Radni zlikwidowali słynną 'Trójkę'. Na sesji emocjonalna dyskusja [AKTUALIZACJA]

, Polityka, Wiadomości, 23.01.2020 12:25, PG
11 radnych zagłosowało za likwidacją szkoły, 10 było przeciw.
Radni zlikwidowali słynną 'Trójkę'. Na sesji emocjonalna dyskusja [AKTUALIZACJA]

W czwartek (23.01.) podczas sesji Rady Miejskiej w Andrychowie procedowano uchwałę w sprawie zamiaru zlikwidowania Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Noblistów w Andrychowie (dawnego Gimnazjum nr 1).

W roku szkolnym 2019/2020 w szkole uczy się 85 dzieci w czterech oddziałach (rok wcześniej było to 214 dzieci). Szkoła ma zostać wcielona do Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie.

Wiceburmistrz Wojciech Polak podkreślił, że uchwała ze względów formalnych nazywa się „likwidacją”, ale tak naprawdę chodzi o połączenie z SP2. Obie szkoły funkcjonują w jednym budynku. Taka procedura obniży koszty funkcjonowania obu placówek a także pozwoli na zatrudnienie nauczycieli na cały etat a nie korzystanie z nauczycieli „dochodzących”. Przy dwóch placówkach są także trudności w liczeniu kosztów za ogrzewanie czy energię elektryczną. Uczniowie będą użytkować dotychczasowe sale i będą pracować z tymi samymi nauczycielami co do tej pory. Zdaniem włodarzy nikt nie straci na połączeniu szkół.

11 radnych zagłosowało za likwidacją szkoły, 10 było przeciw. Teraz decyzję tę musi potwierdzić lub odrzucić Kuratorium Oświaty.Dyskusja była bardzo burzliwa. Swoje argumenty przedstawiali rodzice z obu szkół, dyrekcja a także radni i burmistrz.

Rodzice oraz niektórzy radni uważają za kuriozalny, argument o problemach z rozliczaniem rachunków za media. Faktem jest, że szkoły te od dziesięcioleci funkcjonowały w ten sposób i nie było problemu z rozliczaniem kosztów za media.

Radny Krzysztof Kubień przypomniał, że w 2017 roku radni podjęli decyzję o tym, że w Andrychowie będą cztery szkoły. Burmistrz obiecał, że zrobi wszystko alby te szkoły się mogły się rozwijać i z tego się nie wywiązał.

- Te cztery szkoły to tradycja naszego miasta i tożsamość. Likwidacja tej szkoły to ograniczenie zdrowej konkurencji, np. w konkursach artystycznych czy sportowych. To będzie jeden wielki moloch. – mówił radny. - Anonimowość w takiej szkole jest dramatyczna. Ministerstwo preferuje mniejsze szkoły.


Radny K. Kubień przypomniał, że w 2011 roku, kiedy burmistrz Tomasz Żak objął stanowisko, padł pomysł likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie. Nie zgodzili się wtedy na to nauczyciele i dyrekcja szkoły. Za to ówczesny dyrektor Piotr Ptak został mianowany tylko na dwuletnią, a nie pięcioletnią kadencję. Miała to być jego kara za nieposłuszeństwo wobec burmistrza. - Ja wolę być w koalicji „nie bo nie”, a nie w koalicji „strachu”.- powiedział radny K. Kubień.

Przewodniczący Rady Roman Babski przypomniał rademu, że radny K. Kubień likwidował niegdyś Szkołę Podstawową nr 1 w Andrychowie oraz szkołę w Brzezince. K. Kubień zaznaczył, że wtedy nie nie było protestów a warunki były w tych szkołach bardzo złe a w klasach było po dwóch uczniów.Radny W. Mikołajek odczytał apel od rodziców SP3 z prośbą o głosowanie przeciw likwidacji a nie "wstrzymywanie się" od głosu.

- Nie udało się zlikwidować SP2, teraz chcą zlikwidować SP3. O co chodzi? Ktoś od wielu lat ma jakiś plan. Wy radni jesteście marionetkami. To będzie wstyd i hańba jeśli zlikwidujecie tę szkołę! – mówiła radna Alicja Studniarz.

Włodarze miasta jak mantrę powtarzali, że chodzi tylko o usprawnienie zarządzania.- Oni tam żyją i tak jak w jednym domu. – mówił burmistrz T. Żak. Radny Maciej Kobielus zaznaczył, że każda zmiana odbija się na dziecku.- Dajcie się rozwijać tym dwóm szkołom!- apelował do pozostałych radnych, radny M. Kobielus. Głos w sprawie zabrali też rodzice z obu szkół oraz dyrektorki Elżbieta Góska – Zborowska oraz Alicja Kies.

Radna A. Studniarz pytała też po co stworzono przedszkole w SP2, a nie w SP3, gdzie jest więcej miejsca?

Poniżej imienne wyniki głosowania w sprawie uchwały.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 23.01.2020 23:47

@barte, a to już wchodzenie na Twój poziom sprzed roku, czyli udowadnianie, że jedyna opcja w życiu to zabrać komuś, jak się czegoś chce dla siebie, bo się uważa, że się ma za mało. Jeśli tam ciasnota, to po co rodzice dzieci zapisują, i po co dyrektorka przyjmowała, jak ponoć w tym samym budynku jest druga szkoła, która ma miejsce. Kilka błędnych kół, prostego algorytmu nie ma jak rozwiązać tę sytuację, zwłaszcza przy braku dobre woli tzw. włodarzy. Szkoła się nie ma opłacać, podobnie jak muzeum, szpital itd. Idą torem opłacalności, to nikt Cię nie będzie leczył jak będziesz miał/a 80 lat bo się nie opłaca?

piter.m, 23.01.2020 22:30

Pozdrowienia dla wszystkich pedagogów byłej już sp 3 od byłego absolwenta. Może teraz więcej kasy będzie na podwyżki dla nauczycieli? :) :) :)

barte, 23.01.2020 21:42

To się nazywa hipokryzja!

barte, 23.01.2020 21:41

Tylko że taki Kubień czy Studniarzowa czołowi pisowcy w Andrychowie dalej ślepo bronią szkoły która po reformie nie ma racji samodzielnego bytu.Jako gimnazjum tak, ale jako samodzielna mikro szkoła podst. podczas gdy uczniowie sąsiedniej szkoły żyją w ciasnocie -już nie.Dobrze że im dziś przypomniano że to z czasów innego pisowca Pietrasa zlikwidowano SP1 w Andrychowie i tak samo było w Brzezince-choć tam akurat szkołę przejęło stowarzyszenie. Ale w czasach rządów Pietrasa (i kubienia jako radnego) gminie nie opłacało się prowadzić oby tych szkół.A teraz ma się niby opłacać !!!!!!!!

FeelFree, 23.01.2020 20:45

@barte, tak na pewno jest; PiS zajmuje się próbami tuszowania tragicznej reformy edukacji w stylu pseudo-retro-PRLowskim, autorka usunięta ze sceny, ale demony przez nią wypuszczone szkodzą i będą szkodzić. Trudno odwrócić taką fatalną reformę, lub koszty przywracania są nieakceptowalne społecznie.

",,**,,", 23.01.2020 20:33

Pytanie do Kubienia Kobielusa i Studniarzowej a kiedy kapitalny remont elewacji SP5, kiedy remont ogrodzenia, które sie wali, kiedy odpowiedni parking przy szkole, to samo pytanie trzeba zadać tez Radnemu Czesiowi Rajdzie który narazie głosuje tak jak chce Żak.

mama, 23.01.2020 19:52

Brawo radny Rzadek wreszcie zagłosował tak jak chcą jego wyborcy - zgodnie z sumieniem a nie na złość burmistrzowi jak Kubień i reszta !!! A co do radnej Studniarz będziemy zbierać podpisy o wcześniejsze usunięcie jej z rady bo cały czas działa na szkodę wyborców którzy ją wybrali !!

barte, 23.01.2020 19:43

Rozumień że pisowcy liczą na pomoc pisowskiej kurator oświaty i jej ingerancję w sprawy samorządu?? Czyli taka demokracja po pisowsku centralnie sterowana z nowogrodzkiej?

FeelFree, 23.01.2020 19:04

@Sprawiedliwość, wpis niby "ad absurdum" ale przy odrobinie inwencji i dobrej woli to dobry pomysł, sporo osób wpadło na niego rok temu, nikt na niego wpadł niestety 3 lata temu. Nie stworzyłoby to pola do wielu konfliktów, którymi od 3 lat i teraz żyje wiele osób. A radni z burmistrzem rozwiązują obecnie nieudolnie problem, który sami stworzyli. Tylko szkoda, że nie oni ponoszą konsekwencję, lecz niewinni obywatele Andrychowa.

FeelFree, 23.01.2020 18:59

@tomekx, SP3 jest publiczna, dlatego było głosowanie rozpoczynające procedurę, która jeszcze bokiem wyjdzie P. Szafrańskiemu i burmistrzowi oraz radnym. Dzięki Radnemu Rzadkowi, który zapomniał dzisiaj co sam myślał rok temu na oczach całej gminy odbędzie próba likwidacji szkoły podstawowej, życzymy miłych wrażeń. Kłam Newsa będzie miał o czym pisać, a urzędnicy co robić. P.S. strasznie dużo pytajników i wykrzykników - coś się stało ? A fikcyjne to było zrozumienie istoty problemu wśród 11 radnych dzisiaj.

Sprawiedliwosc, 23.01.2020 18:26

Mam pomysł aby pogodzić wszystkich. Zlikwidować dwójkę i trójkę szkołę , budynki połączyć i otworzyć szkołę nr 6. Głupie prawa . Tak samo głupie jak cały problem obok tych szkół

tomekx, 23.01.2020 17:55

Czy Sp3 to jest prywatna szkoła????Dlaczego dzieci z Sp2 mają się gnieść w ciasnocie skoro w Sp3 jest tyle wolnego miejsca? A może tutaj chodzi tylko o stołek dyrektora ? Ludzie!!!!!! Nikt niczego nie przenosi, lekcje będą w tych samych klasach z tymi samymi nauczycielami o tych samych godzinach. Likwidowana jest tylko pewna fikcja organizacyjna!!

FeelFree, 23.01.2020 16:45

@barte, Kobielus głosował przeciw, nie "marionetkował" dzisiaj, i to nie jest połączenie szkół, a do likwidacji jeszcze bardzo daleko. PiS zrobił co zrobił, a w mieście to już my wszyscy mamy wpływ na politykę edukacyjną. Złe decyzje to fakt, a na poziomie lokalnym można je zminimalizować, lub spotęgować szkody bzdurnymi decyzjami. A radni robią, co robią.

FeelFree, 23.01.2020 16:32

@xpek," brawo dla Radnych", że cytując burmistrza swoje błędne decyzje (oczywiście wg burmistrza błędne i jego obozu) chcą naprawić kosztem osób związanych z SP3, czyli winę za ich błędne decyzje ma ponosić kto inny - ciekawa logika naszych obecnych władz, takie mistrzostwo w odpowiedzialności za swoje decyzje. I brawo Pan Rzadek, rok temu przeciw likwidacji, dzisiaj za. Niech Pan nam wyjaśni publicznie jakież to powody, że to co białe zaczął Pan postrzegać jako czarne.

barte, 23.01.2020 16:24

Widocznie panowie Rzadek i Kobielus dogłębnie przeanalizowali sprawę i podjęli racjonalną decyzję i zagłosowali racjonalnie za połączniem sąsiadujących ze sobą szkół.To bardzo odpowiedzialna decyzja.A tak w ogóle to zacznijmy od tego że gdyby Pisowcy nie likwidowali kilka lat temu gimnazjów to tematu w ogóle by nie było.Podziękujcie więc Pisowi.Samorządy są tylko ofiarą złych decyzji tego pseudo rządu

FeelFree, 23.01.2020 16:10

@xpek," brawo dla Radnych", że cytując burmistrza swoje błędne decyzje (oczywiście wg burmistrza błędne i jego obozu) chcą naprawić kosztem osób związanych z SP3, czyli winę za ich błędne decyzje ma ponosić kto inny - ciekawa logika naszych obecnych władz, takie mistrzostwo w odpowiedzialności za swoje decyzje. I brawo Pan Rzadek, rok temu przeciw likwidacji, dzisiaj za. Niech Pan nam wyjaśni publicznie jakież to powody, że to co białe zaczął Pan postrzegać jako czarne.

FeelFree, 23.01.2020 16:04

Portal Kłam Newsa już w tytule artykułu kłamie - taką ma chyba tradycję. Uchwała jest o zamiarze likwidacji... ale napisać trzeba o likwidacji, aby - cytując Kłam Newsa - "włodarze" miasta nie mieli wątpliwości co do lojalności piszącego artykulik wobec obecnej władzy. Portal przyłącza się w ten sposób do kampanii antyrekrutacyjnej w SP3.

timurek18, 23.01.2020 14:11

Proponuję aby Pan Marszałek zszedł na ziemię i zapytał ludzi znających się na rzeczy ,co jest podstawowym powodem wzrostu cen : wymieniam - zła polityka w zakresie systemu wykorzystania odzyskanych części odpadów , na których wykorzystanie brak pomysłu i rozwiązań , działa rynek i ceny rosną a śmieci płoną . Jedynym rozwiązaniem w zakresie wykorzystania frakcji o okreśolych parametrach energetycznych jest jej wykorzystanie jako paliwa alternatywnego (spalanie w odpowiednich parametrach) , przy emisji mniejszej niż przy spalaniu paliw kopalnych np. węgla. Może tzw, politycy zaczną myśleć co jest trudne ale można się przyzwyczaić .

xpek, 23.01.2020 13:46

brawo dla radnych za rozsądną decyzję!!!!!