reklama
reklama

Pamiętali o rocznicy wyzwolenia Andrychowa i Wadowic

Polityka, Wiadomości, 27.01.2019 16:10, red
W niedzielę (27.01) w Oświęcimiu miały miejsce obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz II-Birkenau, ale lokalne obchody odbyły się również w Andrychowie i Wadowicach

Pamiętali o rocznicy wyzwolenia Andrychowa i Wadowic
27 stycznia minęła 74. rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną spod okupacji hitlerowskiej miasta Andrychowa i niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W Oświęcimiu odbyły się uroczystości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

W Andrychowie czy w Wadowicach rocznice wyzwolenia miast tradycyjnie upamiętniają działacze lewicy. W Andrychowie ludzie lewicy wraz z przedstawicielami władz miejskich złożyli kwiaty pod obeliskiem na rynku i pod tablicą przy ul. Legionów, upamiętniającą spalenie w 1939 przez wojska niemieckie stojącej tam kiedyś Synagogi.

Jak informuje Andrzej Fryś z Andrychowa, w tym roku wiązanki złożyli przedstawiciele władz miejskich z burmistrzem Tomaszem Żakiem, władz SLD: wojewódzkich z Krakowa, powiatowych z Wadowic i miejskich z Andrychowa, a także reprezentanci Stronnictwa Demokratycznego, Towarzystwa Miłośników Andrychowa i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od kilku lat obecny na uroczystości jest były poseł SLD Stanisław Rydzoń, nie zabrakło także byłego posła Janusza Ślesaka. Organizatorem tej, odbywającej się corocznie uroczystości, byli andrychowscy działacze SLD.

Z kolei w sobotę (26.01) delegacja Koła Gminnego SLD Wadowice złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze na Cmentarzu Narodów w Wadowicach, oddając w ten sposób cześć Bohaterom poległym 26 stycznia 1945 roku za wolność Wadowic.

xxx

Z kronikarskich opisów wydarzeń z 1945 roku wiadomo, że z jednej strony wśród mieszkańców panowała radość z zakończenia okupacji. Z drugiej jednak – wyzwoliciele, żołnierze radzieccy, wzbudzali swoim zachowaniem lęk i nieufność wśród mieszkańców. Te podejrzenia okazały się słuszne, bowiem - jak wiadomo – wyzwolenie spod okupanta hitlerowskiego prawdziwej wolności Polsce nie przyniosło.

W dniu wyzwolenia z budynku magistratu w Andrychowie zdjęto niemieckie flagi ze swastyką. Wywieszono nowe - czerwone sztandary z sierpem i młotem. O zawieszeniu flagi biało-czerwonej nie było mowy....




foto: AF

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

aleocochodzi, 27.01.2019 18:33

Morawieki przypomniał kto stoi za mordowaniem ludzi w Oświęcimiu. Zapomniał przypomnieć pani Azari kto był głównym pomocnikiem w mordowaniu, kto wysyłał przede wszystkim własnych rodaków do miejsc kaźni.

aleocochodzi, 27.01.2019 18:16

Odegrano międzynarodówkę i z rozrzewnieniem towarzysze wspominali radzieckiego okupanta.