Od teraz sami możemy tworzyć lokalne prawo. Inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców weszła w życie

, Polityka, Wiadomości, 05.01.2019 09:00, PG
Jeśli ktoś ma pomysł jak ulepszyć działanie samorządu lokalnego, może w tej sprawie przygotować projekt uchwały, nad którym będą pochylać się radni.
Od teraz sami możemy tworzyć lokalne prawo. Inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców weszła w życie

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Wadowickiego radni ustalili, że grupa mieszkańców powiatu wadowickiego licząca a co najmniej 500 osób może wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą poprzez złożenie podpisów pod projektem uchwały. Uchwałę taką musi przygotować komitet liczący minimum 5 osób.

Również w gminach mieszkańcy mają taką możliwość. W takich liczących powyżej 20 tys. mieszkańców czyli np. w Andrychowie liczba podpisów musi wynosić co najmniej 300 osób a w takiej nieprzekraczającej 20 tys. mieszkańców czyli np. Wieprz – 200 podpisów.

Wcześniej mieszkańcy również mogli wnosić swoje pomysły na uchwały ale tylko w niektórych miejscowościach, tam gdzie statut gminy przewidywał taką możliwość. Teraz jest to obowiązkowe dla wszystkich gmin, powiatów i województw.

Nowa kadencja samorządowa przyniosła sporo zmian, przede wszystkim radni zostali wybrani na kolejne 5 lat, a nie jak było wcześniej na 4 lata. Burmistrzowie i wójtowie mogą sprawować swój urząd tylko dwa razy pod rząd. Wszystkie miasta na prawach powiatu muszą mieć budżet obywatelski. Obrady rad miejskich i powiatowych są transmitowane na żywo w Internecie. Radni otrzymali także większe uprawnienia kontrolne. Mają prawo do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń instytucji samorządowych a także spółek handlowych z udziałem samorządu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 06.01.2019 08:40

Urzędnicy to doskonali partnerzy w małżeństwie. Jak przychodzą do domu to są wyspani i wypoczęci. A i gazetkę mają już przeczytaną...

taranczako, 05.01.2019 14:07

Ale sie biurokracja rozrasta i przybywa miejsc pracy przy monitoringu i nigdzie indziej więcej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

taranczako, 05.01.2019 14:06

Rada Powiatu? To jest jakiś organ tzw biurokratów unii z Brukseli? 300 głosów, 500 podpisów, chyba jakis biurokratyczny samobój i namawianie obywateli aby zebrali podpisy w ilości np 1000 o rozwiązanie ... starostw i powiatów?

taranczako, 05.01.2019 14:03

To prawdziwa hu..... i zablokowanie wniosków kierowanych pod rozwagę RM gdy wniosek podpisze tylko 100 osób? Rozumiem że chodzi o wniosek tzw. formalny ale są wnioski tzw. ogólne nic nie kosztujące nikogo a istotne..

xpek, 05.01.2019 12:38

Proponuję uchwałę w sprawie odsunięcie pisowców od władzy

KJK, 05.01.2019 12:07

Brak wiedzy, rzetelności dziennikarskiej tuszuje się cenzurą i usuwaniem postów, ale jaki portal tacy dziennikarze.