Sprawa kęckich okręgów wyborczych trafiła do sądu

, Polityka, Wiadomości, 27.06.2018 08:30, PG
Czy Stare Miasto i Nowa Wieś pozostaną jednym okręgiem? O tym zdecyduje sąd.
Sprawa kęckich okręgów wyborczych trafiła do sądu

Komisarz wyborczy w Krakowie stwierdził, że kęcka Rada Gminy dokonała nieprawidłowego podziału gminy na okręgi wyborcze, ponieważ w okręgu nr 2 połączyła część miasta – dzielnicę Stare Miasto – i sołectwo Nowa Wieś, co według komisarza jest niezgodne z prawem.

Nie można bowiem łączyć miasta i wsi w jeden okręg wyborczy. Komisarz sam postanowił podzielić Kęty na cztery okręgi wyborcze (a nie trzy tak jak chciała gmina).

Gmina odwołała się od decyzji komisarza do Państwowej Komisji Wyborczej, która to postanowiła utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie Komisarza Wyborczego III w Krakowie. PKW nie znalazła podstaw prawnych aby kwestionować działania Komisarza Wyborczego w Krakowie III związane z podziałem gminy Kęty na okręgi wyborcze, w tym do uchylenia jego postanowienia i całkowicie poparła jego działania w postaci uchwały.

- Z analizy danych dotyczących liczby mieszkańców oraz układu przestrzennego wynika, że w gminie Kęty nie zachodzi konieczność jednoczesnego łączenia dwóch dzielnic, które mogą co do zasady stanowić samodzielne okręgi wyborcze z innymi jednostkami w celu utworzenia okręgu wyborczego. Jak wskazano wyżej zarówno dzielnica Nowe Miasto jak też dzielnica Stare Miasto mogą, co do zasady, samodzielnie stanowić okręgi wyborcze. - czytamy w uchwale PKW. - Zupełnie nieuzasadnione było natomiast połączenie przez Radę Miejską w jeden okręg wyborczy dzielnicy Stare Miasto, która jak wskazano wyżej powinna samodzielnie tworzyć okręg wyborczy, z sołectwem Nowa Wieś, naruszając tym samym autonomię dzielnicy Stare Miasto.

Całość uchwały PKW znajdziecie tutaj.

Gmina jednak nie daje za wygraną i postanowiła wnieść skargę na do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej. Jaki będzie finał tej sprawy? Ile będzie okręgów wyborczych w gminie Kęty?

Tego dowiemy się w sądzie. Będziemy informować.


Okręgi wyborcze wg gminy Kęty:
Okręgi wyborcze wg Komisarza Wyborczego III w Krakowie:
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy