30 stycznia był najgorszym dniem dla mieszkańców Wadowic

, Wiadomości, 06.06.2017 20:30, PG
Stacja monitoringu jakości powietrza zostaje na przyszły sezon grzewczy. Mamy wstępne wyniki raportu z tego roku.
30 stycznia był najgorszym dniem dla mieszkańców Wadowic

W styczniu tego roku na wadowickim rynku stanęła stacja monitoringu jakości powietrza. Jak się dowiadujemy w Urzędzie Miejskim w Wadowicach stacja pomiarowa pozostanie również na przyszły sezon grzewczy.

 

W stacji są dwa urządzenia badające jakość powietrza. Z pierwszego nie ma jeszcze wyników. Badania konkretnego składu chemicznego pyłów przeprowadza Krakowski Alarm Smogowy we współpracy z naukowcami z AGH w Krakowie

 

Natomiast z odczytu z drugiego urządzenia możemy zauważyć pomiary godzinowe stężenia pyłu PM10.

Ze wstępnego raportu wynika, że w okresie od 24 stycznia do 30 marca maksymalne dobowe stężenie wyniosło 412 mg/m3. Miało to miejsce 30 stycznia 2017. Zanotowano pięć dni z przekroczeniem poziomu alarmowego (poziom alarmowy 300 µg/m3) i siedem dni z poziomem ostrzegania (poziom ostrzegania 200 µg/m3).

 

Reasumując, obliczono 20 dni bez przekroczeń, czyli ze stężeniem pyłu zwieszonego w powietrzu poniżej 50mg/m3.

 

Teraz wszystko się już unormowało, ponieważ pogoda znacznie się poprawiła. Jakość powietrza zacznie się pogarszać wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego.


W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

Poziom dopuszczalny 50µg/m3 (stężenie średniodobowe), mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

 

Poziom ostrzegania200 µg/m3 (stężenie średniodobowe), oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywność na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

 

Poziom alarmowy - 300 µg/m3 (stężenie średniodobowe), oznacza że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby z chorobami układu oddechowego, krwionośnego i alergicy.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy