Trójka broni się przed połączeniem z Dwójką i likwidacją szkoły

, Polityka, Wiadomości, 11.02.2019 19:25, PG
Kolejne zebranie w sprawie przyszłości podstawówek w Andrychowie. W czwartek ostateczna decyzja zostanie podjęta na sesji Rady Miejskiej.
Trójka broni się przed połączeniem z Dwójką i likwidacją szkoły

W poniedziałek (11.02.) po południu w Andrychowie odbyło się już drugie spotkanie rodziców, radnych i burmistrza w sprawie przyszłości dwóch podstawówek. Tym razem na terenie „Trójki”.

Pierwsze zebranie miało miejsce kilka dni temu w „Dwójce”. Relacja tutaj: Zamieszanie ze szkołami w Andrychowie

Przypomnijmy, że w najbliższy czwartek odbędzie nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, gdzie w porządku obrad ma znaleźć się uchwała dotycząca likwidacji szkoły podstawowej nr 3.

Dwa lata temu w czasie rządowej reformy szkół dotyczącej likwidacji gimnazjów zdecydowano, że w Andrychowie powstaną cztery szkoły podstawowe, w tym dwie szkoły w jednym budynku („Dwójka” i „Trójka” przy ul. Daszyńskiego).

Obecnie sytuacja wygląda tak, że SP2 na brak uczniów nie narzeka, ma ich ponad 600. Z kolei w SP3 od września będzie tylko jedna klasa druga, jedna trzecia oraz pierwsza.

Rodzice uczniów SP3 kategorycznie sprzeciwiają się likwidacji szkoły i proponują zmianę obwodów szkolnych aby uratować „Trójkę”. Z kolei rodzice z „Dwójki” sprzeciwiają się przeniesieniu uczniów z SP2 do SP3.

Rodzice postanowili zwołać zebranie, aby radni przed podjęciem decyzji poznali ich zdanie. Padło pytanie do klubu radnych „Nasza Gmina Andrychów”, jaki jest powód zwołania sesji nadzwyczajnej w sprawie likwidacji „Trójki”.

Roman Babski jako inicjator tego wniosku odpowiedział, że to on poprosił burmistrza o przygotowanie odpowiedniej uchwały. Z kolei rodzice prosili także o odpowiedź dlaczego do „Dwójki” przyjmowano uczniów spoza rejonu, skoro wiadome było że ta szkoła jest przepełniona i nie ma możliwości lokalowych ani warunków. Po czym zajęcia odbywały się na terenie SP3. Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty Andrzej Szafrański odpowiedział, że w gminie Andrychów dyrektorzy mają prawo do przyjmowania dzieci spoza rejonu, jeśli to nie przeszkadza w funkcjonowaniu szkoły a obwody są umowne. - Bo żyjemy w wolnym kraju i to rodzic wybiera placówkę. – stwierdził Andrzej Szafrański.

Radny Roman Babski zauważył, że jeśli szkoła zostanie utrzymana to nauczyciele musieliby mieć w tej szkole dwie godziny i po dwie godziny w czterech innych szkołach. Na co nauczycielka ze szkoły podstawowej nr 3 odpowiedziała, że takie są realia i jak się chce i lubi swoją pracę to można to pogodzić.

Rodzice zakomunikowali także radnym, że w tym roku dużo dzieci zapisze się do pierwszej klasy SP3.

Konkluzja jest taka, że to radni podejmą decyzję, a GZO się do tego dostosuje i organizacyjnie to wykona. - Nie chce jednak być świadkiem tego, że rodzice nie będą wiedzieć kto uczy ich dziecko. Nie uciekniecie Państwo od tych problemów. Każdy chce wiedzieć kto będzie uczył jego dziecko. – mówił A. Szafrański. Rodzice jednak stwierdzili, że ufają dyrekcji, że wybiorą dla ich dzieci najlepszych nauczycieli.

Radny Wiesław Mikołajek zapytał Andrzeja Szafrańskiego i radnych z komitetu "Nasza Gmina Andrychów", dlaczego przez dwa lata nie zrobiono nic, żeby ten problem rozwiązać. - Nic nie zrobiliście panowie! (za co otrzymał oklaski od rodziców). -Trzeba było podjąć męską decyzję dwa lata temu i zlikwidować szkołę a nie wstrzymywać się od głosu. – powiedział radny W. Mikołajek. Jedna z mam powiedziała do radnych, że skoro radni dwa lata temu podjęli decyzję o powstaniu tej szkoły i dali wyraźny sygnał rodzicom, że szkoła będzie istnieć to powinni to teraz zrealizować.

Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kubień przypomniał, że intencją reformy rządowej było nielikwidowanie żadnej szkoły a mniejsze klasy są lepsze z punktu widzenia nauczania.

Rodzice pytali w jaki sposób gmina zaoszczędzi na likwidacji „Trójki”. Radni stwierdzili, że to nie chodzi o oszczędności.

Decyzję podejmą radni podczas czwartkowej (14.02.) sesji Rady Miejskiej.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Turboplazmotron, 13.02.2019 13:04

Tomitom co do GZO to z obsługą administracji i finansów to jeszcze jakoś sobie radzi ale jeżeli chodzi o organizację to według mnie jest porażka. Jeżeli robi coś chłop to niech chłop robi to dobrze.

Turboplazmotron, 12.02.2019 22:50

"Przede wszystkim osiągnięcie wysokich poziomów ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Dziś ten wskaźnik w Polsce wynosi ok. 26 proc. Tymczasem zgodnie z wymogami stawianymi krajom Unii, następnie samorządom, a w ślad za nimi przedsiębiorstwom, już w 2019 r. musimy osiągnąć 40 proc., a w 2020 r. aż 50 proc. Samorządy generalnie w specyfikacji przetargowej na zagospodarowanie odpadów przewidują kary za nieosiągnięcie tych poziomów." Ciekawe jak to jest u Nas ?

Turboplazmotron, 12.02.2019 22:33

Jeszcze proszę napisać coś ciekawego o pracy zarządu ZGKiM.

tomitom, 12.02.2019 22:32

Co do ZGKiM - tam powinno sie trochę przetrząsnąć towarzystwo.

tomitom, 12.02.2019 22:25

Czemu leniwie? Jak dyrektor GZO przedstawił stan gminnej oświaty, z naciskiem na sytuację administracyjną, finansową i organizacyjną w SP3 na początku stycznia to dostał po głowie bo cyt. petycja SP3: "podejmuje działania na szkodę szkoły dla której zgodnie ze statutem GZO ma pełnić obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną". Robi coś chłop to źle, nie robi to leń. Zdecydujcie się ;-)

Turboplazmotron, 12.02.2019 21:19

poprawka zarządzający ZGKiM oraz GZO.

Turboplazmotron, 12.02.2019 21:18

tomitom może lepiej niech Pan się przyglądanie jak leniwie pracuje ZGKiM oraz GZO?

tomitom, 12.02.2019 20:33

I tu warto przypomnieć, kto z radnych stawił się na zebraniach z mieszkańcami (w SP2 i SP3) - ich nazwiska są wymienione w artykułach. Większość rodziców wywodzi się z obwodów SP2 i SP3 czyli okręgu wyborczego nr 1. Z tego okręgu na obydwóch spotkaniach był tylko p. T. Sarlej. Nie było zwyciężczyni ostatnich wyborów - zdobywczyni najw. ilości głosów w tym okręgu p. A. Studniarz. Nie było też "aktywnego Burmistrza" (cyt. z plakatów wyborczych) p. M. Kobielusa, który co prawda wywodzi się z innego okręgu wyborczego, ale jest przewodniczącym Komisji ds. społecznych (która zajmuje się oświatą w gminie). Proponuję przyglądać się głosowaniu radnych, zwłaszcza wymienionym osobom. Mam nadzieję, że media lokalne podadzą kto i jak głosował, a jeśli będą się ociągać, to osobiście udam się do urzędu po wykaz.

nordpiano, 12.02.2019 20:29

@cymycy, radni podejmują uchwały, a burmistrz je realizuje - tak działa, a przynajmniej powinno ... burmistrz może też mieć przewlekłe trudności z pogodzeniem się z tym, że nie ma większości w radzie i zwoływać co tydzień sesję nadzwyczajną w celu głosowania nad tym samym projektem o cenie śmieci w gminie, sprawdzając kto zmęczy się pierwszy... może też tak to sprawdzać do momentu, jak nawet ci obywatele, którzy go wybrali zrobią referendum, bo stwierdzą, że wybór nie był jednak dla nich taki dobry jak się wydawał przy urnach...

tomitom, 12.02.2019 20:18

Nie żyjemy w państwie totalitarnym czy monarchistycznym. Radni są radnymi, dzięki głosom mieszkańców. Mają reprezentować ich interesy w samorządzie. Jeśli będą podejmować decyzje godzące w te interesy poniosą tego konsekwencje, napewno przy urnach wyborczych, a może wcześniej, jeśli będzie mocna determinacja mieszkańców.

nordpiano, 12.02.2019 19:44

@cymycy, radni podejmują uchwały, a burmistrz je realizuje - tak działa, a przynajmniej powinno ... burmistrz może też mieć przewlekłe trudności z pogodzeniem się z tym, że nie ma większości w radzie i zwoływać co tydzień sesję nadzwyczajną w celu głosowania nad tym samym projektem o cenie śmieci w gminie, sprawdzając kto zmęczy się pierwszy... może też tak to sprawdzać do momentu, jak nawet ci obywatele, którzy go wybrali zrobią referendum, bo stwierdzą, że wybór nie był jednak dla nich taki dobry jak się wydawał przy urnach...

cymycy, 12.02.2019 19:20

I radni nie wsłuchując się w głos ludu poniosą pełną odpowiedzialność za tę decyzję.

nordpiano, 12.02.2019 18:30

@cymcy, @stan, @tomitom, o tym ile będzie szkół w Andrychowie, to na szczęście dla dzieci nie decyduje ani burmistrz, ani kuratorium, ani dyrektor gzo, ani przewodniczący związków zawodowych, ani dyrektor szkoły, ani nauczyciele, każdy ma swoje kompetencje, obowiązku służbowe i niech każdy z nich po prostu robi dobrze swoje... Decyzję o tym jak będzie wyglądała docelowa już sieć szkół podstawowych w gminie podejmują radni zwykłą większością głosów w trakcie głosowania nad uchwałami w tej sprawie... jak widać z treści Waszych i nie tylko postów w mamNewsa i nie tylko z różnych powodów wielu osobom trudno się z tym pogodzić.

nordpiano, 12.02.2019 18:20

@stan, pomysł niby dobry, tylko tu nie chodzi o zwaśnione strony, Twoja propozycja przetłumaczona na język polityki zagranicznej państw brzmiałaby w stylu; w związku z tym, że Rosja i Polska są zwaśnione, zlikwidujmy oba Państwa i stwórzmy, nowe państwo o nazwie - Wymyśl Sobie Jakiej - i będzie szczęście wiekuiste i pokój. To nie tak. Tu jest niestety bardziej jak w anegdocie: z kim graniczy ZSRR - ZSRR graniczy z kim chce - a z kim chce graniczyć ZSRR - z nikim... a cała zadyma ma na celu ukryć, że to Pan P...n czy na inną literkę - Wymyśl Sobie Jaką - za tym stoi

cymycy, 12.02.2019 15:59

Doskonały pomysł. Przewodniczący RM powinien poprzeć ten pomysł, bo jako absolwent byłej SP1 tak pięknie opisywał przekazanie sztandaru szkole - ten Kościuszko na koniu, ci kosynierzy maszerujący przez miasto, po prostu pięknie, pięknie. Wszyscy "wielcy" Andrychowianie kończyli tą szkołę.

stan, 12.02.2019 13:28

W celu ostatecznego pogodzenia dwóch z waśnionych ze sobą stron ,skupionych wokół zlokalizowanych w jednym budynku Szkoły Podstawowej Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 3, którego istotą jest pytanie „ KTÓRĄ Z NICH POWINNA PRZESTAĆ ISTNIEĆ ??? - PROPONUJĘ ZLIKWIDOWAĆ OBYDWIE !!!. W ich miejsce należy powołać SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ NR 1. Nieistniejąca Szkoła Podstawowa Nr 1 , która mieściła się w budynkach zajmowanych aktualnie przez Urząd Miasta i Gminy , była autentycznie pierwszą szkołą w mieście i z nią związane są takie postacie jak m. in. Ferdynant Pachel – cytat „ 1 stycznia 1925 r. decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie istniejąca od 1791 r. szkoła pospolita uzyskała statut siedmioklasowej szkoły męskiej. W latach 1938-1939 po raz pierwszy w księdze ocen pojawił się termin „Szkoła nr 1”, zaczęto również używać pieczęci: „Publiczna Szkoła Powszechna nr 1 w Andrychowie”121. W 1929 r. przystąpiono do budowy nowego budynku szkoły żeńskiej, na działce podarowanej przez hr. Stefana Bobrowskiego. Już po roku budowy w 1930 r. udało się ją otworzyć. Dyrektorką szkoły została Wiktoria Dalewska, radna miejska i Honorowa Obywatelka Andrychowa. Szkoła została rozbudowana w 1935 r. ( Andrzej Fryś, Teresa Putek, Daria Rusin Towarzystwo Miłośników Andrychowa Andrychów – historia lnem tkana W 250. rocznicę nadania praw miejskich str. 37) „ , Tu anegdota zasłyszana od jednego z uczniów pana Pachla który to apelował do swoich wychowanków aby się pilnie uczyli , bo w innym wypadku będą nimi „ rządzili Rzycany” - jak się teraz okazało były to prorocze słowa !!!

sportowiec, 12.02.2019 09:44

Ja się tylko chciałem zapytać gdzie Pan Mikołajek był przez te 2 lata ??? Oto odpowiedź ... szacun, sprowadzony do parteru ...

nordpiano, 12.02.2019 00:31

@stan, czemu wcześniej nie pisałeś? toż to kopalnia ciekawej wiedzy o Andrychowie to co piszesz... więcej prosimy, więcej. Z tych postów to w sumie już jest materiał na książkę, poważnie...

nordpiano, 12.02.2019 00:25

@stan, czemu wcześniej nie pisałeś? toż to kopalnia ciekawej wiedzy o Andrychowie to co piszesz... więcej prosimy, więcej. Z tych postów to w sumie już jest materiał na książkę, poważnie...

tomitom, 12.02.2019 00:23

@stan, O! Cytat z petycji rodziców SP3: "Uważamy, że likwidacja SP3 nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego. Szkoła ta ma bardzo długą, bogatą i chlubną tradycję", nie wiedziałem, że ta szkoła ma takie tradycje 8-) i że istnieje 80 lat. No cóż, SP2 ma 130 lat tradycji i chyba nie tak bogatych i chlubnych ;-)

stan, 12.02.2019 00:14

A tych andrychowskich pisowskich „ dekomunizatorów „ którzy z niezrozumiałych dla „normalnych „ mieszkańców Andrychowa bronią tak bezrozumnie istnienie Szkoły nr 3 pragnę poinformować, że szkoła ta została utworzona w latach 50 -tych ubiegłego t.j w latach szalejącego stalinizmu jako jedyna w mieście Szkoła Świecka (TPD) . Pierwszym Kierownikiem tej szkoły był Tadeusz Wolf , w szkole tej nie było lekcji religii , jej ucznie nie modlili się przed i po lekcjach i w większości pochodzili z rodzin ówczesnych andrychowskich działaczy partyjnych, za to wszyscy jej uczniowie otrzymywali bezpłatnie ( ! ) posiłki.

tomitom, 12.02.2019 00:10

Wzajemnie, dobranoc!

kaczor, 12.02.2019 00:07

nie wiem czy taki jest stosunek liczbowy rodziców bo rozmawiałem z tymi z SP 2 i cóż - ci z którymi rozmawiałem czują się "wplątani w awanturę", "napuszczani na innych rodziców" i rozumieją racje rodziców sp 3. Ps. Nie wystarczy powiedzieć że jest za mną 600, 700, 800 osób a armia przeciwników to 30, 40 osób żeby mieć rację :) To taka ogólna uwaga. Dobrej nocy wszystkim!

tomitom, 12.02.2019 00:06

@kaczor, Jeśli chodzi o "grabarzenie" radnych to warto zauważyć, że na spotkania z rodzicami w SP2 i SP3 z pośród radnych wywodzących się z okręgu wyborczego nr 1 czyli de facto obwodów szkół SP2 i SP3 przyszedł tylko p. Tadeusz Sarlej. Reszta się nie zjawiła, na czele z pewną panią radną, mającą dużo do powiedzenia w temacie - ale w kuluarach a nie publicznie. Mam nadzieję, że wyborcy sobie to zapamiętają.

tomitom, 11.02.2019 23:51

@nordpiano, i znowu się z Tobą zgadzam ;-) (posty 22:23 i 22:39)

tomitom, 11.02.2019 23:50

@kaczor, dziwna ta Twoja logika - twierdzisz, że cyt. "to dziwne jeśliby ludzie związani z sp 2 mieli decydować o losie sp 3", ale nie widzisz problemu w roszczeniach rodziców SP3 zamieszczonych na filmie powyżej, którzy żądają dla siebie przywilejów niespotykanych w naszej gminnej oświacie, kosztem właśnie uczniów SP2 za ścianą. Tak jak nie widzisz, że mamy demokrację i w tym sporze mamy stosunek: rodzice 668 uczniów SP2 vs. rodzice 35 uczniów SP3.

nordpiano, 11.02.2019 23:39

@wszystkich, tak naprawdę to cały problem został wygenerowany przez Panią Annę Zalewską, niestety ona nawet nie zdaje sobie sprawy co i komu uczyniła. A narobiła bałaganu na wiele lat, pijemy właśnie wszyscy piwo, które nawarzyła

kaczor, 11.02.2019 23:36

powiem co inni. jeśli radni chcą być" grabarzami" SP 3 to ich sprawa. Rzecz w tym że tej szkole w opinii wielu osób nie dano szansy na normalny rozwój. od dwóch lat niektórzy robią wszystko by zniechęcić do zapisywania do niej. Tak się nie godzi w normalnym kraju. Więc może odwrócić ten trend i jednak dać jej szansę??? Nie likwidować, dać normalnie funkcjonować przez kilka lat i zobaczymy?

kaczor, 11.02.2019 23:32

mam wrażenie że zwolennicy likwidacji w ostrym natarciu. A większość jak się wydaje milczy.... PS. to dziwne jeśliby ludzie związani z sp 2 mieli decydować o losie sp 3. Idąc tym torem za chwilę może osoby związane z sp 4 mogłyby decydować o likwidacji sp 5 (albo na odwrót), przedszkola x o likwidacji przedszkola y itd. itd.

nordpiano, 11.02.2019 23:27

@wszystkich, tak naprawdę to cały problem został wygenerowany przez Panią Annę Zalewską, niestety ona nawet nie zdaje sobie sprawy co i komu uczyniła. A narobiła bałaganu na wiele lat, pijemy właśnie wszyscy piwo, które nawarzyła

nordpiano, 11.02.2019 23:23

@stan - gratuluję tekstu, dawno się tak nie uśmiałem ;-)

tomitom, 11.02.2019 23:08

@stan, chociaż będziesz posądzony o upolitycznianie lub spłycanie sporu.. podobnie jak @zakolog

tomitom, 11.02.2019 23:06

@stan, bardzo ciekawa definicja, muszę sięgnąć do źródła. ;-)

stan, 11.02.2019 22:50

To typowy wywołany sztucznie przez pisowców „ problem „ w którego stworzeniu walny udział miała s.p. Ania Grocka – Gancarczyk i jej koleżanka Alicyja , podsycany aktualnie przez radnych tejże „ formacji” skupionych wokół wuefisty Kubienia i wybitnego intelektualisty jakim jest Wiesław Mikołajek - w celu wywołania kolejnej rozróby w mieście !!! . I tu cytat : " PIS jest konglomeratem różnych sił : pobożnych starszych pań, małorolnych z Podbeskidzia i Chicago, kiboli , drobnomieszczan z byle jaką edukacją, ludzi przegranych na rożne sposoby ( … ) Mamy do czynienia z rozkiełzanym , anarchicznym tłumem , który sądzi,że wszystko jest dozwolone (…) Z racji wieku, braku edukacji , atawistycznego trwaniu przy kulturze „ ziemi i krwi „ oni są trochę jak talibowie – żyją w istocie poza cywilizacją (…) Elektorat PIS składa się z nieudaczników którzy uważają , że należy im się lepsze miejsce w społeczeństwie „ prof. Zbigniew Mikołejko

tomitom, 11.02.2019 22:49

@troll, ale ja sobie lubię pogadać!

tomitom, 11.02.2019 22:48

@Alternatywny, zgadzam się z Tobą (post 20:37). Wypowiedź rodzica, prowadzącego spotkanie z powyższego nagrania, o potencjalnym ostracyźmie i wyżywaniu się nauczycieli SP2, gdyby doszło do połączenia szkół jest skandaliczna i świadczy o poziomie reprezentowanym przez tego pana. Ale w ogóle mnie nie dziwi takie zachowanie obrońcy "Trójki", po tym jak byłem osobiście świadkiem i również słyszałem od dwóch rodziców mających dzieci w zerówkach lub SP2, treść agitacji niektórych rodziców SP3 o tym, że niejako nauczyciele z SP2 straszą uczniów, że jeśli będą chcieli przejść do SP3 to ich nie przepuszczą do następnej klasy. Poziom chodnikowy, żenada i obrażanie inteligencji rozmówcy. Bo nie wiem, kto mógłby uwierzyć w takie bzdury i poddać się próbom prymitywnej manipulacji i straszenia szkołą SP2. No i rodzi się odpowiedź na pytanie o to, dlaczego ewentualnie niektórzy uczniowie SP3 mogą mieć obawy przed przejściem pod SP2: odpowiedzią są rodzice, werbalizujący tak swoje chore wyobrażenia i stwarzający dzieciom taką atmosferę w domu.

troll, 11.02.2019 22:45

Oj alternatywne kacapy! można się ,,przewrócić" z tych waszych komentarzy. Co jeden to lepszy znawca. Zanim odwołacie radę, najpierw ona zdecyduje o szkole 3. tomitom, daj se siana. przecież i tak mają w tyle te twoje wykłady :).

kalafior, 11.02.2019 21:58

Na zebraniu w sp.2 niestety nie mogłam być ale skoro jak piszesz że ,większość nauczycieli z obu szkół jest za połączeniem to tak powinno się stać.

tomitom, 11.02.2019 21:53

@kalafior, przecież na spotkaniu w SP2 głos zabrali nauczyciele (lub ich przedstawiciele). W imieniu nauczycieli SP3 wypowiedziały się: przewodnicząca Związku Zawodowego Nauczycieli "Solidarność" i dyrektorka SP3 p. Kies. Obydwie opowiedziały się za likwidacją SP3 poprzez połączenie z SP2. Jednoznacznie powiedziały, że nauczyciele SP3 mają już dość przepychanek, chcą spokojnie pracować w jednej szkole (bo teraz ze względu na mało godzin w SP3 łączą etaty z SP2 i/lub innymi szkołami, majac kilka umów o pracę) i oni sami nie widzą już szansy na "odrodzenie się SP3".

tomitom, 11.02.2019 21:47

@kalafior, oczywiście, że nie. Nie jestem za odwoływaniem radnych bez poważnego powodu. I mam nadzieję, że nigdy nie będzie trzeba w naszym mieście stanąć przed takim dylematem. Bo to nie jest przyjemne i wymaga dużo wysiłku (np. odpowiednia ilość podpisów mieszkańców pod takim wnioskiem itd.). Ale uważam, że zdeterminowani ludzie, mający poczucie niesprawiedliwości i nierównego traktowania, a taka przyszłość może czekać uczniów SP2, jeśli radni zdecydują się utrzymywać SP3 (koszty i niesprawiedliwe dla SP2 warunki nauki), może być przyczynkiem do takich działań rodziców.

kalafior, 11.02.2019 21:46

Głos nauczycieli i dyrektorów obu szkół mógłby przed glosowaniem radnych dużo wnieść.Krzyki rodziców nic nie dadzą,były już zebrania w obu szkołach i petycje.

Zakolog, 11.02.2019 21:45

Ostatnim słowem jakie wypowiedział, na tym łez padole, wielki filozof Immanuel Kant, było niemieckie „Genug” (dosyć) ! I może już dosyć, tych egzaltowanych mamusiek spod znaku 500+ i najwyższa pora na głos płatników i sponsorów tego szkolnego bałaganu. Panie radny Babski, proszę przegłosować uchwałę likwidacyjną, a pan dyrektorze Szafrański stworzyć w miarę nowoczesną szkołę, z powszechnym dostępem do jej infrastruktury i zasobów edukacyjnych. A całe te drobnomieszczańskie ględzenie o jakości nauczania i przepełnionych klasach olać. Akurat w tym ostatnim względzie psychometria jest bezwzględna i nie pozostawia złudzeń, 80% wychowanków tej szkoły, jest i pozostanie najwyżej na poziomie własnych rodziców, bez względu na działania jakie pan podejmie. Reasumując hasło na dziś brzmi: „jedna Szkoła, jeden Dyrektor, jeden Führer – przepraszam miało być Burmistrz.

kalafior, 11.02.2019 21:44

Co to za pomysły z tym "wyżywaniem"nauczycieli? Mam dziecko w sp.2 i mialam w byłym gimnazjum ,nauczyciele w obu szkołach są w porzadku.Też jestem za tym aby warunki były dla dzieci z obu szkół jednakowe .

Alternatywny, 11.02.2019 21:41

Do @kalafior czyli spotkać się maja nauczyciele i radni. Rodzice nic nie mają do gadania? To Radni wbrew woli przegłosowali 4 szkoły. Dość tego. Decyzja była jednoznaczna tego co było ustalone 2 lata temu. Jeśli 4 szkoły się nie sprawdzą będzie decyzja o likwidacji, nauczyciele byli wówczas pogodzeni, ale to radni PIS zagłosowali, przy biernym sprzeciwie pozostałych.

tomitom, 11.02.2019 21:41

@kalafior, a dobro których dzieci masz na myśli? Bo mam wrażenie, że myślisz tylko o aktualnych uczniach SP2 w wieku 7-15 lat, a nie bierzesz pod uwagę przyszłych roczników. Z Twojego posta (20:25) wnioskuję, że masz dziecko w SP2, i ono raczej ma zapewnione godne warunki uczenia do 8 klasy, bo nawet jeśli SP3 nie zostanie zlikwidowana to odbudowa pełnej 8-klasowej szkoły (jeśli wogóle się uda) zajmie jej trochę lat. A co z dziećmi, które bedą w przyszłości chodzić do SP2? Gdzie one się będą uczyć, jak sale w SP3 będą zajęte? Szpital na Dąbrowskiego wynajmie im parę sal? Do tej pory funkcjonowały SP2 i Gim.1, dzieci z SP2 w starszych klasach naturalnie przechodziły do Gim.1 i tam miały odpowiednie warunki do uczenia się przedmiotów, który z natury rzeczy pojawiały się w starszych klasach (fuzyka, biologia, chemia, zaplecze sprtowe). Dzięki wspaniałej reformie szkoły miałay stać się osobnymi bytami, a więc majątek gminy (baza dydaktyczna SP2 i Gim.1 - które przez lata służyły WSZYSTKIM uczniom), tworzone przez lata z naszych podatków, miałyby zostać teraz podzielone wedle obwodów? I albo jesteś skazany na jedno, albo na drugie skrzydło, bo "nie dla psa kiełbasa"?

Alternatywny, 11.02.2019 21:37

Skandaliczne wypowiedzi rodzica, że dzieci mogą być źle traktowane, jakiś ostracyzm, może także nauczyciele będą się „wyżywać”. Zapewniam, jak rodzice nie będą mieszać, dzieci się dogadają. To przez rodziców i nauczycieli, którzy walczą ze sobą jest tyle problemów. Jeśli Radni zdecydują o utrzymaniu 2 szkół to proszę aby warunki były jednakowe, dla obu.

kalafior, 11.02.2019 21:34

@tomitom Wg.Ciebie ma to sens?tz.odwoływanie radnych ? Wg.mnie nie.Powinno być zrobione jeszcze zebranie nauczycieli i dyrektorów sp.2 i sp.3 z radnymi .

tomitom, 11.02.2019 21:30

@kalafior, to nie jest szantaż. To jest cecha demokratycznego państwa cyt. "Zgodnie z art. 170 Konstytucji RP członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować w drodze referendum o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego."

kalafior, 11.02.2019 21:28

Skąd wy bierzecie te pomysły,że dzieci mają być pomieszane itp?@Alternatywy

kalafior, 11.02.2019 21:27

Idiotyczny szantaż=pomysł w stosunku do radnych,rodziców.

Alternatywny, 11.02.2019 21:25

Referendum o odwołanie RM. Jak najbardziej, jeśli ulegnie Rada garstce mieszkańców i na dodatek, którym się nic nie dzieje (bo przecież to dzieci z SP2 miały być pomieszane i przeniesione do SP3). Chyba nie obejdzie się bez TVN24.

kalafior, 11.02.2019 21:25

@tomitom Mam dziecko w sp.2 i pierwsze słyszę o jakimś odwoływaniu rady miejskiej?Zostali wybrani w demokratycznych wyborach ,zresztą współczuję im tego glosowania w sprawie szkół bo sama już nie wiem co będzie najlepsze dla dzieci z obu szkół.

tomitom, 11.02.2019 21:20

@Eco, super to jest nas już dwóch. Myślę, że rodzice SP2 też podpiszą taką petycję, to będzie nas około 1300. A... zapomniałem - oni też zastanawiali się nad ewentualnym referendum nad odwołaniem Rady miejskiej, jeśli ta będzie podejmować uchwały godzące w interesy gminy i finanse publiczne (czyli utrzymywanie szkoły z 35 uczniami). No to połączymy siły, bo ja też pod takim wnioskiem o referendum za odwołaniem niegospodarnych radnych sie podpiszę. Trochę tych papierów będzie ;-) ale urzędy lubią biurokrację.

kalafior, 11.02.2019 21:19

Prawda jest taka że uczniów i tak będzie mniej bo odpadli uczniowie z Brzezinki ,którzy w większości zapisywani byli do gimnazjum w obecnej sp.3

Alternatywny, 11.02.2019 21:16

No pewnie, garstka rodziców chce mieć prywatną szkołę, za którą płacić maja mieszkańcy całej gminy. Elitarni. Radni chcą podnieś o 50% opłaty za śmieci to odpowiedz jest tutaj. Likwidacja SP3 to oszczędności i brak (mniejsze) podwyżki za śmieci. I przypominam, to likwidacja byłego gimnazjum.

Alternatywny, 11.02.2019 21:14

No pewnie, garstka rodziców chce mieć prywatną szkołę, za którą płacić maja mieszkańcy całej gminy. Elitarni. Radni chcą podnieś o 50% opłaty za śmieci to odpowiedz jest tutaj. Likwidacja SP3 to oszczędności i brak (mniejsze) podwyżki za śmieci. I przypominam, to likwidacja byłego gimnazjum.

kalafior, 11.02.2019 21:14

To też jest jakiś pomysł aby zostawić jak jest ,czyli uczniowie 3 w sp.3 a resztę klas użyczać uczniom sp.2. Jeśli Panie dyrektor się dogadają i nauczyciele.Może rzeczywiście z biegiem lat ta szkoła się odrodzi.Tylko zastanawiam się czy wtedy przyciągnie uczniów z wiosek do klas sportowych,językowej i innych,tak jak to było za czasów gimnazjum.

Eco, 11.02.2019 21:12

Osobiście wystosuje taka petycję

tomitom, 11.02.2019 21:11

@tatiana, od trzech tygodni staram się tłumaczyć na forum bezsens utrzymywania dwóch szkół w jednym budynku i podaję merytoryczne argumenty, będące z korzyścią dla uczniów, które przemawiają za połączeniem SP2 i SP3. Ale wiele osób jest tak opornych na argumentację i rozmowę o faktach, że zabrałem się za sarkastyczne komentarze... może się do tego nie nadaję.

tomitom, 11.02.2019 21:05

@tatiana, przeczytaj proszę moje posty jeszcze raz, tylko teraz ze zrozumieniem ;-) . A jeśli dalej bedziesz mieć problemy to sprawdź w słowniku znaczenie słowa "sarkazm" ;-) . No chyba, że to moja wina to przepraszam... naprawdę starałem się żeby wybrzmiały na tyle absurdalnie, żeby nie było wątpliwości, że jestem ZA likwidacją SP3....

tatiana, 11.02.2019 21:01

tomitom Czy zdajesz sobie sprawę że etaty w świetlicy kuchni i bibliotece zależą od ilości uczniów w szkole. W przypadku utrzymania dalej trójki z taką małą ilością uczniów to ilość godzin dla nauczyciela świetlicy wynosi zero dla bibliotekarza zero dla kuchni zero dla intendenta zero . Jak sobie w takim razie wyobrażasz dalsze funkcjonowanie tej szkoły !!?? PS. Jeszcze dla sekretariatu pół etatu .

",,**,,", 11.02.2019 20:48

Zwalic szkole bo jest pusta i postawic Lidla lub druga biedronke. A ten rodzic jak mu nie pasuje to wypad z Andrychowa!!!!!!!!!

tomitom, 11.02.2019 20:46

Wszystko zależy od przyjętej definicji słowa "elitarny". Jeśli ktoś ma takie przekonanie, że 40-tys. gmina ma obowiązek łożyć na szkołę miejską, w której ma się uczyć 35 uczniów, i broni tego pomysłu z uporem wartym lepszej sprawy, to ewidentnie musi mieć poczucie swoistej elitarności. Wobec np. molocha czy motłocha kilkuset rodziców z SP2 za ścianą.

olszyniak, 11.02.2019 20:42

ani nauczyciel !

olszyniak, 11.02.2019 20:41

@- tomitom jaka elitarna !? tam już ani żaden człowiek ani uczeń elitarny nie został !

tomitom, 11.02.2019 20:40

I jeszcze propnuję obowiązkowe referenda organizowane dla rodziców w maju, celem wyboru nauczycieli uczących w kolejnym roku szkolnym, a odrzucaniem tych nieciekawych. I jeszcze petycję w sprawie wybudowania basenu (krytego i otwartego) przy każdej szkole, która ma więcej niż 30 uczniów, bo dzieci mają prawo korzystać z dóbr publicznych i rodzice-podatnicy też. I jak mi jeszcze coś przyjdzie do głowy, to dam znać.

tomitom, 11.02.2019 20:35

I tu się zgadzam z p. Kubieniem - małe klasy są lepsze. Dlatego, jeśli elitarna SP3 nie zostanie zlikwidowana, pan przewodniczący może się spodziewać petycji od rodziców z całej gminy z wnioskiem o zmniejszenie liczebności klas we WSZYSTKICH szkołach miejskich i gminnych Andrychowa. Jak wszyscy to wszyscy.