Obrona Terytorialna robi nabór. Są chętni?

, Polityka, Wiadomości, 02.07.2018 18:25, INFORMACJA PRASOWA
Obrona Terytorialna Granit Wadowice przeprowadza rekrutację na terenie powiatu wadowickiego.
Obrona Terytorialna robi nabór. Są chętni?
Grupa powstała w połowie roku 2015 i małymi krokami stara wpisać się w wizerunek i obronność powiatu. Zatwierdzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej działa przy poparciu Starosty Wadowickiego angażując się w ćwiczenia obronne odgrywając w ubiegłym roku główną rolę w epizodzie w Lanckoronie ( odbicie uprowadzonego autobusu szkolnego ).

Ochotnicy widywani są podczas uroczystości państwowych takich jak 3 maja czy 11 listopada w Wadowicach. Ale i nie tylko. Coraz częściej angażują się w inicjatywy społeczne - pikniki czy ostatnia akcja Moto-krew w Andrychowie. 17 czerwca br przy dofinansowaniu i współpracy ze starostwem organizowali I Piknik Militarny na wadowickich bulwarach a tuż po jego zakończeniu zapowiedzieli kontynuację wydarzenia przez kolejne lata. Relacje ze stowarzyszeniem coraz częściej nawiązują również szkoły z naszego powiatu zainteresowane programem edukacyjnym opartym na lekcji żywej historii na której uczniowie mają kontakt z rekonstrukcją i ekwipunkiem wojskowym z czasów I WŚ, II WŚ i współczesnych. A wszystkiemu towarzyszy spora porcja wiedzy i informacji przekazanych słuchaczom na temat regionu.Wszyscy kojarzą różnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje, grupy powstałe z inicjatyw społecznych jednak proobronność w naszym regionie należy do swego rodzaju niszy. Członkom GRANITU jednak - jak przekonują - nie o popularność chodzi. Działania stowarzyszenia skupiają się wokół szkoleń wojskowych, edukacji oraz działań społecznych dlatego rekrutację kierują do osób zdecydowanych, ambitnych i lojalnych idei "Bóg, honor, ojczyzna". Ochotnicy z Granitu jako priorytet stawiają sobie dbałość o bezpieczeństwo swoje, swoich rodzin i mieszkańców całego powiatu. Z własnych funduszy szkołą się pod kątem samoobrony, strzelectwa czy ratowania życia.

W szeregach przybywa ratowników medycznych i instruktorów KPP. Ale to nie wszystko, stowarzyszenia zrzesza wszystkich mieszkańców podzielających podobne idee działania dzięki czemu w szeregach znalazły się osoby takie jak negocjator, psycholog, prawnik, budowlańcy, nauczyciele i inni. Różnorodność wspiera rozwój oraz efektywność podjętych działań i jest to plusem podobnych organizacji. Podstawy prawne stoją jednak na przeszkodzie by kolejne osoby podobnie jak OSP wsparły zabezpieczenie powiatu nawet w wypadku klęsk żywiołowych.

W powiecie wadowickim już nie długo stacjonować ma kompania Wojsk Obrony Terytorialnej - nowo powstały, piąty rodzaj sił zbrojnych w Polsce. Część członków Granitu złożyło również wnioski o powołanie do struktur WOT. Jednak obok Wojska zawodowego czy WOT organizacje proobronne mogą być alternatywą dla osób nie chcących się wiązać umowami czy zobowiązaniami z ministerstwem.


Co oferuje Obrona Terytorialna GRANIT Wadowice? Rekruci pierwszy kontakt z działaniami proobronnymi rozpoczną kursem unitarnym podczas którego jednymi z tematów szkoleń są strzelectwo taktyczne czy terenoznawstwo/nawigacja. Kurs trwa trzy miesiące a spotkania szkoleniowe organizowane są co dwa tygodnie w niedziele. Po ukończeniu kursu i przejścia 24 godzinnego egzaminu w terenie rekruci stają się pełnoprawnymi członkami oddziału i przystąpić mogą do dalszej edukacji taktycznej w szeregach.

- Jesteśmy organizacja pozarządową zrzeszającą ochotników do działań o charakterze proobronnym. Dążymy do tego by szkolić się i doskonalić umiejętności przydatne w sytuacjach kryzysowych. Spełnieniem naszej roli była by realna, oficjalna możliwość wsparcia naszymi działaniami mieszkańców całego powiatu. Wyrażamy chęci współpracy i chcemy poświęcić czas by uczyć się od najlepszych, by wspierać policję, straż czy pogotowie ratunkowe w razie takich potrzeb. Nie chcemy jednak wchodzić w kompetencje profesjonalistom i z pokorą czekamy na swoją szansę. Dotychczas współpracujemy z podobnymi organizacjami oraz instruktorami jednak z poza granic powiatu. Nie przeszkadza to jednak w podnoszeniu kompetencji i rozwoju naszego stowarzyszenia. Zapraszam w nasze szeregi wszystkich którzy chcą postawić na rozwój kondycji, poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz wesprzeć naszą działalność - mówi Krzysztof Chmiel, prezes stowarzyszenia Obrona Terytorialna Granit Wadowice.

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

obywatel, 03.07.2018 06:30

Moim zdaniem idea jest dobra, ponieważ przez wycofanie się z obowiązkowej służby wojskowej nastąpiła powolna demilitaryzacja kraju co przy naszym totalnym rozbrojeniu nie jest niczym dobrym. Pamiętajmy, że już dawno nie było tak długo tak spokojnie w naszych regionie. Nie mówię, że zarz wybuchnie wojna, bo nic na taki scenariusz się nie zapowiada, ale to nie znaczy, że nie warto chociaż w niewielkim stopniu uświadamiać, szkolić i tworzyć podobne przedsięwzięcia. Za każdą organizację proobronna powinnibyśmy być wdzięczni, ponieważ Ci ludzie idą tam w celu potencjealnej obrony kraju. Wiem i widze, że WOT ma wiele niedociągnieć i może wydawać się zabawą dla młodych , starych chłopców, ale nie mozna od razu wysmiewać takich idei. P.S. Czy w komentarzach na tej stronie zawsze musi być walka pomiedzy PIS, a PO ?? Wszędzie mieszana jest polityka i jakaś mała wojenka. Zamiast tego można by rozwinąć jakąś ciekawą konwersację i może wnioski, ale nie, lepiej pocisnąć luzią z PISU lub PO... Pamiętajcie, że mieszkamy w jednym kraju i zamiast wytykać sobie wszystko zza rogu komputera, to może warto czasami coś przemyslec zanim się napisze.

`, 02.07.2018 23:41

Dla Psikuty np. Hitler albo Stalin to tylko tacy "nieodpowiedzialni politycy" .......... No milutko :-(

`, 02.07.2018 23:37

Hitler był żołnierzem ........... Oj słabo Psikuta słabo u Ciebie z edukacją !!!

zandrychowa, 02.07.2018 22:50

Wojny wywołują nieodpowiedzialni politycy a nie żołnierze

`, 02.07.2018 22:12

Podziwiam twoją samokrytykę Psikuta

stan, 02.07.2018 21:55

Obrzydliwa postac! Facet budzi obrzydzenie i prowokuje do wymiotów.

`, 02.07.2018 21:49

Nie szuka, ale za to Totalni szukają kogoś poza Tobą :-0

xpek, 02.07.2018 21:34

macierewicz szuka naiwnych?

`, 02.07.2018 21:32

"Sugerujesz że PIS się na taką ewentualność przygotowuje" .......... Przygotowanym trzeba być na każdą ewentualność co pokazała nieraz historia .................... W sumie może dobrze że dla ciebie szczytem przygotowania do obrony jest strzelanie z kulek z farbą :-0

`, 02.07.2018 21:30

"Każde zagrożenie militarne granic Polski to będzie tylko i wyłączenie efekt nieudolnej awanturniczej polityki PIS" ............... Przyznam że nikt się tak nie potrafi ZBŁAŹNIĆ jak Ty :-0

`, 02.07.2018 21:29

"wykupić kilka godzin gdzieś na polu paintballowym" ......"weekendowe tzw wojsko w bamboszach?"

zandrychowa, 02.07.2018 21:01

Każde zagrożenie militarne granic Polski to będzie tylko i wyłączenie efekt nieudolnej awanturniczej polityki PIS. Sugerujesz że PIS się na taką ewentualność przygotowuje na to przygotowuje i dlatego powołał weekendowe tzw wojsko w bamboszach?

`, 02.07.2018 20:28

I w razie zagrożenia militarnego będziesz Psikuta biegał z karabinkiem paintballowym i strzelał kulkami z farbą OOO HAAAA HAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAA ...... A jak jakimś cudem ktoś powierzy ci prawdziwy karabin to najwyżej sobie zęby nim wybijesz :-0

zandrychowa, 02.07.2018 19:30

Te tzw wojska obrony terytorialnej maciera to nic innego jak weekendowe zabawy z karabinkami dla dużych chłopców za nasze pieniądze.Nie lepiej wykupić kilka godzin gdzieś na polu paintballowym i pobawić się na własne pieniążki?