Radni mieli dylemat, ale w końcu przyznali pożyczkę dla Centrum Kultury i Wypoczynku

Andrychów, Polityka, Wiadomości, 02.10.2017 15:40, PG
Czy słusznie?
Radni mieli dylemat, ale w końcu przyznali pożyczkę dla Centrum Kultury i Wypoczynku

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej (28.09) w Andrychowie radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy i uchwale budżetowej na rok 2017. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt że była to uchwała przyznająca Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie pożyczkę w kwocie 162 tys. zł oraz dotację  w kwocie 65 tys. zł na pokrycie kosztów utrzymania Zamku Bobrowskich tj. media, przeglądy, drobne remonty oraz koszty przeglądu ogólnobudowlanego i kominiarskiego budynku OSP Rzyki.

 

W tej samej uchwale zapisano także m.in. dodatkowe pieniądze na drogi, doposażenie szkół w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne, doposażenie świetlic oraz inne wydatki bieżące w szkołach.

 

 

Radni mieli więc trudny orzech do zgryzienia. Z jednej strony głosując „przeciw”, udaremniliby pożyczkę dla CKiW ale też odebraliby fundusze np. dla szkół. A z drugiej strony głosując „za” – przeforsowaliby kolejne pieniądze dla CKiW.

 

Dyskusja była ostra. Radni opozycyjni absolutnie nie zgadzali się z pożyczką. Natomiast skarbniczka gminy Dorota Żywioł próbowała przekonać radnych, że pożyczka zostanie udzielona tylko wtedy, jeśli dyrektor CKiW przedłoży w magistracie umowę z Urzędem Marszałkowskim na dotację. Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl dodał też, że na pieniądze z UMWM czeka się nawet pół roku, a zobowiązania trzeba zapłacić w określonym terminie. Zatem według niego pożyczka jest zasadna.

 

Radny Maciej Kobielus złożył wniosek formalny, by uchwałę rozdzielić a pożyczkę dla CKiW zawrzeć w osobnym projekcie. Wniosek jednak przepadł. Ostatecznie „za” uchwałą zmian w budżecie gminy zagłosowało 11 radnych. 5 wstrzymało się od głosu (Alicja Studniarz, Anna Gancarczyk, Tadeusz Biłko, Lucyna Bizoń, Sławomir Nowak). Natomiast Maciej Kobielus zgłosił votum separatum.

 

Tak czy inaczej pożyczka i dotacja dla Centrum Kultury i Wypoczynku została przyznana. Warto zaznaczyć, że ta instytucja na cały 2017 rok posiada budżet około 3 mln zł.

 

XXX


Dodajmy, że niedawno miała swój finał kolejna sprawa sądowa związana ze zwolnieniami w CKiW, które miały miejsce kilka lat temu, a o których szeroko rozpisywały się media.

Tym razem, 8 września br., pani Małgorzata Byrska przed Sądem Okręgowym w Krakowie wygrała prawomocnie sprawę przeciwko jej byłemu pracodawcy - Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. - Sąd stwierdził, że wypowiedzenie umowy było niezgodne z prawem i zasądził od CKiW odszkodowanie zgodnie z żądaniem pracownka. Jest to kolejne niezgodne z prawem zwolnienie pracownika przez Dyrektor CKiW. Pani Małgorzata Byrska przed sądem pracy korzystała z bezpłatnej pomocy prawnej, gdyż należy do NSZZ "Solidarność" - informuje pełnomocnik pracownika z ramienia związku zawodowego Witold Witkowski.

 

 

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kalafior, 05.10.2017 10:17

@tomekx Dla Ciebie to pseudoafera ale nie dla mieszkańców naszej gminy .Może wytłumaczysz czytelnikom MN ,kto pokrywa koszty sądów i odszkodowań dla pracowników niesłusznie zwolnionych w CKiW?

taranczako, 05.10.2017 09:31

Jest tajemnicą poliszynela że przedstawiciel pewnej mniejszości stare auta myje, "naprawia" potem nimi handluje i robi sobie z placu parkingowego "giełdę" używanych aut na miejskim parkingu przed blokami na Olszynach Mieszkańcy twierdzą że o sprawie informowali już policję bo te naprawiane auta zabierają innym miejsce na ciasnym placu.

taranczako, 05.10.2017 09:22

No i proszę widać gołym okiem że 100 procent okienek strychowych w nieocieplonym bloku Wspólnota Mieszkaniowa na Olszynach jest już pozamykana w związku z zimnymi nocami, a na przykład w sąsiednim ocieplanym tej jesieni bloku należącym do innej wspólnoty prawie 50 procent okienek jest otwartych na wylot! To po co to ocieplanie! Każda wspólnota ma swojego zarządce a za jednego z najlepszych w mieście uznaje się pana Jacka Talara, który nie tylko dba o zamykanie okienek przed zimą, ale gromadzi środki na prace w przyszłym roku ocieplające budynek a wcześniej dokonał generalnego remontu dachu i wymiany okienek.

repart, 03.10.2017 13:22

taranczako, 2017-10-03 08:49:21Już mieszkańcy dostali pierwsze rachunki za dostarczane we wrześniu ciepło przez dwa tygodnie w wysokości nawet do 100 złotych. Jeśli zamknięcie 10 okienek obniży rachunek w mieszkaniach podstrychowych o 50 procent jaka to będzie suma. ------ czarno widzę że kogoś z ZOMKU czy W.M, obchodzą nie zamknięte okienka strychowe przy plus 2 nocą!

specnarz, 03.10.2017 11:09

Ktoś tu kręci wała... A fundusze CKiW nadal tajne?

taranczako, 03.10.2017 08:49

Ok. 1 grosz dziennie idą do góry ceny podstawowych produktów spożywczych w tym mleka Proszę policzyć ile kosztowało 30 dni temu mleko "Polskie" w takim sklepie, jeśli teraz kosztuje obecnie 3 złote i 9 groszy. Ponoć Chińczycy wykupują cale mleko i wieprzowinę z Nowej Zelandii co przekłada się także na wzrost cen w krajach UE. Dawniej po nawet 10 groszowych podwyżkach cen mleka czy mięsa upadały poszczególne rządy, to co upadnie teraz po wprowadzeniu cen kroczących i jednoczesnym limitowaniu produkcji mleka...

Zibi33, 03.10.2017 07:27

troll masz rację, ludzie myślący doskonale to widzą z tym że niestety są w zdecydowanej mniejszości. Gawiedź jest zadowolona że raz w roku po pląsają w rytm muzyki disco polo na jakimś festynie i gra gitara.

Maksymilian, 02.10.2017 20:23

Naiwność radnych albo głupota.

troll, 02.10.2017 20:15

Zmiany przygotowane celowo, aby przy okazji zasadnych dotacji na szkoły itp. ,,włożyć" CKIW następny zastrzyk gotóweczki. Do radnych- ,, Nie widzicie, że Was ,,ktoś" :) ciągnie na pole minowe??! ". Ostatni dzwonek przed wyborami. Wiejcie od tego ,,towarzystwa" i takich sztuczek jak najszybciej, o ile nie jest już pozamiatane!!

zandrychowa, 02.10.2017 19:34

65 tyś na kilka koncertów w zamku?

rafi, 02.10.2017 19:16

Ten zamek bobrowskich to ruina,wymagająca milionowych nakladow,pora oddac to obrzydliwe budownictwo właścicielom,szpetne to i z zewnątrz jak i od środka.

aleocochodzi, 02.10.2017 17:49

Poza tym od wyroku tego "pisowskiego" sądu można się odwołać do "normalnego" sądu.

aleocochodzi, 02.10.2017 17:46

Po co wieśniakom remontować kolejną drogę jak można zamiast tego wypłacać odszkodowania.

tomekx, 02.10.2017 16:49

Kolejna pseudoafera