Premier ogłosił termin wyborów. Rusza kampania wyborcza

Region, Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Zator, Polityka, Wiadomości, 14.08.2018 11:20, PG
Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Tym samym druga tura wyborów przypadnie na 4 listopada.
Premier ogłosił termin wyborów. Rusza kampania wyborcza

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, które opublikowano 14 sierpnia w Dzienniku Ustaw, wybory samorządowe w 2018 roku odbędą się w niedzielę 21 października.

Druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada. Formalnie rusza także kampania wyborcza, która zakończy się dokładnie o godz. 24.00, 19 października.

Od dziś można tworzyć komitety wyborcze, które będą zgłaszać swoich kandydatów.

Przypomnijmy, że znowelizowany Kodeks Wyborczy wprowadził kilka ważnych zmian w stosunku do sytuacji, jaka miała miejsce w ostatnich wyborach samorządowych w 2014 roku:

  • w gminach do 20.000 mieszkańców mają pozostać jednomandatowe okręgi wyborcze, czyli tzw. JOW-y, a w pozostałych samorządach wybory mają odbywać się będą – tak jak kiedyś - na zasadzie proporcjonalności.

  • nowe przepisy wydłużają kadencję radnych i burmistrza/wójta z 4 do 5 lat.

  • wprowadzono ograniczenie kadencji wójta/burmistrza do maksymalnie dwóch kadencji. Prawo nie działa wstecz, więc wybrany jesienią tego roku wójt/burmistrz będzie mógł kandydować jeszcze tylko raz – za 5 lat.

  • po raz ostatni radni decydują o podziale gminy na stałe obwody do głosowania. Od 2019 roku będzie się tym zajmował komisarz wyborczy.








Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 15.08.2018 14:30

Brawo Ty Psikuta, za KONCERTOWE SAMOZAORANIE :-) ..... ale tak się kończy ciągłe obrażenie innych i kopanie pod nimi dołków :-)

`, 15.08.2018 14:28

"Andrychów się zmienia na lepsze." ..... VS .... "największe zakłady pracy w Andrychowie....padały" .................. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać :-0 ... Co jeszcze wymyślisz "malkontencie" ???

`, 15.08.2018 14:26

"Andrychów się zmienia na lepsze." ..... VS .... "Korki były są i będą." ............ OOOOOOO HAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ........ Aż mi cię żal :-( "Przedstaw malkontencie swe osiągnięcia. Poza" sianiem propagandy i obrażaniem innych ludzi.

Izik, 15.08.2018 14:21

A największe zakłady pracy w Andrychowie....padały za poprzedników Żaka. Ale oni tak jak Żak wpływu na to nie mieli. Szansa jest rozwój strefy gospodarczej rozpoczęty za Pana Pietrasz a kontynuowany przez Pana Żaka. Przedstaw malkontencie swe osiągnięcia. Poza robota na grubie.

Izik, 15.08.2018 14:16

Nie przenos swych wizji kopalnianych na miasto. Korki były są i będą. I żaden Żak, Lubień, Kobielus czy Niemczyk tego nie zmienia. Może powstanie program BDI +. No dobra zmiana może dużo.

`, 15.08.2018 13:52

"Wszystko wymaga trochę czasu" .... 8 lat to jest trochę ??? .......... "Ale widać pomysł na miasto" .... Jaki ? korki i brak opieki całodobowej ???????? ........ "Andrychów się zmienia na lepsze" ... Powiedz to tym którzy jeżdżą do Bielska albo Czechowic do pracy !!! ......... Przestań się już błaźnić i obrażać innych ludzi !!!

Izik, 15.08.2018 13:05

Żak jest dobrym i co najważniejsze przewidywalnym burmistrzem. Andrychów się zmienia na lepsze. Wszystko wymaga trochę czasu. Ale widać pomysł na miasto. Pozostali kandydaci to zwykły populizm. Brak doświadczenia i życiowych sukcesów. A jak zmiana to tylko na lepsze. A lepsze to niekoniecznie "dobra" zmiana. Ale i tak zadecyduje mądrość mieszkancow. W samorządzie nie potrzeba polityki. Żadnej. I tej PISowskiej i tej Platformianej. A w żadnym wypadku bezbarwnych samozwańców z pokręconą fryzurą.

`, 15.08.2018 10:13

Musieliby wsiąść z was przykład a na 100% tego nie zrobią :-0

barte, 15.08.2018 08:35

Pozostaje jedynie mieć nadzieję że pisowcy nie sfałszują wyników wyborów bo raczej je przegrają

barte, 15.08.2018 08:35

Pozostaje jedynie mieć nadzieję że pisowcy nie sfałszują wyników wyborów bo raczej nie przegrają

`, 14.08.2018 21:44

OOOOOOOOOOO HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

`, 14.08.2018 21:43

Brawo Ty, za KONCERTOWE SAMOZAORANIE :-) ..... ale tak się kończą ciągle kłamstwa i kopanie pod kimś dołków :-) ... Pozdrów TW.

Rzycan, 14.08.2018 21:39

Brawo Ty, jeden jedyny raz nie kłamiesz hahaha hahaha, aczkolwiek nie bym bym tego taki pewien... Pozdrów, Konfidenta i Wuefiste...

`, 14.08.2018 21:21

Cóż za SAMOZAORANIE :-0 ......... ale tak się kończy kopanie pod kimś dołków :-)

`, 14.08.2018 21:18

To skoro według Ciebie "Dziennik.pl" jest "pisowski" to TVN może też ??? ............. Ale się skompromitowałeś OOOOOOOOOOO HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Rzycan, 14.08.2018 21:13

Taaaaa PIS owska TV, jest tak samo wiarygodna jak TY, wloszka, i wuefista...

`, 14.08.2018 21:04

"Ludzie honoru nie donoszą do CBA" ......... http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/568365,nowoczesna-sklada-zawiadomienia-do-cba-i-prokuratury-ws-nowego-prezesa-pkn-orlen.html

`, 14.08.2018 21:01

Psikuta ... "źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz"

`, 14.08.2018 20:59

Pamiętajcie że ludzie ... "Bez honoru!!!!" ... potrafią tylko pluć na innych i wymyślać na nich różne niepojęte bzdury :-0

`, 14.08.2018 20:59

Prawda zabolała???

`, 14.08.2018 20:58

Zapytaj Psikuta TW to ci możne powie !!! OOOOOOOOOOOOOOO HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Rzycan, 14.08.2018 20:55

Prawda zabolała???? Ludzie honoru nie donoszą do CBA... Ile kosztuje bycie burmistrzem? Kogo można sprzedać? Za ile? Kolegę? Rodzinę? Znajomych? Mokra Włoszka, sprzeda każdego...

`, 14.08.2018 20:38

Pamiętajcie że ludzie ... "Bez honoru!!!!" ... potrafią tylko pluć na innych i wymyślać na nich różne niepojęte bzdury :-0

`, 14.08.2018 20:34

Co za BZDURY ... OOO HAAAAA HAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAA ... pamiętajcie na kogo głosuje Psikuta i co sobą reprezentuje :-0 chciałbyś z takim stanąć po jednej stronie ?

Rzycan, 14.08.2018 20:29

Zapomniał bym... "Na Konfidenta" który raz sprzedała i doniósł na własną gminę do CBA nigdy bym nie zagłosował... Tacy ludzi idą po Trupach do celu... Bez honoru!!!!

Rzycan, 14.08.2018 20:27

Tylko na Żaka, należy głosować. ŚMIAĆ mi się chce z Pana Kobielusa, tak słabego radnego dawno nie było, przecież Pan Kobielus boi się swojego Cienia... Nic nie zrobił, skacze z partii na partie karierowicz, byle do Koryta... Bez wiedzy jakiej kolwiek czego dawał dowód jako "radny bezradny"... Panie Maciej, pana znajomi śmieją się z Pana "słaby ratownik", "słaby radny"... Pan Kubień, powinien Pan odpuścić, szkoda Pana, ucz Pan tego wuefu.

`, 14.08.2018 19:04

Dzięki Psikucie każdy może zobaczyć co sobą reprezentuje typowy przeciwnik Polskiego Rządu :-0

`, 14.08.2018 19:02

Psikuta swoim niepojętym chamstwem i ubóstwem intelektualnych doskonale przestawiasz obraz typowego przedstawiciela waszego antypolskiego środowiska..... Wykonujesz kawał dobrej roboty dokonując tzw. SAMOZAORANIA ! Gratulację :-0

xpek, 14.08.2018 18:32

Zrobił więcej niż ci siē wydaje

nomasakra, 14.08.2018 17:52

Nikt nie ma chyba wątpliwości że to co zrobił obecny burmistrz PiS nie zrobił by tego nigdy. Pisiory potrafią tylko pluć narzekać szczuc gwalcic prawo i konstytucję. Nasz kraj dzięki PiS-owi i jego ulomnym niewyksztalconym bez ambicji i własnego rozumu wyborcom schodzi na psy buduje się skrajny komunizm. A ten debil co się podpisuje kropka i przecinkiem jest tego czystym przykladem.

`, 14.08.2018 13:32

Brawa dla burmistrza Jana Pietrasa za zbudowanie nowoczesnego basenu w Andrychowie na którym odbywają się Międzynarodowe Zawody Pływackie ......"bo takie inwestycje były priorytetem za kadencji PiSu!! "..... http://www.mamnewsa.pl/sport/dzis-basen-nieczynny-bo-trwaja-miedzynarodowe-zawody-plywackie

`, 14.08.2018 13:30

Psikuta idź ochłoń przy publicznych toaletach, bo tam macie swoją miejscówkę !!!

unsa123, 14.08.2018 12:51

`, - idz ochłoń przy fontannie, bo takie inwestycje były piorytetem za kadencji PiSu!!

unsa123, 14.08.2018 12:49

`, - idz ochłoń przy fontannie, bo takie inwestycje były piorytetem za kadencji PiSu!!

tomacik, 14.08.2018 12:45

No to kampania Plucia i Szykanowania wreszcie oficjalnie się zaczęła. Teraz dopiero będzie. Pada deszcz wina PiS. Święci słońce wina PO. I tak dalej. Byle ludziom wodę z mózgów zrobić.

`, 14.08.2018 12:31

Kto ci Zdzisek dał prawo zabierania głosu w imieniu wszystkich mieszkańców ???

unsa123, 14.08.2018 12:02

Andrychowianie dostrzegają ile potrzebnych funduszy udało się pozyskać na rozwój gminy za kadencji Żaka, a najważniejsza inwestycja jest właśnie realizowana przy Białej Drodze ;))

`, 14.08.2018 11:50

Są korki, nie ma opieki całodobowej itd. "więc nie ma wątpliwości na kogo będziemy głosować" Zdzisek przygotuj sobie kilka walizek :-) OOOO HAAAAAAAA HAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAA