Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych zajmie się teraz Andrychowem

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 10.01.2020 16:55, red
Ciąg dalszy sprawy przetargu na nowe autobusy dla Andrychowa.
Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych zajmie się teraz Andrychowem

Przypomnijmy, w 2017 roku gmina Andrychów kupiła nowe autobusy, które dały początek nowej gminnej komunikacji. Za każdy zapłacono ponad 700 tys. zł, w sumie całe zamówienie kosztowało 10,1 mln zł. Andrychów dostał na ten cel ponad 6 mln zł dotacji unijnej.

Już wtedy pojawiły się jednak opinie, że ponad 700 tys. zł to bardzo wysoka cena, jak na tak mały autobus. Niedawno znalazło to potwierdzenie w orzeczeniu Urzędu Zamówień Publicznych, który po przeprowadzeniu kontroli przetargu uznał, że przetarg był tak napisany, że preferował wybór w zasadzie tylko jednego wykonawcy.

UZP stwierdził, że zamówienie przeprowadzone zostało w sposób, który utrudniał uczciwą konkurencję, a we wnioskach UZP poinformował, że gmina naruszyła przepisy o zamówieniach publicznych.

To bynajmniej nie koniec sprawy. Urząd Zamówień Publicznych skierował niedawno do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych zawiadomienie w tej sprawie.

- Zawiadomienie zostało złożone do Rzecznika. W związku ze stwierdzeniem naruszenia art. 29 ust. 2, mówiącego o tym, że przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję, w zw. z art. 7 ust. 1 i 3 ustawy Pzp – czyn ten wypełnia znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych określone w art. 17 ust. 1 pkt 1 Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez Rzecznika - poinformował nas Michał Trybusz, rzecznik prasowy Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie.

Co dalej? Od wyniku postępowania prowadzonego przez rzecznika zależy czy i ewentualnie jakie gmina, lub konkretnie kto osobiście, poniesie konsekwencje w tej sprawie.

Będziemy informować.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

rumcajs, 02.02.2020 01:19

@FeelFree Zgadzam się, w obecnym systemie nawet zmiana kadry na samych Świętych niewiele pomoże. Trzeba zmian systemowych np. zakaz zadłużania kraju. Niestety od PiSu i PO, SLD, PSL, Wiosny, Nowoczesnej tego nie dostaniemy.

FeelFree, 18.01.2020 21:56

@rumcajs, problem jest wszędzie tam gdzie ktoś może bez konsekwencji, niewłaściwie wydawać pieniądze podatników, zadłużać coraz bardziej niespecjalnie bogatą gminę. Jeśli ktoś nie ma sobie nic do zarzucenia i nie złamał prawa, to może spać spokojnie, w przeciwnym razie wszystko wypłynie w swoim czasie na jaw, a wtedy nawet MamNewsa o tym napisze - jeśli tylko będzie dzięki temu szansa na więcej wejść na portalik. Złe wiadomości dobrze się sprzedają.

FeelFree, 18.01.2020 20:03

@rumcajs, problem jest wszędzie tam gdzie ktoś może bez konsekwencji, niewłaściwie wydawać pieniądze podatników, zadłużać coraz bardziej niespecjalnie bogatą gminę. Jeśli ktoś nie ma sobie nic do zarzucenia i nie złamał prawa, to może spać spokojnie, w przeciwnym razie wszystko wypłynie w swoim czasie na jaw, a wtedy nawet MamNewsa o tym napisze - jeśli tylko będzie dzięki temu szansa na więcej wejść na portalik. Złe wiadomości dobrze się sprzedają.

leon, 13.01.2020 21:08

Po drugie nikt nic nie zrobi Burmistrzowi - taka jest moja opinia - Niech rzecznik czegoś tam czy nawet prokurator nie marnują się swojego czasu. Zostawcie go na pisiorków już wkrótce buahahahahahaha

leon, 13.01.2020 21:08

Po pierwsze Burmistrz to nie zwykły Kowalski. Jeśli to było do Burmistrza to co wolno wojewodzie to nie tobie…. Jeśli to nie było do Burmistrza tylko do wiatru to sorki – nie obrażaj się smrodz…. buhahahahahha

kredytyzaZaka, 13.01.2020 20:59

Jak coś się robi to powinno się robić dobrze i zgodnie z prawem. Wszystkich to obowiązuje nie tylko „zwykłego Kowalskiego „. I którzy robią niezgodnie z prawem powinni być ukarani. Tłumaczenie niektórych że albo z łamaniem prawa albo w ogóle to kpina i szukanie wyroku sądowego. Dotyczy wszystkich w każdej sytuacji. Niewinni nie będą mieli do mnie pretensji o te słowa.

rumcajs, 13.01.2020 19:24

@JerzyO @budyn77 : Problem jest gdzie indziej. Zachęcam do zapoznania się z dokumentem: "Dofinansowanie z UE, a zadłużenie Samorządów" - jest to dostępny dokument, ale nie chce się ludziom czytać. Jakby Pan Żak nie wykorzystał środków z Unii (6 mln na nowe autobusy), to z kolei pojawiłby się artykuł że 6 milionów umknęło koło nosa. Sytuacja patowa. Ludzie chcieli wykorzystać środki z Unii i tak to się kończy. Jakby podliczyć ile Unia Europejska nam daje , a ile zabiera to wyszedłby bilans ujemny. Ale kto by się tym przejmował. Nawet się czytać nie chce. A co do długu Andrychowa, to Pan Kubień ze swoim programem wyborczym i brakiem podstawowej wiedzy ekonomicznej rozbiłby bank i wprowadził komornika do gminy Andrychów...

JerzyO, 11.01.2020 09:05

Za 700 tyś. można kupić nowy komfortowy autokar z 60-cioma miejscami a w żakolandii kupuje się busa na 20-cia osób. Gdzie trafiła różnica tej kwoty można zgadywać ?....

Ca-ro, 10.01.2020 20:17

Dlaczego nie ma zapowiedzi przystanków w autobusach,po Krakowie jeździ się przyjemnie słychać głośno i wyraźnie

budyn77, 10.01.2020 19:34

Brawo wójt Zak! 75 milionów złotych długu Andrychowa! Czy uda się dobić do 100 milionów zł długu w przyszłym roku?! Trzymamy kciuki! Dzięki za żłobki, obwodnice i całodobowy dyżur lekarski! Brawo wójt Zak!