W Kętach radni zadecydowali o podwyżce opłat za śmieci [AKTUALIZACJA]

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 11.01.2019 14:30, PG

Mieszkańcy zapłacą teraz 14 zł od osoby.

W Kętach radni zadecydowali o podwyżce opłat za śmieci [AKTUALIZACJA]

W piątek (11.01.) w Kętach odbyła się sesja Rady Miejskiej, podczas której radni zajmowali się uchwałami dotyczącymi odbioru i wywozu odpadów.

11 głosami za zdecydowano, że od lutego tego roku stawka zostaje podwyższona do 14 zł (obecnie jest 9 zł) w przypadku odpadów segregowanych. 28 zł kęczanie zapłacą za odpady oddawane w sposób nieselektywny.

11 radnych było za podwyżką: Drabek Andrzej, Janeczko Tomasz, Karaim Maria, Kusak Dorota, Nycz Marek, Nycz Mirosława, Plewniak Łukasz, Raj Janusz, Sordyl Janina, Włodarczyk Urszula, Zaręba Marian.

8 radnych było przeciw: Błasiak Marek, Gawęda Wiesław, Goc Jakub, Kubik Jan, Kuźma Lesław, Mojżesz Antoni, Wiśniowski Andrzej, Wysogląd Danuta.

Janusz Kruczała wstrzymał się od głosu a radna Grażyna Kowalska była nieobecna.

Wywozem odpadów będzie zajmowała się spółka KOMAX oraz Agencja Komunalna z Brzeszcz. Koszt całej usługi to 6, 7 mln zł.

Urzędnicy informują, że na ustalenie nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma wpływ zwiększona ilość odbieranych odpadów komunalnych, a także wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów w RIPOK.

Opłaty w innych miejscowościach:

Porąbka 11 zł

Wieprz 13 zł

Osiek 14 zł

Wilamowice 15 zł

Wadowice 8,60 zł

Oświęcim 11 zł

Andrychów 10 zł

W 2017 roku deficyt w gospodarowaniu odpadami w Kętach wyniósł 25 % czyli około 200 tys. zł i został pokryty z budżetu gminy. Obecnie wyniesie on 277 tys. zł i również zostanie dofinansowany z budżetu.

Podczas sesji Rady wywołana została dyskusja na temat podwyżki. Radny Antoni Mojżesz zastanawiał się ile spółka KOMAX ma wpływów z tytułu odpadów segregowanych. Z kolei radny Marek Błasiak pytał jaka wysokość opłat została zaproponowana dla gminy Osiek, a jaka dla gminy Kęty przez spółkę KOMAX.

Radny Błasiak w odpowiedzi usłyszał, że to nie spółka proponuje wysokość kosztów a gmina (w Osieku podwyższono opłaty za wywóz śmieci z 10 zł do 14 zł).

Niektórzy radni, np. Lesław Kuźma mieli wątpliwości co do tego, czy dopłaty z budżetu są zgodne z prawem, bo przecież zgodnie z ustawą gospodarka śmieciowa miała się sama bilansować.

Z kolei radny Andrzej Wiśniowski złożył wniosek formalny, którego finalnie nie głosowano i przekazano do prac w komisji gospodarczej. Wniosek ten zakładał stawkę 11,50 zł za opłaty segregowane i 23 zł za niesegregowane. Radny zaproponował aby zrezygnować z nieodpłatnego odbioru odpadów zielonych, (mieszkańcy własnym transportem mogliby przywozić odpady zielone) dzięki czemu można by było pokryć deficyt powstały z niższej stawki.

Z kolei radna Mirosława Nycz pytała dla kogo jest przeznaczana opłata środowiskowa. Jak poinformował wiceburmistrz Marcin Śliwa 60% przekazywane jest gminie, na której znajduje się RIPOK, a resztę pobiera NFOŚ i WFOŚ. Z pieniędzy tych finansowany jest m.in. program „Czyste powietrze”.

Radni jednogłośnie przegłosowali także dopłaty dla rodzin wielodzietnych, gdzie za trzecie i kolejne dziecko rodzina nie będzie musiała uiszczać opłaty. Jak dotąd skorzystało z tego 337 rodzin w gminie Kęty.

Wprowadzono także limit odbioru 10 worków odpadów zielonych od kwietnia do września. Natomiast październik i listopad nie będą limitowane.


foto: archiwum

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

",,**,,", 12.01.2019 12:02

Od marca śmieci w Gminie Andrychów pójdą w dół, radny Kobielus szuka oszczędności,maja wywozic śmieci....Wadowice za 8.60zl. A gdzie nadpłata za smieci kiedy to Andrychów mial najdrozszy wywoz w okolicy, ile milionow w ZGK jest ukrytych z segregacji i odzysku??? Czy radni pisu to juz sprawdzają czy siano w łebkach maja??? Odwołać caly zarzad ZGK. drogi w dramatycznym stanie,nawet im soli szkoda by posypac odpowiednio ronda,gdzie samochody tańczą. Polowa biurokracji w ZGK I GMINIE na bezrobocie,stanowiska zbyteczne!!!!!!! Gdzie poszla kasa z oszczędności z lamp ledowych???????? Wasztyl czekamy na odpowiedz,temu radni pisu o to nie pytaja???? Budowa mieszkan dla pasozytow na Batorego zbyteczna, do roboty pasozyty a nie mieszkania im budowac leserom. Tepic nierobow!!!!!!!!!!!

",,**,,", 12.01.2019 12:01

Od marca śmieci w Gminie Andrychów pójdą w dół, radny Kobielus szuka oszczędności,maja wywozic śmieci....Wadowice za 8.60zl. A gdzie nadpłata za smieci kiedy to Andrychów mial najdrozszy wywoz w okolicy, ile milionow w ZGK jest ukrytych z segregacji i odzysku??? Czy radni pisu to juz sprawdzają czy siano w łebkach maja??? Odwołać caly zarzad ZGK. drogi w dramatycznym stanie,nawet im soli szkoda by posypac odpowiednio ronda,gdzie samochody tańczą. Polowa biurokracji w ZGK I GMINIE na bezrobocie,stanowiska zbyteczne!!!!!!! Gdzie poszla kasa z oszczędności z lamp ledowych???????? Wasztyl czekamy na odpowiedz,temu radni pisu o to nie pytaja???? Budowa mieszkan dla pasozytow na Batorego zbyteczna, di roboty pasozyty a nie mieszkania im budowac leserom. Tepic nierobow!!!!!!!!!!!

",,**,,", 12.01.2019 11:58

Od marca śmieci w Gminie Andrychów pójdą w dół, radny Kobielus szuka oszczędności,maja wywozic śmieci....Wadowice za 8.60zl. A gdzie nadpłata za smieci kiedy to Andrychów mial najdrozszy wywoz w okolicy, ile milionow w ZGK jest ukrytych z segregacji i odzysku??? Czy radni pisu to juz sprawdzają czy siano w łebkach maja??? Odwołać caly zarzad ZGK. drogi w dramatycznym stanie,nawet im soli szkoda by posypac odpowiednio ronda,gdzie samochody tańczą. Polowa biurokracji w ZGK I GMINIE na bezrobocie,stanowiska zbyteczne!!!!!!!

kalafior, 11.01.2019 20:59

Dziwią mnie też jakieś zniżki czy dopłaty do trzeciego i kolejnego dziecka.Stawka za każdą osobę-dziecko powinna być jednakowa,dostają 500+,zniżki -karta duzej rodziny itp.

kalafior, 11.01.2019 20:53

Mieszkańcy gminy Andrychów mają już nadpłacone ,skoro od lat śmieci (woda a zwlaszcza ścieki) były skandaliczne drogie.Drożej od Kęt ,Wadowic ....a zwlaszcza Wieprza,gdzie płacono 5 zł przez lata .

maniek, 11.01.2019 20:11

Panu Tomaszowi Żakowi, jego radnym i fanom podwyżki (teraz już do 15 złotych od osoby przy segragacji a co powie burmistrz w lutym kto to wie?) chciałbym także przypomnieć że jak u innych było taniej to jakoś na te inne gminy nie powoływali się, nie mówili "obniżamy żeby było jak u innych", tylko głosowali w Andrychowie kolejne podwyżki.

maniek, 11.01.2019 20:09

chciałbym zwrócić uwagę że w gminie Kęty mimo zróżnicowania cen (dopłat) po podwyżce dopłata gminy to będzie ok. 277 tys. złotych. W naszej straszą jakimiś z kosmosu wziętymi kwatami (wieloma milionami). Tymczasem przykład Kęt pokazuje że nawet jeśli nie będzie podwyżki to w Andrychowie to będą to dużo duzo mniejsze kowty niz nas straszą. Jak sie utnie z administracji, z wyjazdów służbowych itd starczy. Wstyd tylko jesli niektórzy prą w Andrychowie do podwyżki i kłamią na temat rzekomo wysokich dopłat żeby było spokojnie na wyjazdy, nagrody czy urzędową propagandę

madzia, 11.01.2019 19:48

No pięknie. Tam dopłaty a w Andrychowie taki jeden pan jaki podobno jest specjalistą twierdził że dopłaty dla rodzin są niezgodne z prawem. Znowu okazało się że ten pan słowa prawdy nie powie?

",,**,,", 11.01.2019 19:09

W Andrychowie śmieci mają wywozic....Wadowice będzie taniej bo 8.60zl. Rewelacja!!!!

kukus, 11.01.2019 19:04

Podwyżka jak w każdym innym mieście.

KJK, 11.01.2019 17:47

Burmistrz z PSL-u i wszystko jasne. Szkoda, że ta stronnicza redakcja zapomniała o dopisaniu, że z budżetu trzeba będzie do tej spółki dopłacić ponad 1 mln złotych, że w Kętach każdy mieszkaniec musi mieć prywatne kubły, że śmieci nie są odbierane w terminie. Zapomnieliście również napisać, że wybudowano drogą kompostownie, jednocześnie teraz ogranicza się ilość odbieranej trawy- kuriozum. Zabrakło wam również odwagi, by napisać o przegranej sprawie sądowej z byłą pracownicą. Taki poziom "dziennikarstwa" prezentujecie- przykre. Polecamy Ikety.pl tam dowiesz się więcej.