Starosta o inwestycjach i swojej chorobie

, Polityka, Wiadomości, 08.03.2016 14:00, PG
We wtorek (8.03) w budynku Starostwa Wadowickiego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy rok pracy V kadencji Zarządu Powiatu.
Starosta o inwestycjach i swojej chorobie

Wśród pytań od dziennikarzy pojawiło się pytanie o stan zdrowia Starosty Wadowickiego. Bartosz Kaliński potwierdził, że dowiedział się o swojej chorobie we wrześniu ubiegłego roku i jest w trakcie leczenia. Na razie sytuacja jest opanowana. Od września nie wziąłem ani jednego dnia zwolnienia lekarskiego. Moja choroba nie wpływa na moją pracę - odpowiedział Bartosz Kaliński. 


 

Jaki był ten rok?

Według Starosty Wadowickiego Bartosza Kalińskiego był to rok bardzo udany. Przyniósł m.in. rekordowe dochody, a także inwestycje, jak m.in. otwarcie nowego pawilonu szpitala, remonty kilkunastu kilometrów dróg powiatowych. Był to również czas, kiedy trzeba było podejmować trudne decyzje i rozwiązywać wiele problemów.

Wydatki na inwestycje wyniosły 30,5 mln zł i porównaniu do 2014 roku wzrosły o prawie 25 mln zł. Były to środki głównie na rozbudowę szpitala i modernizację dróg.

Dochody za miniony rok wyniosły 134 mln zł. W poprzedniej kadencji dochody oscylowały w granicach 122-126 mln zł.

Dużym sukcesem jest to, że planowany deficyt na 2015 rok miał wynieść 9,6 mln zł (głównie za sprawą rozbudowy szpitala), ale dzięki prawidłowej polityce finansowej i oszczędnościom - jak chwali się powiat - deficyt wyniósł 4,9 mln złotych.

Największa inwestycja szpital

Aż 70% budżetu przeznaczono na rozbudowę szpitala powiatowego w Wadowicach o Pawilon Łóżkowy E. Od nowego roku w nowym pawilonie leczą się już pacjenci.

W 2015 roku Powiat Wadowicki wydał na szpital ponad 21 mln zł. Warto zwrócić uwagę, że jest to kwota niewiele niższa, niż podczas całej poprzedniej kadencji, w ciągu której przez cztery lata wydano na szpital nieco ponad 25 mln zł, a w roku 2014 zaledwie 1,3 mln zł.


 

Drogi powiatowe również ważne

Zmodernizowano ponad 15 kilometrów dróg powiatowych, co jest drugim wynikiem w całej historii Powiatu Wadowickiego.

Przykładem są tutaj dwie największe inwestycje drogowe w 2015 roku czyli ponad 3 km drogi Tomice-Brzeźnica oraz 1,5 km drogi Wyźrał-Ryczów-Łączany.

Na inwestycje drogowe w 2015 roku wydano ponad 10 mln zł, z czego 3,3 mln zł to środki pozyskane z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej (MRPO), a 1,8 mln zł - ze środków gmin.

Inne inicjatywy

Z inicjatywy Starosty Bartosza Kalińskiego Powiat Wadowicki wraz z gminami dołączył do grupy zakupowej Gmin Małopolski Zachodniej która podpisała wspólną umowę z Polską Grupą Energetyczną Obrót S.A. na dostawę energii elektrycznej. Wspólna umowa przyniesie oszczędności dla każdej jednostki.

W ubiegłym roku Powiat Wadowicki założył oficjalny profil na Facebooku, który w ciągu kilku miesięcy uzyskał ponad 1500 fanów.

Plany na przyszłość…

Na inwestycje zarezerwowano prawie 15,5 mln zł. 8,5 mln zł z tej kwoty przeznaczono na ostatni etap rozbudowy szpitala.

Przeprowadzka pacjentów z tych oddziałów do nowego budynku planowana jest w drugiej połowie roku. W planach na ten rok jest również głęboka termomodernizacja Pawilonu C oraz budynku przychodni.

Pozostałe środki na inwestycje przeznaczone będą na zadania drogowe, w szczególności budowę nowego mostu na drodze Wadowice-Wieprz we Frydrychowicach oraz modernizację 5-kilometrowego odcinka drogi Wieprz-Nidek-Witkowice.

Dużym wyzwaniem jakie stoi przed Powiatem, jest współorganizacja Światowych Dni Młodzieży w lipcu tego roku. Od początku Powiat Wadowicki bierze czynny udział w przygotowaniach, które na razie przebiegają zgodnie z planem.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

stan, 08.03.2016 22:16

"a po co nam TK, przecież teraz każdy najmarniejszy poseł i partyjniak PiSu, łącznie z prezydentem, jest jednoosobowym, samobieżnym trybunałem konstytucyjnym. Każdy orzeka, co jest zgodne z Konstytucją, z prawem, a co nie. W szczególności, co ma Trybunał Konstytucyjny robić zgodnie z Konstytucją i jak ma orzekać, a najlepiej w ogóle nie orzekać po wciśnięciu mu ustawy, która mu zostawia w spokoju tylko te birety sędziowskie. Równie dobrze ta ustawa mogłaby zastąpić sędziów TK woźnymi trybunalskimi, a Suski albo prokurator Piotrowicz orzekliby zgodność takiej ustawy z Konstytucją. A czym naprawdę jest PiS, to raz jeszcze potwierdził obecny pisowski reprezentacyjny arcyłotr (łotrowie się wymieniają, ale morda ta sama), prokurator Piotrowicz, który wczoraj oznajmił na temat KODu w tvn24, że - uwaga! - "nie może mieć szacunku dla ludzi demonstrujących w obronie kapusia"! To niby na temat "Bolka", o którego tu zresztą naprawdę nie chodzi, a chodzi de facto o kawał historii, którą PiS próbuje załgać i zawłaszczyć. Ale wracając do prokuratora Piotrowicza, czy może być denniejsze dno moralne? Człowiek, który robił w aparacie tego systemu starającego się zrobić kapusiami jak najwięcej ludzi, zastraszaniem, szantażem, przekupstwem, taki człowiek dziś śmie mówić o popieraniu przez kogoś "kapusiów". Prokurator Piotrowicz to dziś kolejna aktualne wizualizacja PiSu, to jego dziwną ruchliwą lisią twarz ma dziś PiS (oblicze Prezesa jest oczywiście constans, ale się zlewa z prokuratorskim)" .

mark7, 08.03.2016 21:34

Nie wiedziałem ,że Jarosław to gej. Jestem zdziwiony, ale pozytywnie. Zawsze myślałem ,że robi to z kotem.

stan, 08.03.2016 21:10

Panie Jarosławie z okazji Dnia Kobiet dużo zdrowia i szczęścia w życiu intymnym i osobistym dla pana i pana partnera bo nie wiem kto gra rolę kobiety w pana związku.

kalafior, 08.03.2016 17:00

MN Teraz jest prawidłowo.

AntyPIS, 08.03.2016 14:36

Mieszkańcy Andrychowa są dumni z burmistrza żaka za 100 metrów żakostrady, budowanej w pocie czoła przez ponad 8 miesięcy- największej inwestycji aktualnej i poprzedniej kadencji. A Powiat? jak widać- pracuje w pocie czoła, żeby i gmina andrychów odczuła, że coś się dzieje bo andrychowskie władze nic nie robią szczególnego. Taka prawda niestety.

kalafior, 08.03.2016 14:35

MN "wziołęm" a nie pisze sie wziąłem