Radni zlikwidowali oddział zakaźny, dwie poradnie i szkołę rodzenia. Co na to nowa dyrektor? [VIDEO]

Region, Wadowice, Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Polityka, Wiadomości, 23.11.2017 16:00, PG

Stało się coś, o czym mówiono od lat.

Radni zlikwidowali oddział zakaźny, dwie poradnie i szkołę rodzenia. Co na to nowa dyrektor? [VIDEO]

Radni podjęli decyzję o zakończeniu działalności Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego oraz Gabinetu Diagnostyczno – Zabiegowego Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego. Dlaczego? Oddział ten nie spełnia warunków Ministra Zdrowia w zakresie pomieszczeń i urządzeń. Ponadto ZZOZ w Wadowicach został włączony do I poziomu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opiek zdrowotnej, który nie obejmuje zakresu świadczeń zakaźnych. Dodatkowo lekarze na tym oddziale są w wieku emerytalnym.

Zlikwidowano też dwie poradnie: Dermatologiczną i Reumatologiczną, bo nie ma lekarzy, którzy chcieliby podjąć się pracy w placówkach oraz Szkołę Rodzenia.

- Umowa z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia (MOW NFZ) odnośnie poradni dermatologicznej i reumatologicznej została zakończona 31 grudnia 2016 r., czego powodem był brak lekarzy specjalistów chętnych do pracy w ww. poradniach. W konsekwencji 31 marca 2017 r. na wniosek ówczesnego dyrektora ZZOZ w Wadowicach Józefa Budki ww. poradnie zostały wykreślone z rejestru Podmiotów wykonujących działalność leczniczą, prowadzonego przez Wojewodę Małopolskiego. W związku z tym, konieczne było wprowadzenie zmian w Statucie ZZOZ, aby był on zgodny z rejestrem wojewody - czytamy w stanowisku w sprawie zlikwidowanych poradni podpisanym przez wicedyrektora wadowickiego ZZOZ Piotra Kopijasza.

Z kolei powodem zakończenia działalności Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego z dniem 31.12.2017 r. jest "fakt, że nie spełnia on wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą."

- Oddział Obserwacyjno-Zakaźny nie może zostać przeniesiony do pawilonu E, ponieważ podczas opracowywania projektu jego budowy (co miało miejsce w poprzednich kadencjach Rady Powiatu) nie przewidziano stworzenia pomieszczeń przystosowanych do funkcjonowania takiego Oddziału, zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 roku - czytamy w informacji od Piotra Kopijasza.

Ta sprawa wzbudza jednak olbrzymie emocje.

Jak stwierdziła radna Maria Wądrzyk personel oddziału zakaźnego wcale nie jest w wieku emerytalnym, a wręcz przeciwnie - wszyscy są w wieku produkcyjnym. Radna wniosła o usunięcie tego argumentu z uzasadnienia uchwały. Po za tym radna uważa, że nie dołożono wszelkich starań by pozyskać lekarzy do pracy w likwidowanych poradniach.


Jak twierdzi zastępca dyrektora ZZOZ Krzysztof Harpula, ogólnie budynek, w którym znajduje się oddział zakaźny jest w tragicznym stanie, a szpital nie ma pieniędzy żeby go remontować. Co do poradni to nie ma lekarzy, którzy chcą pracować za takie wynagrodzenie jakie proponuje ZZOZ. – Nie jesteśmy wstanie płacić 150 zł za godzinę. – dodał Krzysztof Harpula.

Radny Jacek Jończyk apelował, by poradnie i szkoła rodzenia pozostały. Jak twierdzi trzeba nadal szukać lekarzy, bo to nie jest wytłumaczenie że po prostu ich nie ma. - Tam jest obłożenie. Sam byłem pacjentem poradni reumatologicznej.- skomentował radny Jończyk.

Jak zaznaczył radny Mirosław Nowak likwidacja oddziału zakaźnego była zamierzona już przy przebudowie szpitala, bo w projekcie nie przeznaczono dla niego miejsca.

Obecna uchwała dotyczy tylko zmiany statutu szpitala. Dodatkowo, jak zaznaczyła nowa dyrektor szpitala Beata Szafraniec, jeśli teraz ten statut nie zostanie zmieniony to szpital otrzyma karę i przez następne trzy lata nie będzie mógł się starać o kontrakt z NFZ na poradnie dermatologiczną i reumatologiczną.

17 radnych zagłosowało za uchwałą likwidującą te konkretne placówki. 7 radnych było przeciw – Jacek Jończyk, Józef Łasak, Paweł Koper, Mirosław Nowak, Zbigniew Małecki, Jerzy Sikora, Józefa Rychlik. Natomiast Maria Wądrzyk wstrzymała się od głosu.

Zobaczcie krótką rozmowę z nową dyrektor ZZOZ Wadowice Beatą Szafraniec.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 24.11.2017 22:16

@budyn77 pewny jesteś bo ja mam inne informacje.Coraz bardziej wychodzą braki kadrowe,a bedzie gorzej.Mysle ez ze Andrychow moze powoli zapomnieć o opiece całodobowej.Albo bedzie to bardzo kosztowna rzecz.

Lowca lewaków, 24.11.2017 13:02

specnarz. Kazda instytucja PANSTWOWA JEST CHORA. te 'instytucje' wykorzystuje sie tylko w jednym celu. Doic pisiorów powców i innych debili z kasy.........

barte, 24.11.2017 12:55

powiatem wadowickim

barte, 24.11.2017 12:55

Wniosek z tego taki że powiatem rządzą nieudolne władze

budyn77, 24.11.2017 10:50

A tymczasem w szpitalach w Oświęcimiu i Suchej Beskidzkiej wszystko OK.

specnarz, 24.11.2017 09:52

Gdyby poprzednicy o nas dbali to teraz by tego nie było. Zresztą niewiele się różnią od PO - działają w innych dziedzinach ale metody te same. PO z PSL drenowali nas przez poprzednie kadencje, teraz robi to PIS. Zastanawia mnie jedynie fakt że na pewne "wydatki" znajdują się nagle pieniądze... Służba zdrowia jest jedną z najgorzej ocenianych instytucji w Polsce i naprawa tego sektora powinna leżeć na sercu każdej rządzącej kasty. No ale jak tu się starać skoro można się leczyć za darmo w wojskowych placówkach bez kolejek.

xpek, 24.11.2017 06:56

rząd PIS w praktyce - jajka drogie jak nigdy, masło drogie jak nigdy, węgiel drogi jak nigdy, upadająca służba zdrowia, chaos w szkolnictwie, zawłaszczanie sądów,policji i prokuratury przez jedną partię, kolesiostwo i promowanie pisiewiczów na niespotykaną skalę , arogancja władzy itp itd itp itd

specnarz, 24.11.2017 06:12

Ostatnio słyszałem że NFZ oddaje niewykorzystane pieniądze do budżetu a mówią że nie ma kasy na leczenie. Ta instytucja jest jakaś chora. Młody lekarz powinien mieć po studiach obowiązek przepracowania powiedzmy 5 lat w państwowej placówce - to była by niewielka spłata długu za nakłady Państwa w jego kształcenie. Teraz się szkolą i wyjeżdżają za granicę albo idą do prywatnych klinik lub rodzinnych gabinetów.

Lowca lewaków, 24.11.2017 00:24

CAŁY NFZ JEST DO LIKWIDACJI. Na początek dobra i taka zmiana. Leczcie sie za swoje a nie za zrabowane pieniadze.

Lowca lewaków, 24.11.2017 00:22

CAŁY NFZ JEST DO LIKWIDACJI. Na początek dobra i taka zmiana. Leczcie sie za swoje a nie za zrabowane pieniadze.

cath, 23.11.2017 22:17

@rafi NFZ płaci za świadczenia czyli leczenie ,kasy na inwestycje nie daje.

cath, 23.11.2017 21:26

To co sie dzieje to następstwo wprowadzenia sieci szpitali,w mało którym mieście wielkości Andrychowa nie ma szpitala wiec nie ma konieczności posiadania opieki całodobowej.Kontrakty na poradnie poza siecią sa przedłużone do końca czerwca 2018 i potem bedą konkursy.Nikt nie wie ile poradni przestanie mieć umowy z NFZ,wiec moze sie okazać ze okulista,laryngolog ,neurolog mogą nie dostać kontraktu.To przed nami.Koordynowana opieka lekarza POZ oznacza z kolei ze leczył nas bedzie lekarz POZ a tylko w skomplikowanych przypadkach bedzie kierował do specjalisty.W ten sposób kolejki do specjalistów zmniejsza sie,bo dostać sie do specjalisty bedzie znacznie trudniej.Lekarz POZ bedzie płacił za konsultacje.Zniknal tez problem nadwykonań-szpitale sieciowe dostają pieniądze niejako z góry,musza leczyć tak by im pieniędzy starczyło,bo zapłaty za więcej póki co nie bedzie,chyba ze samorząd dopłaci.

rafi, 23.11.2017 19:27

Oddzialy nie spelniaja wymogów ministra w zakresie pomieszczen i urzadzen,wiec pytanie czemu NFZ nie daje na to kasy,aha i lekarze sa w wieku emerytalnym,a w jakim wieku jest kaczynski i macierewicz?wiec wypad z polityki,[email protected] a po co Ci opieka calodobowa,do lekarza chodzi sie w dzien a w nocy sie spi,a do naglych przypadkow dzwon 112lub 999PIS posle ci karetke z Ket Oswiecimia lub z Katowic,bo w Andrychowie jest tylko jedna a ta z Wadowic bedzie w...Kalwarii.brawo pis brawo emeryci kaczynski i macierewicz.

glowa, 23.11.2017 19:08

Spokojnie! Psychiatryka w Andrychowie wam nie zlikwidują. Tomasz Ż. stoi na straży:)

szpp, 23.11.2017 18:52

likwidują służbę zdrowia a macierewicz dostaje 10 miliardów na jakieś rakiety paranoja

barte, 23.11.2017 18:22

Powoli ludzie zaczynają się przekonywać i odczuwać na własnej skórze czym kończy się ta tak zwana reforma służby zdrowia w wykonaniu kaczyńskiego,Szydłowcowej i spółki Podobnie jest zresztą z innymi de-formami

andrychowianka2, 23.11.2017 17:52

bardzo zła decyzja radnych z powiatu także tych którzy w Andrychowie wspierają pana Żaka. Ale nas Andrychowian jeszcze bardziej interesuje co innego: to kiedy pan Żak zastosuje się „łaskawie” a jak chce to nawet „niełaskawie” do tego czego oczekują mieszkańcy i radni w tym pan Kubielus czyli przywrócona zostanie opieka nocna? Gadać że trzeba basenu za 20 milionów a może i więcej żeby dzieci były zdrowe a z drugiej strony dopuścić do likwidacji takiej opieki to dziwne. 1. Skoro gdzie indziej jest choć reforma przecież była w całym kraju to u nas także nie powinna nigdy zniknąć panie Żak. 2. gadanie o pisie nie wytrzymuje konfrontacji z prawdą czyli tym ze w innych miastach została taka opieka.

andrychowianka2, 23.11.2017 17:51

bardzo zła decyzja radnych z powoatu także tych którzy w Andrychowie wspierają pana Żaka. Ale nas Andrychowian jeszcze bardziej interesuje co innego: to kiedy pan Żak zastosuje się „łaskawie” a jak chce to nawet „niełaskawie” do tego czego oczekują mieszkańcy i radni w tym pan Kubielus czyli przywrócona zostanie opieka nocna to oczywiście ważna sprawa. Gadać że trzeba basenu za 20 milionów a amoże i więcej żeby dzieci były zdrowe a z drugiej strony dopuścić do likwidacji takiej opieki to dziwne. 1. Skoro gdzie indziej jest choć reforma przecież była w całym kraju to u nas także nie powinna nigdy zniknąć panie Żak. 2. gadanie o pisie nie wytrzymuje konfrontacji z prawdą czyli tym ze w innych miastach została taka opieka.

asquit, 23.11.2017 17:13

brawo panie starosto Kaliński z Prawa i Sprawiedliwości.likwidujcie ile się da i pływajcie dalej w obłokach i tych 48 procentach,mieszkańcy was za to rozliczą buhahahahahahaha