Ostre kłótnie radnych o kolejne długi i obwodnicę Kęt

, Polityka, Wiadomości, 29.05.2020 18:30, PG
Radnych przerażają kwoty zadłużenia. Burmistrz broni się, że to dzięki niemu do urzędy nie zawitał kiedyś komisarz.
Ostre kłótnie radnych o kolejne długi i obwodnicę Kęt

Podczas piątkowej (29.05.) sesji Rady Gminy w Kętach przeprowadzanej zdalnej radni pochylili się nad sporą ilością uchwał. Jedna z nich dotyczyła zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Kęty. Zaplanowano w niej kolejne kredyty, które mają sfinansować budowę kolejnego odcinka zachodniej obwodnicy w rejonie ul. Sobieskiego i połączenie ul. Spacerowej z ul. Młodzieży Polskiej, wraz z budową wiaduktu kolejowego oraz rozbudową skrzyżowania drogi powiatowej nr 1820K w Kętach.

Koszt tej inwestycji to 14,6 mln zł. Dotacja unijna wynosi 6,5 mln zł, a resztę musi wyłożyć gmina. Jest to prawie 9 mln zł plus koszty obsługi emisji obligacji komunalnych, z których gmina planuje pozyskać finansowanie tej inwestycji. Wkład własny w 2021 roku ma wynieść 5 mln zł, a w 2022 roku – 3 mln zł.

Przypomnimy, że gmina już jest zadłużona na ponad 60 mln zł, a obsługa tego zadłużenia do 2037 roku wyniesie 26 mln zł.- Zadłużenie w tym roku będzie dosyć duże – mówiła skarbniczka gminy.

Radny Jan Kubik pytał, czy nie przerażają skarbniczki te kwoty.- Jakie będą konsekwencje emisji obligacji? Gmina tak się zapętliła z tym zadłużeniem, że to przeraża. Współczuję mieszkańcom tej gminy takiego zarządzania. Ja złożę wniosek o audyt – mówił radny.

- Wychodzę z optymalnymi propozycjami nad możliwością spokojnego przejścia przez ten najtrudniejszy czas. Ustawodawcy pozwolili gminom zadłużać się więcej, żeby jakoś przejść przez ten czas. Gmina nie ma takiej pomocy jak przedsiębiorcy – tłumaczyła G. Zątek.

Grażynę Zątek poparł burmistrz K. Klęczar. - Premier wskazał taki kierunek samorządom. Umożliwił zadłużanie. – mówił burmistrz K. Klęczar. - Był taki moment, że komisarz stał u bram, ale było to zanim my tu weszliśmy. My to zagrożenie zażegnaliśmy. Obecnie to nam nie grozi. Dla mieszkańców konsekwencje emisji obligacji będą mniej dotkliwe niż konsekwencji upadku SKOK-u Jowisz. – odparł włodarz miasta.

- Ucieka pan od odpowiedzialności, każąc radnym składać oświadczenia na temat budowy obwodnicy. ciągnął radny J.Kubik. – Przez to radni biorą na siebie odpowiedzialność za to zadłużenie.

- Jak ja pana słucham, to ja jestem za egzaminem dla osób, które są radnymi. To radni decydują o zadłużeniu, tak zadecydował ustawodawca. W mojej opinii dialog społeczny jest potrzebny – wypomniał burmistrz radnemu.

Przewodniczący Rady Marek Nycz pouczył radnego, że musi podnieść swoje kompetencje. - Gdyby sytuacja była odwrotna, to by pan miał pretensje, że nikt pana nie zapytał o zdanie – kontynuował przewodniczący.

Radny Antoni Mojżesz zarzucił włodarzom miasta, że biorą ten kredyt tylko po to, żeby dotrwać do wyborów w roku 2023.

- Nieładnie się pan zachowuje wobec radnego Kubika. Sami wymagacie kultury, a sami doprowadzacie do takich sytuacji. Jeśli pan się niczego nie wstydzi, to przeprowadźmy ten audyt. Za pana czasów podatki wrosły o 10%. – mówił radny Jakub Goc.

- To państwo radni je podnieśliście, nie ja. – odpowiedział radnemu burmistrz. - Mamy systematyczne kontrole RIO i merytoryczne przygotowanie urzędników.

Radny Andrzej Wiśniowski odczytał pismo mieszkańca Jacka Suchego, który stwierdził za skandaliczne przeprowadzanie tak ważnej sesji w sposób zdalny i wykorzystywanie do tego sytuacji pandemii.- Te decyzje przesądzą o sytuacji gospodarczej w gminie Kęty na wiele lat. Co z innymi inwestycjami, przedszkolami, siedzibą straży miejskiej czy węzłami przesiadkowymi? – pytał mieszkaniec w liście.

Ostatecznie WPF przegłosowano 12 głosami za. Również 12 radnych głosowało za, 7 przeciwko, w sprawie uchwało o emisji obligacji.

Kolejny odcinek obwodnicy będzie budowany od 2021 roku. Wcześniej, już jesienią tego roku, zakończona zostanie trwająca obecnie budowa od ronda przy ul. Mickiewicza do ul. Staszica

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ulubieniec, 30.05.2020 07:29

Kęczanie sami zgotowaliście sobie ten los !

ptak, 29.05.2020 21:19

A co on sie tak martwi o ta straz miejska. Oni sa potrzebni jak drzwi w lesie. Rozwiazac ta pasozytniczna organizacje i juz z pol miliona bedzie lekko w kasie rocznie. Wieksze miasta o tej dziury wywalily SM i swietnie daja sobie rade.