69 lat temu wyzwolony został Andrychów...

, Wiadomości, 27.01.2014 17:15, (red)
W poniedziałkowe popołudnie upamiętniono 69. rocznicę wyzwolenia Andrychowa spod okupacji hitlerowskiej.
69 lat temu wyzwolony został Andrychów...

27 stycznia przypada 69. rocznica wyzwolenia przez armię radziecką spod okupacji hitlerowskiej Andrychowa. W Andrychowie o tej rocznicy pamiętają zawsze środowiska miejscowej lewicy.

 

Także tym razem w dowód pamięci o wydarzeniach ze stycznia 1945 roku złożono symboliczne wiązanki kwiatów [na zdjęciach] przy obelisku obok magistratu, a także pod tablicą przy ul. Legionów upamiętniającą bestialskie spalenie przez hitlerowców andrychowskiej synagogi.

 

Andrychów został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku po dokładnie 5 latach, 4 miesiącach, 3 tygodniach i 2 dniach.


Z opisów tamtych dni wiadomo, że z jednej strony wśród mieszkańców panowała radość z zakończenia okupacji. Z drugiej jednak – wyzwoliciele, żołnierze radzieccy, wzbudzali swoim zachowaniem lęk i nieufność wśród mieszkańców Te podejrzenia okazały się słuszne, bowiem - jak wiadomo - Armia Radziecka prawdziwej wolności Polsce nie przyniosła...  W dniu wyzwolenia z budynku magistratu w Andrychowie zdjęto niemieckie flagi ze swastyką. Wywieszono nowe - czerwone sztandary z sierpem i młotem. O zawieszeniu flagi biało-czerwonej nie było mowy.


27 stycznia 1945 roku w walkach na ziemi andrychowskiej poległo 24 żołnierzy radzieckich.

 

O wydarzeniach z 1945 roku w Andrychowie przypomina nazwa jednej z ulic miasta - 27 Stycznia.

 

 


AKTUALIZACJA: 2014-01-29

Otrzymaliśmy komentarz od p. Andrzeja Frysia z Andrychowa, który odnosi się do niektórych komentarzy Internautów.

Chcę zabrać głos w sprawie rocznicy WYZWOLENIA ANDRYCHOWA przez ARMIĘ RADZIECKĄ. Tylko taki człowiek, który nie miał okazji żyć w Andrichau, Kreis Bielitz, Ober Schlesien moze wypisywać takie bzdury, jak niektórzy na temat wyzwolenia Andrychowa. Trzeba pamiętać, że nad okupowanym Andrychowem cały czas wisiał złowróżbny cień obozu w Auschwitz-Birkenau, do którego jakże łatwo było trafić za błahe przewinienie. 27 stycznia 1945 nastąpiło wyzwolenie z okupacyjnego koszmaru, cieszyli się wszyscy z wyjątkiem follksdojczów, którzy nie zdążyli uciec.

Andrzej Fryś

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

szeleszczyciel, 31.01.2014 19:29

.

ogi33, 31.01.2014 18:21

jeszcze rzecz o \"transformacji kontrolowanej\" Adam Michnik do Krzysztofa Leskiego:\"Krzysiu jeśli ty chcesz robić wolna gazetę to po moim trupie\" jako dawny \"wyznawca\" Michnika, pełny respektu wobec śmierci, ale jednak napisze tak: CZEKAM NA TEGO TRUPA ! !

Maksymilian, 31.01.2014 10:32

Panie Andrzeju jest prawdą że wojska radzieckie wyzwoliły Andrychów ale nie\" Polskę\".Trzeba również pamiętać o wbiciu noża w plecy podczas najazdu hitlerowców w 1939 roku oraz zagarnięciu wschodnich terenów Polski. Koło Lwowa w z rąk bolszewików zginął wtedy wujek mojej żony.Ani nasi wschodni ani zachodni sąsiedzi jak znam historię nam nie pomagali. Stąd mój sceptycyzm w obchodach tej rocznicy.

ogi33, 31.01.2014 08:53

historia tego "kamienia" to idealny symbol "transformacji kontrolowanej" - przenieś na druga stronę ulicy, ciągle "blisko władzy", zrobić mały retusz , taki make up, ale solidny fundament dalej taki sam ! !

szeleszczyciel, 30.01.2014 21:40

. ​

Maksymilian, 30.01.2014 10:22

ogi33;jak mało jest takich ludzi to dobro jest na marginesie.

westwi78, 30.01.2014 10:03

Co do wypowiedzi Szczepańskiego - jest wolność słowa, można nawet największe bzdury wygadywać.

ogi33, 30.01.2014 09:46

ZŁO ZWYCIĘŻA JAK LUDZIE DOBREJ WOLI NIC NIE ROBIĄ ! nie możemy pozwolić by odwalali na naszych oczach te swoje "teatrzyki", tańczyli na grobach niewinnych i bohaterów wyrażam NADZIEJĘ, że przy okazji pozbywania się Lenia zawiąże się grupa PRZYJACIÓŁ PRZYZWOITEGO ANDRYCHOWA ! amen !

kaczor, 29.01.2014 23:34

sądziłem, że pan Szczepański to inteligentny człowiek, grubo się myliłem podzielam opinię ogi33. jeszcze cos innego o "wyzwolicielach". to taka dedykacja dla Pana Szczepańskiego i Frysia ode mnie. "Inka" - dziewczyna miała 18 lat jak ją w 1946 zamordowano! http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/412482,Zamordowanie-Inki 28 sierpnia 1946 roku o godz. 6.15 Siedzikównę zabił strzałem w głowę dowódca plutonu egzekucyjnego z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnetrznego. - Siedzikówna była cichą, trzymającą się z tyłu dziewczyną, sanitariuszką. Jak można było oskarżyć ją o wydawanie poleceń zabijania żołnierzy? Zachowały się relacje funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i milicjantów, których ona opatrywała po potyczkach z partyzantami AK - opowiada dr Niwiński.

leskow, 29.01.2014 23:16

Pan Jan Zieliński też chyba jest na zdjęciu. Nowiny widać wysłały poważna reprezentację.

ogi33, 29.01.2014 23:14

po prostu KOMUCHY BEZ ODROBINY PRZYZWOITOŚCI I UCZCIWOŚCI patrzyłem na to zdarzenie jak na groteskowy teatrzyk teraz widzę, że to ZARAZA , STRASZLIWA ZARAZA

mareczek, 29.01.2014 22:47

z dedykacją dla Andrzeja Frysia i Kazimierza Szczepańskiego z LEWICOWEJ gazety żeby nie musieli wysilać się na złośliwości. http://historia.newsweek.pl/gwalty-armii-czerwonej---boje-sie-tych-diablow--rosjan----,100278,1,1.html Przesłuchano Emmę Korn. Powiedziała, że 3 lutego, po wejściu czołowych oddziałów radzieckich, żołnierze weszli do piwnicy, w której się schroniły: »Wskazali bronią na mnie i na dwie inne kobiety oraz kazali wyjść na zewnątrz. Tam zostałam zgwałcona przez dwunastu żołnierzy. Inni gwałcili kobiety, które opuściły piwnicę razem ze mną. Następnej nocy sześciu żołnierzy znowu weszło do piwnicy i gwałciło nas na oczach naszych dzieci. 5 lutego pojawiło się kolejnych trzech, 6 lutego następnych ośmiu, kompletnie pijanych, którzy nie tylko nas zgwałcili, ale i dotkliwie pobili«. Trzy dni później kobiety usiłowały zabić siebie i swoje dzieci” (jeden z raportów NKWD).

mareczek, 29.01.2014 22:45

to co pisze pan Andrzej Frys i Kazimierz Szczepański napawa mnie oburzeniem. co oni myślą że dalej żyjemy w komunie i można zakłamać rzeczywistość? "cieszyli się wszyscy z wyjątkiem follksdojczów, którzy nie zdążyli uciec" jedna z kobiet w mojej rodzinie "nacieszyła się". zgadnij pan co ją spotkało ze strony "wyzwolicieli" i ilu jeden po drugim ją gwałciło? I co myślała o "wyzwolicielach"? i jak potem wyglądało jej życie? tylko nie piszcie że każda armia tak robi. bo to jak ze złodziejstwem i innymi wrednymi rzeczami. sa na świecie wszędzie. ale u jednych mało tego a u drugich to sposób na życie.

corleone, 29.01.2014 22:39

nie widzicie jak te wszystkie Frysie i Szczepańskie tęsknią za tamtymi czasami ..I aż żal im d...ę ścisną jak Rakowski kazał sztandar wyprowadzić . http://prawy.pl/z-kraju/4836-wprowadzili-sztandar-pzpr-po-dwugodzinnej-przerwie-w-tej-samej-sali-ci-sami-ludzie-utworzyli-podwaliny-dzisiejszego-sld-zobacz-wideo

ogi33, 29.01.2014 22:29

pamiętam jak oglądałem film wojenny w opuszczonym mieście idzie patrol żołnierzy polskich, zgliszcza i porzucony rower, a dziadek "o ruskich tu jeszcze nie było" to bardzo delikatny epizodzik z "wyzwolenia" słuchałem bezpośrednich relacji z pobytu w obozie na wschodzie "w nagrodę za walkę z okupantem hitlerowskim" czym się różnił od tego w Brzezince ? nacja strażników w przeważającej części to nacja ofiar Brzezinki ! teksty pana Frysia i Szczepańskiego możliwe są tylko dlatego, że żyjemy w "transformacji kontrolowanej, transformacji kontrolowanej" jak w ogóle możliwe jest takie myślenie ?? PRZERAŻAJĄCE ilość kłamstw jakimi ciągle karmi się społeczeństwo jest nie do opisania ! "resortowi" robią swoje @igor o tym samym pomyślałem, nie znam pana Frysia, ale sądziłem, że pan Szczepański to inteligentny człowiek, grubo się myliłem

igor5, 29.01.2014 22:19

jaskinek - zakłamywanie historii trwa w najlepsze a redaktorzy Mam Newsa nazywają się NN.. list p.Frysia piszącego o dzikiej,pijanej czerwonej swołoczy pt.ARMIA ZDRADZIECKA zakrawa na kpinę...jak Pan Bóg chce kogoś pokarać to mu rozum odbiera

kaczor, 29.01.2014 22:06

no to pan Kazimierz Szczepański przesadził. Jak dla mnie mocno przesadził. Radzę poczytać co pisze jaskinek. Jaskinek - jesteś \"pseudohistorykiem\"?

szeleszczyciel, 29.01.2014 21:52

jaskinek, 29.01.2014 21:35

Krótka odpowiedź P.Andrzejowi i innym \"miłośnikom wyzwolicieli\".Po 27 stycznia nadszedł czas ,zły czas dla Polaków patriotów.Był to okres w cieniu łagrów,więzień,karnych jednostek,obozów pracy itp.To wszystko zgotowali nam \"wyzwoliciele\"!!! W nowych realiach można było tam się dostać również, jak Pan pisze za błahostki ! Np.:żart polityczny, pochodzenie,obronę kobiet przed gwałtami czy też przed grabieżą własnego majątku....\"cieszyli się\" w szczególności towarzysze .Ale tu również nowy okupant zawiódł oczekiwania co niektórych przedwojennych działaczy komunistycznych,fundując im wyjazd do łubianki... .Fakt, nie żyłem w tych okrutnych czasach,ale wiem od starszych członków rodziny i z wszelakich publikacji (np.wspomnienia ks.Sanaka) , jak wyglądała codzienność w czasie nowej okupacji.Właśnie tuż po wojnie ,serią z pepeszy został zastrzelony brat mojego dziadka.Tak zupełnie za darmo ,po prostu nie spodobał się jakiemuś iwanowi.Długo by podawać podobne przykłady ,myślę że w każdej rodzinie znajdzie się pokrzywdzony przez jednych i drugich okupantów. Jedno tylko boli... uczyliście nas kłamstwa przez tyle lat i nadal to czynicie !!! Do autora tekstu :proszę o podpisanie się z imienia i nazwiska pod tym zakłamanym postem. Do użytkowników:protestujcie przeciwko obłudzie i kłamstwie w naszej, tak trudnej historii.Pozdrawiam.

ogi33, 29.01.2014 10:20

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/andrychow/13,miejsca-martyrologii/11106,getto-w-andrychowie/

ogi33, 28.01.2014 19:09

czyli jednak kuriozum,totalne KURIOZUM !! poprawne politycznie KOMUCHY i ich potomkowie !! (z lewicą mają tyle wspólnego co NIEKARANY ZŁODZIEJ ANETKA 118 z NIEWINNOŚCIĄ ! !) odwalają swój teatrzyk groteski dodam ja sam wszystkich zmarłych, pomordowanych, nienarodzonych, ........ wspominam w Dniu Zadusznym -2 listopada ( taki zbieg okoliczności w dniu likwidacji getta w Andrychowie )

szeleszczyciel, 28.01.2014 18:40

jaskinek, 28.01.2014 17:47

Stanowczo po raz kolejny protestuje przeciw określeniu\"... wyzwolenie..\"!!! Czy to portal J.Urbana czy innej czerwonej zarazy?!Nawet w tekście brak konsekwencji w nazewnictwie!Drogi autorze żyjemy już w \"wolne\" Polsce i można pisać prawdę i nazywać rzeczy po imieniu... .Kompromisowa nazwa to zdobycie Andrychowa Szkoda słów !

Ravique, 28.01.2014 00:50

Hitler z Ruskimi okupowali Andrychów przez tyle lat. A teraz dymają nas Dżawesy na całej linii i nie ma na to mocnych. \"Piknik\" za parę lat przyćmi nawet rocznice Państwowe i będzie obowiązkowy jak 1 Maja.

maniek, 27.01.2014 22:48

z okolicy ma rację. Składanie kwiatów pod tablicą przy ul. Legionów jest jak najbardziej wskazane właśnie 27 stycznia, gdyż właśnie tego dnia w całej Polsce jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Specjalistą nie jestem ale chyba ten dzień obchodzony jest na całym świecie dzisiaj? ps. gwidon nawet przy takim temacie musi o swojej obsesji. żenada do kwadratu.

gwidon, 27.01.2014 22:42

Mogliscie od kubienia pozyczyc aparat, on ma taki fajny

ogi33, 27.01.2014 22:35

spalenie owej synagogi nie ma nic wspólnego z Holocaustem ale wycofuje swoje KURIOZUM dalekie skojarzenia sprawiają , że nie tyle jest to "jak najbardziej wskazane" ale z braku (?) innego miejsca, jeśli już ktoś koniecznie musi być taki poprawny politycznie, powiedzmy że możliwe nieźle schizoidalna ta data

szeleszczyciel, 27.01.2014 22:17

.

z_okolicy, 27.01.2014 21:58

Składanie kwiatów pod tablicą przy ul. Legionów jest jak najbardziej wskazane właśnie 27 stycznia, gdyż właśnie tego dnia w całej Polsce jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

igor5, 27.01.2014 21:16

dymają nas ruskie,dymają niemieckie,żydzi jeszcze bardziej...a rudy kaszub z mafią dyma nas mitem o zielonej wyspie...

tomacik, 27.01.2014 20:53

szeleszczyciel pod tą tablicą kwiaty skladane są co roku 27 stycznia. jezeli pisac to pisać po prawdzie a nie po ....

ogi33, 27.01.2014 20:31

@sanders Twój wywód usprawiedliwiający komunistów to świetny sofizmat w tym samym czasie Amerykanie wespół zespół z Angolami "zniewolili" całą Europę zachodnią jak przystało na każdą zwycięską armie ! ba nawet Niemcy zachodnie "dostały po dupie" ech ! gdybanie został gdybałom - bo może mogliby komentować wcześniej i byłoby ich więcej - no chyba , że nim jesteś to było przepędzenie Niemców i zainstalowanie innego okupanta "Czarna zaraza" zastąpiona "Czerwoną zarazą" - wstęp artykułu nazywa jedną stronę medalu z tymi wiązankami pod tablicą upamiętniającą spalenie synagogi to ciekawa historia, chętnie bym poznał argumenty pomysłodawcy, kuriozum! może to jakiś wielbiciel NKWD - zdominowanego przez ową nację po prostu kuriozum !

tomkos, 27.01.2014 20:11

Komentarz usunięty przez autora.

Sanders, 27.01.2014 20:00

Prawda jest taka ,że 90% moze i wiecej komentujacych MN nie mogło by komentować bo by ich nie było jak i MN by nie było. Fakt ,że armie zwycieskie sie tak zachowują - i współcześnie też ale to niestety ciagnie sie od zarania dziejów. Tu nie powinno byc podziąłu na prawice i lewice jestęśmy Narodem jesteśmy Polakami dbajmy o to. Co do posiedzenie Knesetu w Polsce to niestety pokazuje jakie słabe Państwo mamy.!!!!!

maly, 27.01.2014 19:43

Zdjęcia akurat w tym temacie to sprawa drugorzędna

tomkos, 27.01.2014 19:19

Komentarz usunięty przez autora.

szeleszczyciel, 27.01.2014 19:19

.

asquit, 27.01.2014 19:19

czy ja dobrze kojarzę że według Pisu Polska to ciągle nie jest niepodległy kraj?wypowiedzcie się specjaliści od pisowskiej ideologii.może nasz ulubiony radny,specjalista od kupek śniegu na chodnikach, zajmie stanowisko? przed wyborami dobrze wiedzieć z kim mamy do czynienia

igor5, 27.01.2014 19:13

i wpadliśmy w następne zniewolenie czerwonej komunistycznej zarazy dzięki której jesteśmy 50 lat za Zachodem...zaś resortowe dzieci i współpracownicy Służby Bezpieczeństwa ustawili siebie i swoje rodziny na pokolenia...niesprawiedliwy jest ten świat

westwi78, 27.01.2014 19:04

Bądźmy ściśli historycznie, nawet pod względem nazewnictwa - To była Armia Czerwona, nie \"armia radziecka\".

chudy206, 27.01.2014 18:42

aparat moze mają ale balans bieli tez trzeba czasem ustawic :)

rafik, 27.01.2014 18:37

czy nikt nie ma już aparatu fotograficznego ???