Radni przepytują burmistrza w sprawie kryzysu energetycznego i dróg

, Polityka, Wiadomości, 26.09.2019 14:25, PG
Kiedy burmistrz dowiedział się o dramatycznej sytuacji spółki ciepłowniczej? Dlaczego Andrychów nie dostał rządowej dotacji na remont dróg, choć inni dostali?
Radni przepytują burmistrza w sprawie kryzysu energetycznego i dróg

Podczas czwartkowej (26.09.) sesji Rady Miejskiej burmistrz Tomasz Żak poinformował o krokach jakie gmina podjęła w sprawie problemu energetycznego.

Jeśli chodzi o prąd to sprawa jest już rozwiązana. - Mamy koncesje i podpisane umowy z Turonem. Zakłady pracy funkcjonują normalnie. - Po miesiącu od podjęcia uchwały o powołaniu spółki dostaliśmy koncesję, mimo że wszyscy mówili że trzeba minimum pół roku czekać. – mówił T. Żak.

Burmistrz przyznał jednak, że z energią cieplną są większe problemy ale, że w przyszłym tygodniu koncesja powinna już być. Następnie nową spółkę czeka przejęcie wszystkich potrzebnych sprzętów i przepięcie turbiny gazowej. W tym czasie mogą powstać utrudnienia z w dostawie ciepła do mieszkań mieszkańców, za co burmistrz z góry przeprosił. Będzie trzeba też na nowo podpisać umowy z odbiorcami.

Radny Krzysztof Kubień zarzucił burmistrzowi, że takie działania trzeba było podjąć na początku roku i reagować szybciej a nie dopiero teraz. Jak podkreślił radny, dzięki temu obyłoby się bez dramatycznych sytuacji, jakie przechodzili lokalni przedsiębiorcy, kiedy odcięto im prąd. Radny pytał też czy spółka posiada „biznesplan” i jakie będą koszty działalności i przychody nowej gminnej spółki do końca 2019 roku.

Tomasz Żak stwierdził, że spółka ECA była sprzedawana w 2010 roku i wtedy gmina mogła odkupić firmę. W tym czasie przewodniczącym Rady był Krzysztof Kubień.

- Zareagowaliśmy wtedy, kiedy mogliśmy zareagować – powiedział burmistrz. W marcu tego zaprosiliśmy kierownika ECA do urzędu, bo nie wpłynął od nich podatek. Usłyszeliśmy wtedy, że są problemy ale mają plan i inwestorów. W maju była podobna rozmowa – tłumaczył się burmistrz. - O tragicznej sytuacji dowiedzieliśmy się dopiero, kiedy Tauron wyłączył firmom dostawę prądu.

Radny pytał też, czemu gmina jako jedyna nie złożyła dotacji o rządowe pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych. Burmistrz tłumaczył się, że świadomie nie złożyli wniosków, bo gmina realizuje inne wielomilionowe inwestycje tj. basen, strefa ekonomiczna czy autobusy. – W porozumieniu ze starostwem powiatowym w Wadowicach złożono tylko wniosek o dotację na ul. Długą w Targanicach. Burmistrz zapewnił, że w przyszłym roku będą składane wnioski.

Radna Alicja Studniarz była ciekawa kto obecnie płaci za gaz, z którego płynie ogrzewanie skoro gminna spółka nie ma jeszcze koncesji a ECA nie ma pieniędzy na takie zakupy. Tomasz Żak odrzekł, że w tej sprawie ECA porozumiała się ze spółką wrocławską, która za to płaci.

foto: archiwum

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 29.09.2019 13:40

AEC moze miec dodatnie, bo całe 8 MLN juz poszlo w piz..u

Turboplazmotron, 26.09.2019 22:10

Izik to dobra wiadomość. Może AEC będzie miała dodatnie wyniki finansowe ( mam taką nadzieję) powodzenia. Nawiasem mówiąc Radni powinni mieć wgląd w biznesplan gminnej spółki.

Izik, 26.09.2019 21:56

@turboplazmotron. Z tego co wiem Pan wiceburmistrz jest z wykształcenia mgr inż. elektroenergetykiem. Gdyby cię to interesowało.

Turboplazmotron, 26.09.2019 20:55

bodmar a która z tych osób zna się na energetyce? MIROSŁAW JAN NOWAK Prezes Zarządu Skład organu nadzorczego: EDWARD MARIAN GAWRYLUK MIROSŁAW PIOTR WASZTYL AGNIESZKA WÓJCIK

bodmar, 26.09.2019 20:05

Doradź Krzyśkowi żeby już nie zabierał zdania w sprawach o których nie ma zielonego pojęcia.I tej radnej Studniarz też. To już nawet Kobielus ostatnio zmądrzał z tego co widzę i nie kompromituje się zabieraniem głosu w sprawach na których się nie zna

gregory, 26.09.2019 18:09

Z całym szacunkiem dla p. Żaka - ale rzeczą zadziwiającą jest jak tak nieudolni i niekompetentni ludzie startują w wyborach wiedząc że zarządzanie gminą to nie ich bajka ? O kryzysie w EC wiedzieli wszyscy od długiego czasu ...

wolfgang, 26.09.2019 17:02

Modlitwa Polaka Gdy wieczorne zgasną zorze, Zanim głowę do snu złożę, Modlitwę moją zanoszę Bogu Ojcu i Synowi: "Dopierdolcie sąsiadowi! Dla siebie o nic nie wnoszę, Tylko mu dosrajcie proszę." Kto ja jestem? Polak mały Mały, zawistny i podły. Jaki znak mój? Krwawe gały. Oto wznoszę swoje modły Do Boga, Marii i Syna: "Zniszczcie tego skurwysyna Mego brata, sąsiada, Tego wroga, tego gada." "Żeby mu okradli garaż, Żeby go zdradzała stara, Żeby mu spalili sklep, Żeby dostał cegłą w łeb, Żeby mu się córka z czarnym I w ogóle żeby miał marnie, Żeby miał AIDS-a i raka." Oto modlitwa Polaka.

referendum, 26.09.2019 16:03

Słowa, słowa Żaka lub jego dwóch wice lub jego armii urzędników a przede wszystkim tzw. opłacanych klakierów Jest miejscami katastrofa ale jak się ich słucha i czyta jest cudownie jest wspaniale. Jak już nie da się ukryć prawdy to zawsze winny jest ktoś inni a nie Żak i jego „armia”.

referendum, 26.09.2019 16:02

Tak cudownie z nową spółką – tylko w tym roku zdjęli kasę z dróg i dali na jej funkcjonowanie 1,5 mln zł. Na kilka miesięcy? Skąd mieli wiedzieć – może trzeba było być na walnym zgromadzeniu wspólników i słuchać uważnie? I co dalej? Śmieci po 22 złote żeby było na spółkę?

referendum, 26.09.2019 16:02

Drogi – inni dostają kasę –my świadomie rezygnujemy. No jaja. PS. Pozdrowienia dla zakochanej w Tomku Pani Joli jaka ostatnie dni trajkotała gdzie się da jak to źle Tomka traktują a tu – sam nie chciał kasy. Strefa – jeszcze nie działa a ja już wali się. Ale oczywiście jest super według propagandy. Włókniarzy – za grube miliony zrobiona a już sypie się i zalewa się woda jak tylko większy deszcz. I basen tak samo. Wszystko ludzie w necie pokazali. Ale jest cudownie, jest wspaniale – PROPAGANDA na całego.