Sprawa Centrum Kultury w prokuraturze. Coś już ustalono?

, Polityka, Wiadomości, 13.07.2018 17:00, PG
Sprawdzamy na jakim etapie jest śledztwo i czego dokładnie dotyczy.
Sprawa Centrum Kultury w prokuraturze. Coś już ustalono?

Na początku tego roku dwóch andrychowskich radnych: Alicja Studniarz i Maciej Kobielus złożyli zawiadomienie do prokuratury, państwowej inspekcji pracy i CBA o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie finansów Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Donos ten wyszedł na jaw podczas jednej z sesji Rady.

To zawiadomienie spowodowało, że Prokuratura Rejonowa w Wadowicach wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka polegającego na nienależytym sprawowaniu nadzoru nad działalnością CKiW w Andrychowie.

Jak ustaliliśmy, prokuratura bada kilka kwestii dotyczących niedopełnienia obowiązków, które miałyby polegać na:

- na niereagowaniu na łamanie prawa pracy i przepisów prawa o ubezpieczeniach społecznych,

- naruszeniu dyscypliny finansów publicznych skutkujących koniecznością zapłaty z publicznych środków odsetek

- sposobie wydatkowania środków finansowych budżetu gminy z dotacji na kulturę przez dyrektora CKiW

Postępowanie obejmuje okres od września 2014 roku do grudnia 2017 roku, czyli wtedy kiedy funkcję dyrektora pełniła Aneta Wądrzyk.

- Postępowanie jest w toku. Zabezpieczono dokumentację finansową z CKiW i z Powiatowej Inspekcji Pracy. Badanych jest kilka wątków. Prokurator będzie rozważał zasadność powołania biegłego ds. księgowości, aby ocenił sposób wydatkowania środków - przekazuje nam pełniąca funkcję rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Krakowie Mirosława Kalinowska-Zajdak.

Finał tej sprawy może być taki, że jeśli biegły stwierdzi nieprawidłowości finansowe w CKiW może przedstawić zarzuty osobie winnej. Czyli komu?

Z poczynionych ustaleń prokuratury wynika, że CKiW nie jest jednostką podległą burmistrzowi, który bezpośrednio za nią nie odpowiada. Za finanse zatem odpowiada dyrektor i księgowy, i to im prokuratura ewentualnie może przedstawić zarzuty.

Będziemy informować jak sprawy się potoczą.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 14.07.2018 05:24

Aneta Wądrzyk

Keson, 14.07.2018 05:23

Aneta Wądrzyk

Keson, 14.07.2018 05:23

Aneta Wądrzyk

Keson, 14.07.2018 05:23

Aneta Wądrzyk