. Idę z screenem na Policję. Chcesz zrobić krzywdę burmistrzowi Tomaszowi Żakowi?

karmazyn, 10.09.2017 23:46

Tomuś Qna obraziłeś nie tych co trzeba.Będziesz miał bardzo ciężki przyszły tydzień.Odpowiesz za cały hejt z ostatnich lat.To są ostatnie twoje bluzgi i straszenie:)I będzie bolało że cho cho ołłłłłłłł:)

Kisiel77, 10.09.2017 13:01

Komentarz usunięty przez autora.

england, 10.09.2017 10:32

do budyń77-wczoraj zrm pogryzioną kobietę ciągnął na smyczy do szpitala ,a ty o tym nie wiesz?

budyn77, 10.09.2017 09:13

bobek i karmazyn - niedrodzy pseudo ratownicy medyczni z andrychowskich ZRM: zamilczcie i przeproście mieszkańców gminy. Wstyd i hańba. Zwolnijcie się jak nie dajecie rady. PS. Przecież ordynator mówił że macie wyjść z oddziału zamkniętego na przepustkę dopiero na święta! ;-) Wasze ataki i wyzywanie mnie od chorych psychicznie nic nie zmienią. Będziecie i tak mieli na głowie: prokuratora, NFZ, Urząd wojewódzki, ministerstwo zdrowia, starostwo powiatowe oraz pana Zbyszka.

Bobek, 10.09.2017 08:56

Budyń ma problemy z głową. Już wiemy kiedy i jak długo przebywał na ul. Dąbrowskiego 19. Trzeba mu to wybaczyć, ma żal że bo pogo go zabrało tam kilkukrotnie a jest jeszcze w stadium wyparcia. Niestety nie wszystko można skutecznie leczyć. Chory musi zażywać leki a pan panie Budyń nie zażywa ich zawsze przed wizytą karetki. Przepraszam Budyniu - teraz już wiemy, że to problemy natury psychiatrycznej. Nasila się więc znów się spotkamy. Pa pa

karmazyn, 10.09.2017 00:29

budyn77 Jednkak zapisales sie na kółko fotograficzne jak byles w psychiatryku??Dalej niezdrowo podniecaja cie faceci w mundurach oraz pojazdy uprzywilejowane ze nawet masz je w profilu??Tomeczku to już nie wystarczaja ci zabawy i uciechy z kolegami z GRP przy OSP??Posiadanie zdobywanie,udostepnianie inf. medycznych oraz innych jest przestepstwem.Naszbieralo ci sie.Szykuj sie:)

............, 09.09.2017 20:53

Ravique Znasz takie powiedzenie "wyżej sra niż dup.. ma" Pasuje do ciebie idealnie.

budyn77, 09.09.2017 18:17

Niedrogi pseudo turbo ratowniku ravique. Już pan doktor z karetki (S) jest świetnie wykształcony i profesjonalny. Ale widzę że ratownicy też wykształceni i zaradni. i mają prawa wyborcze - masakra. Skoro the bilni ratownicy pseudomedyczni z Andrychowa od dawna wiedzą o zachowaniu konowała to są winni tej i innych sytuacji. Dlaczego nic z tym nie robicie?! Ludzie już teraz widzą pod jaka są fachową opieką! Zgłosiłeś to gdzieś ravique? Czy jesteś tchórzem? Jak możesz być ratownikiem medycznym. Wstyd i hańba! Zamilcz i przeproś mieszkańców Andrychowa i okolic. Wstyd i hańba!

Ravique, 09.09.2017 18:05

Pseudo budyń do książek. Na szczęście ocena takich skandalicznych sytuacji należy do osób wykształconych, panujących nad emocjami. The bill Budyń nie powinien mieć prawa wyborczego a co dopiero komentowania zdarzeń, o których nie ma pojęcia. Podkreślam,że zachowanie kierownika ZRM było naganne i jest on znany z takich złych decyzji. Niemniej siepacze z widłami nie mają prawa dmuchać tego balonu bo to nie przynosi niczego dobrego ani dla chorego ani dla społeczeństwa będącego pod opieką takiego nieodpowiedzialnego człowieka.

budyn77, 09.09.2017 14:52

Ciekawe czy często po NZK, udarze, wylewie, zatorze, zawale, masywnym krwotoku andrychowscy ratownicy medyczni i lekarze z ZRM po ustabilizowaniu stanu pacjenta w domu zalecają im prywatny transport do szpitala w Krakowie, Oświęcimiu i Suchej Beskidzkiej?

cath, 09.09.2017 14:26

A pavulon był lekiem wielokrotnie używanym,to ze ktoś go używał w celach zbrodniczych to juz inna sprawa.Leki zwiotczające musza być stosowane bo ratują życie.O ile stosuje sie je w tym celu.Jest wiele leków,które w zbyt dużej dawcę mogą zabić np.paracetamol,aspiryna i.t.d.

cath, 09.09.2017 14:22

Podstawowa zasada ze pacjent ma otrzymać jak najszybciej pomoc.Czyli ma zawał,udar jedzie do Oświęcimia bo transport do Wadowic tylko to opóźni.Podobnie dziecko wymagające chirurgii dziecięcej.W innych przypadkach Wadowice.Wielokrotnie słyszałem o przypadkach transportu do Wadowic ,by potem pacjent czekał na transport dalej bo ZRM nie mógł go wieźć dalej zgodnie z przepisami,przypuszczam ze często było to nadużywane.Zarowno w Straży jak i w ZRM jest funkcja kierownika zespołu i to on podejmuje decyzje.I ponosi za nie odpowiedzialność.Z tego co wiem podwyżki jeśli maja być to dla ratowników medycznych,lekarze sa lekarzami kontraktowymi i jako firma prywatna podwyżki sie im nie należą.

budyn77, 09.09.2017 13:21

Dlaczego ci pseudo ratownicy medyczni nie zadzwonili do dyspozytora medycznego w Krakowie i nie wyjaśnili mu sytuacji? Dlaczego nie przekonali konowała o potrzebie transportu do szpitala? Dlaczego nie odsunęli go od obowiązków? - mają takie prawo! A co jakby dziecko wykrwawiło się w drodze do szpitala prywatnym transportem/busem/pkp/pks/taxi? Co za trójka the bili...

ulubieniec, 09.09.2017 13:11

budyn77 "Czyli jak kierownik ZRM wyda polecenie podania pavulonu (Pankuronium) zdrowemu pijanemu to ratownik poda bez gadania. " Jestem pewien, że zachowaliby się tak samo jak strażacy którym kazano by gasić ogień benzyną. Ten lek kojarzy się przede wszystkim z tym, że był wykorzystywany w celach zarobkowych, przez grupę przestępczą działającą w strukturach pogotowia ratunkowego, tzw.łowców skór. Prawdopodobnie wiele lat i pracy musiano tam włożyć, żeby odzyskać zaufanie społeczne. Więc ten przykład uważam nie na miejscu.

mistral, 09.09.2017 12:59

Odrazu wale w pysk w takiemu pseudo lekarzowi bez względu na konsekwencje

cath, 09.09.2017 11:05

Co do zasady bez zarzutu: Oświęcim,bo tam jest chirurgia dziecięca,natomiast to ze transportem prywatnym to niedopuszczalne.

budyn77, 09.09.2017 10:48

@ulubieniec - OK. Czyli jak kierownik ZRM wyda polecenie podania pavulonu (Pankuronium) zdrowemu pijanemu to ratownik poda bez gadania. Fajnie. Wykonujemy tylko rozkazy jak w SS. W Wadowicach jest SOR. Ciekawe czy jeśli ojciec by tam zawiózł dziecko to by tam zmarło? Czy byłoby transportowane do Krakowa? Pewnie by zmarło na SOR. Jeśli nikt do przyszłego tygodnia nie zgłosi tej sprawy do prokuratury i NFZ to sam to zrobię. Pozdrawiam

ulubieniec, 09.09.2017 10:10

budyn77 W pogotowiu nie ma demokracji , tam funkcjonuje hierarchiczność podobna do tej co np. w Państwowej Straży Pożarnej.Tak więc decyzyjność jest w rękach lidera , w tym przypadku lekarza.Więc daleko nie trzeba szukać odpowiedzialnej osoby. Dlaczego do Oświęcimia ? Przecież każdy o tym wie, przynajmniej mieszkańcy powiatu wadowickiego ,że w wadowickim szpitalu po prostu oddziału dziecięcej chirurgii nie ma ,więc i chirurga dziecięcego tam nie uświadczysz. Na koniec. Rodzic jeżeli uważa ,że jego pociecha stała się ofiarą np.błędu lekarskiego, powinien zgłosić to odpowiednim organom. Rolą dziennikarza jest wnikliwe badanie sprawy i tak jej publiczne przedstawienie.Rzetelny dziennikarz może również zaoferować pomoc rodzicom w przebrnięciu przez gąszcz biurokratycznych zawiłości,a nie tylko swoim artykułem rozpalać emocje swych czytelników, czego dowodem są gorące komentarze.

repart, 09.09.2017 09:25

"Umieralnia" w Wadowicach... Pisałem o tym już komentarz ze zdarzenia wołającego o pomstę do Nieba, którego skutki nie są rozliczone do dzisiaj właśnie z powodu za małej liczby lekarzy na dyżurze ratowniczym bo jak jest jeden to się nie "rozerwie" na dwoje i do nagłych przypadków w Andrychowie coraz częściej przyjeżdżają karetki bez lekarza a i na samym dyżurze przy szpitalu jest tylko jeden. Kłopoty z udarami neurologicznymi najlepiej jednak od razu rozwiązywać w ośrodku oświęcimskim. Jaka szkoda że placówka nad Skawą to tylko piękniejsze mury... Jak będzie teraz z zapewnieniem przez państwo bezpłatnej i dobrej opieki zdrowotnej, w samym Andrychowie, wieść gminna niesie że andrychowscy lekarze prywatyzują się na potęgę ...

budyn77, 09.09.2017 08:51

@Mario- pracuje dalej, dostał podwyżkę podobnie jak ratownicy medyczni którzy byli z nim wtedy w ZRM. Cała trójka powinna wylecieć na zbity pysk...Proszę redakcję Mamnewsa o zgłoszenie tej sprawy w prokuraturze. Panie radny, kierowniku, ratowniku medyczny Macieju Kobielusie co pan na to?

maria, 09.09.2017 08:44

rozumiem że to coś już nie pracuje i czeka na wyrok sądu.

rafi, 09.09.2017 07:36

Prosze podac nazwisko lekarza i poinformiwac odpowiednie organizacje,a lekarza wywalic na zbity pysk!!!!!

jgjorg, 09.09.2017 07:16

od dawna wiadomo wadowice to lazaret, ten lekarz już powinien nie pracować łącznie z dyrektorem

budyn77, 09.09.2017 06:40

Sprawa dla prokuratora. Po drugie: dlaczego na SOR w Oświęcimiu a nie w Wadowicach? I co na to "fachowcy" ratownicy medyczni z tego ZRM? Siedzieli cicho?

Starybrat, 09.09.2017 06:29

Wizyta w polskim szpitalu, to jak wejście na pole minowe- albo się nie wraca, albo wraca się inwalidą.

stachurski300, 09.09.2017 01:36

Dajcie mi go to go dojade. Kufa nastepny Nikoś.

kalafior, 08.09.2017 23:02

@xpek Taaak bo za PO to tylko był cud ,miód i maliny!!

xpek, 08.09.2017 22:40

Tak działa właśnie Polska administrowana przez reformatorów z PiS

williams, 08.09.2017 21:27

Brak słow!

ANKA..., 08.09.2017 20:01

I pomyśleć, że taki lekarz ma wypłatę między innymi z podatków rodziców małego chłopca.